سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

پنج شنبه, 19 تیر 1399-

سقط ‌درمانی با سقط های غیرقانونی تفاوت دارد

دیده بان هشتم : سازمان پزشکی قانونی در گزارشی تاکید کرد:سقط درمانی با سقط غیرقانونی تفاوت دارد و در عین حال، سوء تفاهم هایی بین این دو اصطلاح ایجاد شده است.
 

سایت حقوقیبه گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ، سازمان پزشکی قانونی، شاید هم یکی ازعلل این سوء تفاهم ها آمدن کلمه «سقط» در عبارت «سقط درمانی» باشد و به دلیل همین این سوء تفاهم هاست که برخی از رسانه ها تیتر هایی استفاده می کنند که موجب می شود ، مخاطب ، سقط درمانی را معادل سقط غیر قانونی تلقی کند در حالی این چنین نیست و سقط ‌درمانی با سقط های غیرقانونی تفاوت دارد. 
سازمان پزشکی قانونی در این مطلب تفاوت های اساسی سقط درمانی با سقط غیرقانونی را برشمرده است تا شاید سوءتفاهم های ناشی از این عبارت کمتر در خبرها دیده شود:

** «سقط درمانی» با مجوز قانونی انجام می شود
بر اساس این گزارش ،مجوز سقط جنین درمانی با تشخیص قطعی سه پزشک متخصص و تائید پزشکی قانونی مبنی بر بیماری جنین که به علت عقب افتادگی یا ناقص الخلقه بودن موجب حرج مادر و یا بیماری مادر که با تهدید جانی مادر توام باشد قبل از ولوج روح ( چهارماه) با رضایت زن در سازمان پزشکی قانونی صادر می شود ولی انجام آن در مراکز بیمارستانی صورت می گیرد.
درحالی که در سقط های غیرقانونی هیچگونه مجوز و یا تاییدیه از مرجعی خاص وجود ندارد؛ ضمن آنکه تهدید جانی مادر یا مشکلات جنینی نیز مطرح نیست، این نوع سقط، اغلب به دلایل شخصی آن هم در مراکز غیراستاندارد انجام می شود.

**سقط درمانی دارای شرایط و محدوده زمانی مشخص است
این گزارش می افزاید: مجوز سقط جنین درمانی با بررسی کامل پرونده پزشکی مادر، مدارک بارداری و نیز آزمایش های مادر و جنین قابل ارائه است؛ مدارکی که نشان دهنده سن دقیق بارداری و نیز وجود بیماری های مادر و یا جنین باشد، قطعی بودن سن کمتر از چهار ماه بارداری در صدور این نوع مجوز از ضروریات است.
از آنجا که مجوز سقط درمانی به شکل قانونی و توسط پزشکی قانونی صادر می شود، آمار دقیق و صحیحی در مورد آن وجود دارد در حالیکه از سقط های غیرقانونی به دلیل مخفیانه بودن، آمار رسمی و قابل استنادی در دسترس نیست.

** افزایش سقط درمانی به منزله افزایش آگاهی مادران است
بر اساس گزارش پزشکی قانونی ،سقط جنین درمانی بر اساس آمارهای موجود در سازمان پزشکی قانونی کشور در سال‌های اخیر با افزایش مواجه بوده است ،اما این افزایش آمار، عمدتا به دلیل بهبود ابزارها و روش های تشخیصی و نیز ارتقای سطح آگاهی جامعه از وجود چنین امکان قانونی برای پیشگیری از تولد نوزادان عقب افتاده و یا تهدید جانی مادر در صورت ادامه بارداری است.
حال آنکه افزایش یا کاهش سقط های غیرقانونی بدون وجود آمارهای رسمی و کارشناسانه به هیچ وجه قابل بررسی و استناد نیست.

**سقط درمانی در مراکز مجاز انجام می شود
در ادامه این گزارش آمده است: روند کار در سقط جنین درمانی با سرعت و به شکل قانونی انجام می شود و پزشکی قانونی بدون نیاز به ارائه نامه مرجع قضایی این درخواست ها را بررسی می کند تا در کم ترین زمان ممکن و درصورت داشتن شرایط لازم مجوز صادر شود. در این نوع از سقط، هیچ نگرانی در خصوص اقدام به عمل غیرقانونی و نیز تهدید خطرات ناشی از سقط های غیرقانونی وجود ندارد در حالیکه سقط های غیرقانونی به دلیل انجام گرفتن در مراکز غیر مجاز ممکن است موجب مرگ مادر و یا ایجاد مشکلات جسمی برای او شود. 
سازمان پزشکی قانونی کشور مرجع رسیدگی کننده با درخواست های سقط جنین درمانی است که موضوع آن کاملا متفاوت از سقط غیرقانونی است بنابراین پزشکی قانونی در خصوص سقط های غیرقانونی هیچ اظهار نظری نمی کند.

ایرنا

منتشر شده در شنبه, 25 دی 1395 21:02

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت