سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

چهارشنبه, 22 مرداد 1399-

تکلیف به رعايت ايمني در استفاده از وسايط نقليه

سایت حقوقیدیده بان هشتم : در عمليات اجرايي در مواردي كه عمليات اجرايي بوسيله وسايط نقليه صورت مي‏پذيرد، باید دید کافی وجود داشته باشد و وسیله نقلیه به وضوح قابل رویت و در جهتی که وسايط نقليه به آنها نزدیک می‏شوند، دارای یک تابلوی از راست یا چپ برانید باشد؛ زیرا در این گونه موارد وسیله نقلیه معمولاً به صورت دقیق قابل رویت نیست و در صورتی که شرایط ایمنی مربوط به آن رعایت نشود و موجب بروز حادثه و خسارت گردد، محافظ راه به دلیل نقض تکلیف موظف به جبران خسارت است.
در این موارد تکلیف قانونی و نقض آن و ورود خسارت از ارکان مسئولیت مدنی و محقق است و علاوه بر این ورود ضرر در این مورد قابل پیش بینی است و بی تردید مشمول حکم تبصره‏ی ٣ ماده‏ی ١٤ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی است. این تبصره مقرر می دارد« در صورتی که براساس نظر کارشناسان تصادفات نقص راه یا وسیله نقلیه مؤثر در علت تصادفات باشد حسب مورد متصدیان ذی‌ربط، مسؤول جبران خسارات وارده بوده و با آنان برابر قانون رفتار خواهد شد».
به عنوان مثال در مواردی که شهرداری‏ با وسايط نقليه اقدام به نظافت معابر می‏کند؛ باید نکات ایمنی را رعایت نماید. همچنین در اجراي خط كشي به‏ وسيله وسايط نقليه توسط وزارت راه، بايد اصول ايمني رعايت شود تا راننده‏اي كه به محل اجرای خط کشی نزدیک می‏شود ديد كافي داشته باشد. مسئوليت مقرر در اين تبصره، نياز به اثبات تقصير ندارد.
مصطفی سلیمانی وکیل پایه یک دادگستری و کارشناس حقوقی
منتشر شده در پنج شنبه, 18 شهریور 1395 15:09

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت