سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

چهارشنبه, 22 مرداد 1399-

جرم غیر قابل گذشت

سایت حقوقیدیده بان هشتم : 1. در نظام های مبتنی بر مردم سالاری ، برگزیدگان مردم نماینده کل آحاد ملت و نماد وحدت ملی هستند. اینکه انتخاب این افراد مستقیم یا غیر مستقیم باشد تفاوتی ندارد ، زیرا نحوه انتخاب را هم مردم تعیین و تصویب کرده اند همینطور اینکه این منتخبان برگزیده چه درصدی از انتخاب کنندگان باشند ، احکام ناظر به وضعیت برگزیدگان را تغییر نمی دهد چون مردم میزان و مقدار آرایی را که نتیجه تحقق آن انتخاب مسئولان است قبلاً مشخص کرده اند . حاصل اینکه برگزیدگان مردم –به تعبیری- در حکم خود مردم هستند و اراده جمعی و خواسته ها و آرمانهای ملت در وجود آنها متجلی می شود .
 بدیهی است در هیچ انتخاباتی همه رأی دهندگان از نتیجه راضی نیستند و نمی توانند باشند . اما پس از پایان انتخابات و روشن شدن نتیجه همه –از جمله ناراضیان- باید آن را بپذیرند و به آن تن در دهند. زیرا حاکمیت اکثریت قابل قبول ترین و بهترین روش است که به عقل بشر رسیده . اگر روزی روش بهتری کشف شود و مقبول همگان افتد آنگاه انسانها به اِعمال آن روی خواهند آورد .
 بنابراین عقلا باید آثار و نتایج اعمال روشهای عاقلانه را بپذیرند و اگر در انتخاب و گزینشی ناموفق بودند در پی کشف علت باشند و کوشش کنند در انتخاب بعدی آرای بیشتری را به دست آورند و اگر هدف خدمت به خدا و خلق خداست، برای وصول به این هدف با همفکری و همکاری نماینده یا نمایندگان اکثریت تلاش کنند .
2 . گر این مقدمات را بپذیریم ، که در یک جامعه متمدن و قانونمند دلیلی برای عدم پذیرش آن وجود ندارد ، آنگاه نحوه سلوک کسانی که در یک انتخابات رأی نیاورده و در اقلیت قرار گرفته اند به آسانی قابل داوری و ارزش گذاری خواهد بود .
 واضح است هیچکس مخالف انتقاد از دولت مردان و مسئولان نظام نیست زیرا انتقاد و اظهارنظر طبق اصل هشتم قانون اساسی وظیفه و تکلیف همگان است و مصداقی است از امر به معروف و نهی از منکر. اما نزد خردمندان فرق انتقاد از یک سو و توهین و هرزه درایی از سوی دیگر روشن است . اولی حسن است و خیرخواهی و شجاعت و دومی قبح است و کینه ورزی و جبن .
 توهین به برگزیدگان مردم در هر سطح و به هر شکل توهین به کل ملت است، حتی آنان که در این گزینش نقش منفی داشته و در اقلیت قرار گرفته اند . زیرا کسی که برگزیده می شود به موافق و مخالف و اقلیت و اکثریت تعلق دارد و تعرض به او هجمه به ملت و کشور و نظام است . در کشور ما ادب و نزاکت و جوانمردی و دریادلی هنوز نزد بیشتر مردم زنده و ارجمند است و کسی را بابت زیر پا گذاشتن اینها تحسین نمی کنند .
3 . حال اگر کس یا کسانی ، به هر علت، حدّ نگاه نداشتند و حرمت شکنی کردند و به برگزیده یا برگزیدگان مردم (بخوانید به همه مردم) توهین کردند و دشنام دادند ، تکلیف چیست ؟
 ماده 609 قانون مجازات اسلامی تکلیف را روشن کرده و برای کسی که به سران سه قوه ، معاونان رئیس جمهور، وزرا، نمایندگان مجلس، نمایندگان مجلس خبرگان، اعضای شورای نگهبان، قضات، اعضای دیوان محاسبات، کارکنان وزارتخانه ها و مؤسسات و شرکتهای دولتی و شهرداری ها در حال انجام وظیفه یا به سبب آن توهین کنند مجازات حبس و شلاق و جزای نقدی مقرر کرده است . در خصوص این ماده باید توجه کرد که جرم موضوع آن در زمره «جرایم غیر قابل گذشت» است . یعنی نه آغاز پیگیری و تعقیب به اعلام شکایت شاکی نیاز دارد و نه گذشت و چشم پوشی شاکی باعث موقوفی تعقیب می شود .
 نتیجه دیگری که از غیر قابل گذشت بودن این جرم حاصل می شود این است که به محض تحقق آن، دادستان به طور خودبخودی و به صورت شرط نتیجه درگیر رسیدگی می شود و باید بلافاصله اقدام کند.
 سختی تعقیب یا وقوع جرم در شلوغی و ازدحام مانع از شروع تعقیب نیست. هر چند که حسب سوابق موجود که منتهی به صدور آراء سنگین هم شده ، احراز حضور افراد در تجمعات و راهپیمائی ها و همچنین احراز اثبات اقوال و اعمال آنان با استفاده از فیلم ها و عکس ها و صداهای ضبط شده کار دشواری نیست.
4 . لزوم برخورد جدی با اینگونه حرکات و اقدامات از این لحاظ احساس می شود که گر این نحوه عمل متداول شود و بی مجازات باقی بماند، مصداق همان حالتی خواهد بود که از آن به «باب شدن خلیفه کُشی» تعبیر می شود .
5 . به عبارت دیگر، حرمت و حیثیت هر فرد یا شخصی در هر مقام و منصب و منزلت، در معرض آسیب خواهد بود زیرا که بی ادبی و هتاکی چپ و راست و میانه نمی شناسد و چه بسا کسانی از عدم برخورد و پیگیری به این نتیجه برسند که «حالا که چنین است چرا ما چنان نکنیم» .
روزنامه ایران
منتشر شده در یکشنبه, 04 تیر 1396 11:11

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت