سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

سه شنبه, 08 مهر 1399-

توقیف اموال باند بزرگ پولشویی با 300 عضو

سایت حقوقیدیده بان هشتم :غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری گفت: بلافاصله پس از بازداشت، اکثریت قریب به اتفاق دانشجویان وقایع اخیر آزاد شدند و طبق آمار تعداد دانشجویان بازداشتی ما کمتر از انگشتان یک دست است، اما هیچ‌کس از آن‌هایی که سنگ دانشجویان را به سینه می‌زنند، خبری از آزادی دانشجویان منتشر نکردند.

وی تاکید کرد: در فرآیند مهار و کنترل آشوب‌های اخیر، گروه‌هایی از افراد حاضر در خیابان و تجمعات بازداشت شدند؛ از همان ابتدا ریاست قوه‌قضاییه دستور داد که اقدامات عاجلی از سوی مسئولان و مقامات قضایی و انتظامی انجام شود. وی ادامه داد: خوشبختانه اکثریت بازداشت‌شدگان حوادث اخیر که در روزهای اغتشاشات بازداشت‌شده بودند آزاد شدند و امروز عدد بازداشتی‌های ما نسبت به‌روزهای اغتشاشات به حداقل رسیده است.

 در تهران سیصد نفر از اغتشاشگران بازداشت هستند
سخنگوی قوه‌قضاییه تصریح کرد: به‌عنوان‌مثال در تهران تعداد بازداشتی‌های روزهای اغتشاشات که هنوز بازداشت هستند، حدود سیصد نفر هستند که در مورد همین افراد هم تاکید شده که بازهم مقامات قضایی با بررسی‌های دقیق وضعیت بازداشت‌شدگان را روشن کنند و پرونده کسانی که در زمره اغتشاشگران و خرابکاران هستند، به دادگاه در اسرع وقت ارسال شود و کسانی که باید با تدابیر قضایی آزاد شوند، آزاد خواهند شد.
اسماعیلی در خصوص وضعیت دانشجویان دستگیرشده در آشوب‌های اخیر؛ گفت: تعدادی از دانشجویانی که در زمره معترضان بودند را جز اراذل‌واوباش و اغتشاشگران نمی‌دانیم، برخی از دانشجویان در فرایند مهار و کنترل این آشوب‌ها بازداشت شدند؛ اما به لحاظ نگاه ویژه ریاست قوه‌قضاییه به قشر دانشجو، دستور دادند که در مورد این قبیل از بازداشت‌شدگان ویژه‌تر نگاه شود. امروز از تعداد دانشجویان بازداشتی، اکثریت قریب به‌اتفاق آن‌ها آزاد شدند و بازداشتی‌های فعلی از دانشجویان ما کمتر از انگشتان یک دست است. وی افزود: امیدواریم که این تعداد محدود نیز ظرف روزهای آینده آزاد شوند، اما باید این نکته را متذکر شوم که جمعی از سیاسیون جامعه ما دارند از سفره دانشجویان ارتزاق می‌کنند.

 برخی می‌خواهند ما تعدادی دانشجوی بازداشتی داشته باشیم
اسماعیلی تاکید کرد: خواسته آن‌ها این است که ما تعدادی دانشجوی بازداشتی داشته باشیم تا آن‌ها بتوانند از این نمد برای خود کلاهی ببافند، ما حساب دانشجویان را از جریانات سیاسی که دارند از فضای دانشگاهی سوءاستفاده می‌کنند، جدا می‌کنیم و مجزا می‌دانیم. وی ادامه داد: آزادی دانشجویان مربوط به امروز نیست، بلافاصله پس از بازداشت، اکثریت قریب به اتفاق آن‌ها آزاد شدند و آماری که من گرفتم تعداد دانشجویان بازداشتی ما کمتر از انگشتان یک دست است، اما هیچ‌کس از آن‌هایی که سنگ دانشجویان را به سینه می‌زنند، خبری از آزادی دانشجویان منتشر نکردند که ما آن‌ها را به انصاف در حوزه اقدام سیاسی و اطلاع‌رسانی دعوت می‌کنیم.

 محکومیت ۱۳۰ میلیارد دلاری آمریکا
اسماعیلی در خصوص پیگیری قضایی قوه‌قضاییه در خصوص حمایت آمریکا از اغتشاشگران با توجه به نقض قوانین بین‌المللی، گفت: ما در برابر جنایت‌هایی که آمریکا در کشور خودمان نه در برابر دولت بلکه در برابر ملت انجام داده امروز مدعی هستیم و دادگاه ما تا امروز بالغ‌بر ۱۳۰ میلیارد دلار رأی بر محکومیت دولت آمریکا و به نفع شهروندان آسیب‌دیده از اقدامات دولت آمریکا صادر کرده که به لحاظ اینکه این آرا باید در عرصه بین‌المللی اجرا شود همین‌جا از دولت و وزارت امور خارجه تقاضا می‌کنم به اجرای این احکامی که به نفع شهروندان ما و علیه دولت آمریکا صادرشده، کمک کنند.

 تمام متهمان پرونده پرهام آزادشهر محکوم شدند
اسماعیلی درباره آخرین وضعیت پرونده پرهام آزادشهر، گفت: این پرونده یکی از پرونده‌های مهم اقتصادی بود که در شعبه ویژه اقتصادی در استان گلستان مورد رسیدگی قرار گرفت و تمام متهمان این پرونده محکوم شدند.
وی افزود: این شرکت، یک شرکت خودرویی بود که تحت عنوان پیش‌فروش خودرو و معاملات خودرویی در استان‌های مختلف ازجمله گلستان، سیستان و بلوچستان و برخی از استان‌های دیگر، اموال جمع زیادی را به غارت برده بود. اسماعیلی تصریح کرد: در این پرونده، سیداحمد میرمحمدی فرزند حسن محکوم به ۲۰ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق، انفصال ابد از خدمات دولتی، ۱۴۱ میلیارد و ۸۲۵ میلیون و ۸۲۳ هزار و ۹۸۴ تومان رد مال در حق مالباختگان و ۱۱۲ میلیارد و ۸۷۹ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان ضبط ناشی از جرم محکوم شده است.
سخنگوی دستگاه قضایی گفت: مهدی قوانلو فرزند بهرامعلی به‌عنوان مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی به ۲۰ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق، انفصال ابد از خدمات دولتی و ۱۱۲ میلیارد و ۸۷۹ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان ضبط اموال ناشی از جرم که این رقم، رقم مشترکی است، چون شریک جرم هستند، محکوم شده است. وی افزود: نادر قوانلو فرزند بهرامعلی علاوه بو رد مال به میزان یک سوم مبلغ مذکور به اتهام اخلال در نظام اقتصادی به ۱۰ سال حبس، ۱۰ ضربه شلاق و انفصال از خدمات دولتی محکوم شده است؛ در این پرونده مجموعاً ما دو هزار و ۹۱۸ شاکی و مالباخته داشته‌ایم.

 عبدالرضا داوری اتهامات متعددی دارد
سخنگوی قوه‌قضاییه در خصوص آخرین وضعیت پرونده عبدالرضا داوری، به اتهام ارتباط با آمد نیوز، بیان کرد: بازداشت این فرد را تأیید می‌کنیم و اتهامات متعددی دارد. طبق قاعده حقوقی که همیشه بیان کردیم با توجه به ذکر اسامی از بیان جزییات اتهامات معذوریم. البته موضوع ارتباط با این شبکه یکی از مواردی است که در مورد وی مطرح است و پرونده هنوز تحقیقات مقدماتی خود را طی می‌کند و نتیجه دایر بر مدار تکمیل تحقیقات است.

 جزییات پرونده باند پولشویی در گلستان
اسماعیلی درباره آخرین جزییات پرونده باند پولشویی در گلستان، اظهار کرد: این پرونده هنوز در مرحله بازپرسی است، اما از پرونده‌های مهم ماست و در این پرونده ۹ نفر به‌عنوان اعضای اصلی باند بازداشت هستند. بر اساس بررسی‌های انجام‌شده حدود ۳۰۰ نفر از اعضای این باند هستند و مبلغی که در حوزه پولشویی و سوءاستفاده‌های مالی مطرح است بیش از پنج هزار میلیارد تومان رقم فعالیت مجرمانه این گروه اعلام‌شده است.
سخنگوی قوه‌قضاییه ادامه داد: خوشبختانه، با تدابیر جدید قوه‌قضاییه ما در همان ابتدای امر سعی می‌کنیم اموالی که متعلق به این باندها هست را شناسایی کنیم تا از بین نرود. در ارتباط با این باند ۷۸ نفر را ممنوع المعامله کردیم تا اموال خود را جابجا نکنند و ۱۵۳ نفر را ممنوع‌الخروج کردیم. ۱۸۰ حساب بانکی را بستیم و از اعضای این باند تا امروز ۳۰ کیلو شمش طلا توقیف‌شده است. چهار خودروی گران‌قیمت با ارزش ۱۵ میلیارد تومان، ۱۰ ملک در منطقه گران‌قیمت املاک گرگان، یک زمین کشاورزی با عرصه بیش از ۲۰۰ هکتار، ۱۰۰ دستگاه خودروی سنگین و نیمه سنگین و بیش از ۳۰۰ سند رسمی ملکی را توقیف و همچنین املاک و مستغلات مربوط به این گروه را در قبرس و افغانستان شناسایی کردیم.

 بازگشت بدهی 2 هزار و 500میلیاردی بدهکار بانکی
اسماعیلی درباره دستگیری یکی از بدهکاران بزرگ بانکی و تسویه بدهی‌های وی، اظهار کرد: این خبر که احتمال می‌دهم ناظر به بانک اقتصاد نوین باشد یکی از بدهکاران عمده این بانک را بازداشت کردیم و در حال حاضر در بازداشت است. رقم بدهی وی به بانک سه هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بود که در همین ایام بازداشت تا امروز دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان را تسویه کرد. بدهکاران بانکی دیگری نیز داریم که یکایک به سراغ آن‌ها رفتیم و حساب بدهی آن‌ها را به بانک‌ها تسویه می‌کنیم.
سخنگوی قوه‌قضاییه درباره اینکه علی دیواندری در جلسه دادگاه از نقش داماد آقای علوی وزیر اطلاعات در بخشودگی غیرقانونی ۳۰۰ میلیارد تومان بدهی عبدالله دستغیب به بانک ملت یاد کرد، آیا قوه‌قضاییه در این زمینه علیه داماد آقای علوی و آقای دستغیب اقدام به تحقیق می‌کند، گفت: برای این افراد در این پرونده فعلاً کیفرخواستی صادر نشده است و اینکه آیا وی خارج از این کیفرخواست در دادسرا پرونده اتهامی دارد یا ندارد اکنون اطلاعی ندارم.
سخنگوی قوه‌قضاییه درباره اظهارات رییس قوه‌قضاییه برای جبران خسارت جانی و مالی خسارت دیدگان حوادث اخیر و رقم کشته‌ها، افزود: اولاً صراحتاً اعلام می‌کنم که اعداد و ارقامی که توسط گروه‌های معاند اعلام می‌شود کذب محض است و آمار با آنچه آن‌ها ادعا می‌کنند تفاوت جدی دارد و بسیار کمتر از ارقام ادعایی خود آن‌هاست. 

 فوت نیکتا اسفندانی براثر مسمومیت بود
اسماعیلی تاکید کرد: در بین اسامی که آن‌ها اعلام کردند ما افراد متعددی را داریم که زنده هستند و با آن‌ها مصاحبه کردیم و مشخصات دقیقشان وجود دارد که نمونه مصاحبه آن را که خانواده نیکتا اسفندانی است، مشاهده کردید. چقدر سروصدا کردند که دختر چهارده‌ساله‌ای که در اغتشاشات به ضرب گلوله کشته‌شده است، خانمی که هیچ ربطی به این موضوعات نداشته و هم پزشکی قانونی تأیید کرده و هم خانواده که در اثر مسمومیت فوت کرده است. تاکید من این است که جامعه و مردم هوشمند و جامعه رسانه‌ای ما فریب این تبلیغات و آمارسازی‌ها و کشته سازی‌های بیگانگان را نخورند.
سخنگوی قوه‌قضاییه افزود: در ارتباط با خسارت وارده به شهروندانمان و خسارات وارده به اماکن دولتی در وهله اول مدعی خرابکاران هستیم، چه کسانی که درصحنه خرابکاری حضور داشتند و چه کسانی که از آن‌ها حمایت می‌کردند، این‌ها بایستی پاسخگوی میزان خسارات وارده باشند. 
اسماعیلی بیان کرد: بخش‌هایی مربوط به بیمه است که بیمه کمک خواهد کرد علاوه بر آن از دولت خواستیم که برای جبران خسارات وارده به شهروندان نیز در چارچوب ضوابط و مقررات مساعدت‌هایی را پیش‌بینی کنند. بدیهی است هرکجا که بتوانیم از اغتشاشگران خسارتی را وصول کنیم درصورتی‌که این خسارت قبلاً از سوی دولت تأمین‌شده باشد ما مبالغ و خسارات وصولی از ناحیه اغتشاشگران را به‌حساب دولت واریز می‌کنیم.
وی در خصوص آخرین وضعیت پرونده آقایان احمدی و عزیزی دو نماینده استان زنجان، گفت: این پرونده همان‌گونه که می‌دانید به دادگاه رفت، جلساتی نیز برای رسیدگی در دادگاه برگزار شد؛ اما تشخیص دادگاه این بود که در بخشی از این پرونده نیاز به تحقیقات تکمیلی و انجام کار کارشناسی است؛ چراکه این پرونده تنها ناظر به این دو نفر نبود و ناظر به مجموعه یکی از خودروسازان کشور بود که در آن حوزه قاضی پرونده نیاز به کار کارشناسی دانست و موضوع به کارشناس ارجاع داده شد. حال بایستی نتیجه کارشناسی واصل شود تا بر مبنای دلایل جدید و نتیجه کار کارشناسی، دادگاه بتواند رأی خود را صادر کند، پس از وصول نتیجه کارشناسی و قطعیت آن دادگاه رأی مقتضی را صادر خواهد کرد.
سخنگوی قوه‌قضاییه ادامه داد: طبیعی است در این قبیل از پرونده‌ها کارشناسی‌ها ممکن است تا حدی زمان‌بر شود، اما ما بنا نداریم اتقان کار را فدای سرعت کنیم، ما به دنبال کار متقن و مستدل و مستند می‌گردیم. اسماعیلی گفت: دریکی از پرونده‌های مشابه در همین شعبه دادگاه پرونده‌ای داشتیم مربوط به یکی از واردکنندگان خودروهای خارجی که پرونده‌اش با ۴۱۴ فقره مورد واردات خودروهای شاسی‌بلند خارجی به دادگاه ارسال‌شده بود و دادگاه لازم دانست این تحقیقات را تکمیل کند و کار کارشناسی انجام دهد و به این نتیجه رسید که این واردکننده خودرو ۵۴ هزار خودرو شاسی‌بلند خارجی را به کشور وارد کرده و در بسیاری از موارد حقوق دولتی را نپرداخته است، نتیجه کار کارشناسی عمیق را شاهد هستید که به ۵۴ هزار خودروی خارجی رسید که اکثراً یا تماماً شاسی‌بلند بود.
اسماعیلی درباره آخرین روند رسیدگی به پرونده‌های فساد مالی که برای برخی وزرا و مدیران ارشد دولت نیز کیفرخواستی صادر شده است ، گفت: در ارتباط با وزرا برای آنکه بتوانیم همه ابعاد پرونده را روشن کنیم تحقیقات صورت گرفته است که بخشی از آن به موضوع نفت در ایام دور زدن تحریم‌ها در دولت سابق برمی‌گشت. وی ادامه داد: در آن پرونده برای وزرا کیفرخواستی صادر نشده بود و برای برخی افراد دیگر کیفرخواست صادر شد که من هم همان موقع اشاره کردم که اصل این پرونده به پرونده مشهور بابک زنجانی بازمی‌گشت. بخشی از پرونده در فرصت مناسب در همان ابتدا رسیدگی و بخشی از آن نیز در مراحل بعدی رسیدگی شد و بخشی از پرونده نیز مربوط به متهمی دیگری بود که اخیراً رأی صادرشده و چون قطعی نشده جزئیات رأی را اعلام نکردم.

 امیدواریم باران رحمت الهی به مصیبت تبدیل نشود
اسماعیلی در پاسخ به سؤال «حمایت» درباره اینکه با توجه به هشدار شما درباره اقدامات مؤثر از سوی دستگاه‌ها به‌منظور پیشگیری از سیل، حال قوه‌قضاییه چه اقداماتی را در این زمینه انجام داده است، افزود: من چند جلسه قبل هم اشاره کردم که رئیس قوه‌قضاییه بعد از حوادث تلخ ناشی از سیل پایان سال و ایام نوروز امسال تأکید کردند که امیدواریم این آخرین مرحله‌ای باشد که باران رحمت الهی به یک مصیبت برای مردم ما تبدیل شود. وی ادامه داد: تأکید ما بر این بود که اگر دستگاه‌های متولی در حوزه‌های مختلف اقدامات خود را به‌موقع انجام دهند باران همیشه رحمت خواهد بود و هیچ‌گاه تبدیل به چالش و مشکل برای مردم ما مبدل نخواهد شد. ما اعلام و پیگیری هم کردیم که دستگاه‌های مربوطه اقدامات لازم را انجام دهند ما نیز در دستگاه قضایی به دادستان‌ها ابلاغ کردیم که در موضوع بستر و حریم رودخانه‌ها جدی باشند.
سخنگوی قوه‌قضاییه تأکید کرد: ما تاکید کردیم که هرکجا تعدی و تجاوزی به رودخانه‌ها انجام‌شده و این تعدی و تجاوز می‌تواند در وقوع سیلاب خطرآفرین باشد تا قبل از بارندگی‌های زمستان اقدامات لازم را انجام دهند که خوشبختانه در این رابطه اقدامات خوبی توسط دستگاه قضایی انجام‌شده است؛ ما صرفاً در چندماهه اخیر در حوزه بستر رودخانه‌ها ۲۴۲ هکتار از اراضی بستر رودخانه‌ها را آزادسازی کردیم که می‌تواند کمک کند که اگر باران خوبی ببارد ما شاهد سیلاب و آسیب دیدن هم‌وطنانمان نباشیم.
اسماعیلی ادامه داد: در این زمینه ما فقط در استان کهگیلویه و بویر احمد در بستر رودخانه بشار آزاد ۵۲ هکتار بستر رودخانه آزادسازی شده است. در رودخانه رزجرد قزوین در ۷۱ نقطه به بستر و حریم رودخانه‌ها تجاوز شده بود که رفع تصرف‌شده است. در شهرستان فیروزکوه و در بستر رودخانه حبله رود ۲۲ هزار مترمربع از اراضی بستر رودخانه آزادشده است. وی ادامه داد: همچنین در استان آذربایجان غربی و در بستر و حریم رودخانه قوری چای ۱۰ کیلومتر از بستر و حریم رودخانه آزادشده است. در روستای زیارت گرگان ۱۰ مورد رفع تجاوز از بستر و حریم رودخانه داشتیم. همچنین در شهرستان ساوجبلاغ ۵۳ هزار متر از بستر رودخانه‌ها آزادسازی شد. همچنین در استان البرز ۵۵ فقره مستحدثات واقع در بستر و حریم رودخانه آزادشده است. در پاکدشت تهران ۵ مورد آزادسازی بستر و حریم رودخانه را شاهد بودیم. در زاینده‌رود اصفهان ۱۶۵ هکتار از اراضی حاشیه رودخانه زاینده‌رود آزادسازی شد. در رودخانه جاجرود تهران ۸۰ مورد رفع تصرف از بستر و حریم رودخانه داشتیم.
سخنگوی قوه‌قضاییه گفت: این آزادسازی‌ها کمک می‌کند که اگر سیلابی هم به وجود آید حادثه ناگواری برای شهروندان اتفاق نیفتد؛ ما ادعا می‌کنیم در این حوزه کاملاً جدی و عملیاتی ورود پیدا کردیم و از سایر نهادهای متولی نیز خواسته‌ایم اقدامات خودشان را انجام دهند. اسماعیلی در خصوص خبری مبنی‌بر پاداش۶ میلیارد تومانی اعضای هیئت‌مدیره بانک کشاورزی گفت: دراین‌ارتباط ورود پیدا کردیم و بررسی می‌کنیم که واقعیت مطلب چه بوده است، آیا واقعیت مطلب پرداخت پاداش غیرمتعارف بنابر آنچه در استاد مکتوب ارائه شد بوده و یا آن‌گونه که ادعا می‌شود، یک اشتباه تایپی و اضافه شدن یک نفر باعث درست شدن این رقم شده است. پس از اتمام بررسی‌ها اظهارنظر می‌کنیم.
سخنگوی قوه‌قضاییه در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه اخیراً اخباری از دستگیری پسر یکی از مقامات سابق دولتی در رسانه‌ها منتشرشده آیا این خبر را تأیید می‌کنید در صورت تأیید جزئیات اتهامات چیست و در مورداجرای حکم یک محیط‌بان که در کرمان خبرساز شده، لطفاً توضیح دهید، گفت: در مورد سؤال اول، اصل خبر را تأیید می‌کنیم که این بازداشت انجام‌شده و این فرد تنها نیست و چهار نفر دیگر مرتبط با این پرونده الان در بازداشت هستند و کار رسیدگی به این پرونده در دادسرا در حال انجام است. از بیان جزییات موارد اتهامی معذورم، اما به‌صورت کلی در مورد موضوعات مالی و اقتصادی است و هنوز رسیدگی و اظهارنظری انجام‌نشده و پرونده در مرحله دادسراست.
اسماعیلی اظهار کرد: در خصوص محیط‌بانی که در استان کرمان محکوم و قصاص شد باید به این نکته اشاره‌کنم که این موضوع ربطی به حوزه مأموریت مستقیم این فرد نداشت. اسماعیلی اظهار کرد: این فرد محیط‌بان بود و به کسی که در حوزه محیط‌زیست اقدام مجرمانه‌ای انجام داده مشکوک شده بود و فقط مشکوکیت بود، در شهر و در مقابل منزل پدرش باهم مشاجره‌ای کردند و بعد از مشاجره اسلحه‌سازمانی خود را خارج کرد و بدون رعایت مقررات مربوط به بکارگیری سلاح، یک تیر شلیک می‌کند و باعث کشته شدن آن فرد شد.
اسماعیلی در پایان تاکید کرد: این موضوع موجب تضعیف روحیه محیط‌بانان ما و ماموران حفاظت محیط‌زیست و جنگل‌ها مراتع نشود که احساس کنند که اگر در حوزه کاری خود با افراد درگیر شدند مجازات سخت در انتظار آن‌هاست، حوزه کاری با این حوزه کاملاً متفاوت است.

حمایت

منتشر شده در چهارشنبه, 13 آذر 1398 08:41

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت