سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

دوشنبه, 05 آبان 1399-

رییس قوه‌قضاییه با اشاره به تزاحم میان حفظ جان و گشایش برخی کسب و کارها در پی شیوع کرونا:

سایت حقوقیدیده بان هشتم : سلامت مردم باید در اولویت باشد

 رییس قوه‌قضاییه گفت: در میان انواع سلامت، سلامت جسم و جان مردم اولویت دارد و در تزاحم بین انواع سلامت‎ها، باید تدبیر و مدیریت ما مبتنی بر تأمین سلامت جانی مردم باشد.
به‎گزارش روابط عمومی قوه‌قضاییه، آیت‎الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه‌قضاییه با تبریک ولادت منجی عالم بشریت حضرت ولی عصر (عج)، وظیفه بشر امروز را قرار داشتن در جایگاه و کسوت یک منتظر دانست و اظهار کرد: انتظار به معنای پویایی و فعال و اثربخش بودن و صبر و مقاومت در برابر مصائب، کاستی‎ها و دشمنان است.
رییس قوه‌قضاییه افزود: انسان مومن و منتظر حضور منجی موعود، ظلم ستیز و در برابر ترک معروفات و انجام منکرات نیز حساس است و در جایگاه یک منتظر، هم خود قائل به انجام معروفات و ترک منکرات است و هم نسبت به رعایت آن در جامعه خود را مسئول می‎داند. آیت‎الله رئیسی با اشاره به ایثارگری و فداکاری جامعه پزشکی در دفاع از سلامت مردم در برابر بیماری کرونا، گفت: جلوه‎هایی که به عشق ولایت و جانشین امام زمان (عج) در عرصه‎های مختلف از دوران دفاع مقدس تا دفاع از حریم و حرم و دفاع از سلامت مردم شاهد هستیم، نشانگر دلدادگی مردم به ارزش‎های الهی و نظام و کشور است.
رییس قوه‌قضاییه با اشاره به سالروز شهادت سیدمرتضی آوینی و روز هنر متعهد، به هنرمندان توصیه کرد اگر می‎خواهند در تولید آثار سینمایی به افسانه‎ها و اسطوره‎ها بپردازند، جلوه‎های زیبای گذشت و ایثار کادر درمانی کشورمان و تلاش جوانانی را به تصویر بکشند که مجاهدانه و داوطلبانه برای خدمت به ملت وارد عرصه شدند تا آیندگان بدانند مردم ایران چگونه با همدلی مقابل یک بحران ایستادند. آیت‎الله رئیسی در ادامه سخنانش، حق سلامت را از حقوق مسلّم مردم دانست و تأکید کرد: نظام و دستگاه‎های اداری باید از سلامت مردم در همه زمینه‎ها، از سلامت جسم و جان تا سلامت روح و سلامت اقتصاد و کسب‎وکار آنها صیانت کنند.
رییس قوه‌قضاییه با بیان این‎که امروز جان مردم در خطر تهدید ابتلا به ویروس کرونا قرار دارد، متذکر شد: در میان انواع سلامت، سلامت جسم و جان مردم اولویت دارد و در تزاحم بین انواع سلامت‎ها، باید تدبیر و مدیریت ما مبتنی بر تأمین سلامت جانی مردم باشد. آیت‎الله رئیسی خاطرنشان کرد: همه بخش‎ها باید برای پیشگیری از شیوع هرچه‎بیشتر کرونا و تأمین بهداشت و درمان آحاد مردم بسیج شوند و تمام تدابیر و اقدامات باید در جهت کاهش آسیب‎ها و خسارات جانی باشد.
رییس قوه‌قضاییه در ادامه این نکته را هم متذکر شد که اقلام پزشکی کشف و ضبط شده از محتکران، برای توزیع بین مردم تحویل شبکه بهداشت کشور شده و در این خصوص دستور اکید داده شد که شبکه مستقلی برای توزیع این اقلام ایجاد نشود.
جهانگیر، رییس سازمان زندان‎ها نیز در این جلسه با اشاره به تأثیر تعیین کننده اعطای مرخصی به زندانیان در تأمین سلامت زندان‎ها در ایام شیوع ویروس کرونا، به تشریح اقدامات سازمان متبوعش در حفظ بهداشت و سلامت زندانیان پرداخت. وی از خدمات کارکنان سازمان زندان‎ها به‎صورت ویژه تقدیر کرده و افزود: همکاران ما در سازمان زندان‎ها به‎صورت جهادی و شبانه‎روزی در تلاش هستند تا این بیماری وارد زندان‎ها نشود که این تلاش‎ها به بهای به خطر افتادن سلامتی بسیاری از آنها بوده است.
رییس سازمان زندان‎ها همچنین از تدوین دستورالعملی برای نحوه بازگشت زندانیان از مرخصی خبر داد که بر اساس آن با همکاری وزارت بهداشت، زندانیان ابتدا در محل‎های پیش‎بینی شده برای قرنطینه مستقر می‎شوند و پس از دریافت گواهی سلامت وارد زندان خواهند شد.
رییس قوه‌قضاییه در واکنش به این گزارش تأکید کرد که لازم است آن‎دسته از همکاران دستگاه قضا که به خاطر حضورشان در محل کار سلامت‎شان در خطر افتاده است، به‎صورت ویژه مورد توجه قرار گیرند.
آیت‎الله رئیسی همچنین با اشاره به بیانیه ستاد حقوق بشر قوه‌قضاییه درباره حفظ «حق سلامتی زندانیان» گفت: امروز کاری که در ایران برای حفظ این حق از زندانیان انجام شد، در سطح دنیا نمونه و مایه‎ی افتخار است؛ در حالی که این بحران نشان داد کشورهایی که همواره خود را مدعی حفظ حقوق بشر می‎دانند، اهمیت چندانی برای این موضوع قائل نشدند اما جمهوری اسلامی نشان داد حفظ حقوق و کرامت و سلامت انسان در هر شرایطی حتی اگر یک فرد زندانی باشد، مهم است.
رییس قوه‌قضاییه در بخش دیگری از سخنانش بر لزوم توجه به معنویات تأکید کرد و با آرامش‌بخش و راهگشا دانستن دعا و رازونیاز با خدا، اظهار کرد: رسانه ملی و صاحبان قلم و بیان مسئولیت دارند توجه به معنویات و مناجات با خدا را در مردم زنده کنند و مسئولان هم باید به وظایف خود برای ایجاد جامعه سالم و نمونه عمل کنند.
آیت‎الله رئیسی در ادامه با اشاره به ادعای رییس‌جمهور آمریکا برای کمک رسانی به ایران در صورت درخواست جمهوری اسلامی، این سخنان را نشانه بی‎خردی ترامپ دانست و تأکید کرد: نه ایران از دشمن خود کمک می‎خواهد و نه آمریکا انگیزه‎ای برای این کار دارد و نه به دلیل تحریم‎های ظالمانه‎ای که علیه ملت ما اعمال کردند، امکانش وجود دارد.
رییس قوه‌قضاییه افزود: آمریکا امروز دست به راهزنی اقلام بهداشتی کشورهای اروپایی می‎زند و مردم خودشان هم از نظر اقتصادی و معیشتی و هم از نظر درگیری با کرونا سخت گرفتارند. اگر در کشورهای اروپایی مردم به سوپرمارکت‎ها هجوم می‎آورند، در آمریکا علاوه بر سوپرمارکت‎ها و داروخانه‎ها، به اسلحه‎فروشی‎ها هم هجوم می‎آورند. وی با بیان این‎که هجوم به اسلحه‎فروشی در مواجهه با بحران‎ ها از پدیده‎هایی است که در آمریکا وجود دارد، ادامه داد: ناامنی در آمریکا به حدی است که حتی زندگی و جان مردم در خطر است اما مقامات این کشور حرف‎هایی می‎زنند و ادعاهایی مطرح می‎کنند که دنیا را به خنده می‎اندازد.
آیت‎الله رئیسی همچنین با اشاره به اقدامات جنگ‎ طلبانه آمریکا در عراق گفت: مردم مسلمان عراق با حضور در خیابان‎ها آمریکایی‎ها را از کشورشان اخراج کردند و مجلس این کشور هم به پشتوانه خواست ملت به این موضوع رأی داده ولی آمریکایی‎ها همچنان برای بقای خود دنبال ایجاد تنش و درگیری هستند. رییس قوه‌قضاییه با تأکید بر این‎که امروز خروج آمریکا از منطقه نه فقط خواست ملت عراق که مطالبه‎ی همه ملت‎های منطقه است، خاطرنشان کرد: بی‎تردید دیر یا زود به برکت خون مطهر شهید حاج قاسم سلیمانی و شهدای انقلاب اسلامی و مقاومت، خروج آمریکایی‎ها از منطقه اتفاق می‎افتد.
در ادامه جلسه حجت‎الاسلام‌والمسلمین مظفری، رییس شوراهای حل اختلاف کشور از اجرای طرح نوبت‎دهی الکترونیکی به مراجعه‎کنندگان شوراها در 3 استان کشورمان خبر داد و با بیان این‎که این کار در کاهش مراجعات و کاهش معطلی مراجعه‎کنندگان موثر بوده، اعلام کرد این طرح در روزهای آتی در سایر استان‎ها هم عملیاتی خواهد شد.
آیت‎الله رئیسی نیز با تقدیر از زحمات و خدمات سال گذشته همکارانش در دستگاه قضایی اظهار کرد: در سال جدید که با مسأله کرونا مواجه شدیم، باید دادرسی‎های الکترونیکی و غیرحضوری با فوریت در دستور کار قرار گیرد و فعالیت‎های قضایی به نحوی پیگیری شود که هم جان مردم و هم جان همکاران ما حفظ شود.
رییس قوه‌قضاییه با تأکید بر تدوین دستورالعملی برای انجام مأموریت‎ها در نظام قضایی کشور در شرایط کرونا تأکید کرد و متذکر شد: حضور مردم در دادسراها و شعب مهم است اما حضور آنها در برخی محاکم مانند دیوان عالی و دیوان عدالت اداری ضروری نیست و می‎توان با استفاده از ابزارهای نوین ارتباطی به پرونده‎ها رسیدگی کرد. آیت‎الله رئیسی در همین راستا بر لزوم فعال‎تر شدن سامانه‎های ارتباط الکترونیک برای اقداماتی چون تبادل لوایح و ادعاهای طرفین دعوا نیز تأکید کرد و گفت که با استفاده از این سیستم می‎توان هم دادرسی‎ها را عادلانه انجام داد و هم از مراجعات و تجمعات غیرضروری مردم جلوگیری کرد.
مسجدی، رییس پزشکی قانونی کشور در سخنانی اظهار کرد: اگر می خواهیم میزان آسیب‎های جانی و کسب و کار کاهش یابد، باید اجرای نظام جامع‎نگر خوشه‎ای در دستور کار قرار گیرد و به صورت روزانه گروه های داوطلب در محله‎ها علائم بیماری را غربالگری و سلامت عمومی را پایش کنند.     
منتظری،  دادستان کل کشور و نماینده قوه‌قضاییه در ستاد ملی مبارزه با کرونا، گزارشی از آخرین جلسه این ستاد ارائه و تأکید کرد که لازم است به حقوق و مزایای جهاد گران سلامت به‎صورت ویژه توجه شود. وی همچنین متذکر شد که با پیگیری‎های دادستانی کل کشور و همکاری مجموعه‎های ذیربط، عملیات تدفین و تغسیل متوفیان کرونایی بر اساس فتوای مقام معظم رهبری در دستور کار قرار گرفته و دادستانی تهران نیز مأموریت یافته به‎صورت ویژه بر این فرایند نظارت کند.
حمایت
منتشر شده در سه شنبه, 19 فروردين 1399 10:48

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت