سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

دوشنبه, 05 آبان 1399-

کاهش چشمگیر پرونده های مسن و معوق

سایت حقوقیدیده بان هشتم : دستورالعمل رسیدگی به پرونده‌های معوق و تعیین تکلیف فوری آنها در دی ماه سال گذشته از سوی رییس قوه‌قضاییه به روسای کل دادگستری استان‌ها و دادستان‌ها ابلاغ و مقرر شد به دلیل ضرورت رفع اطاله دادرسی و به استناد ماده سه قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال 1392 با اصلاحات و الحاقات بعدی و شاخص‌های توسعه حقوقی و قضایی موضوع بند «د» ماده 113 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران، جهت تسریع در رسیدگی به پرونده‌های تشکیل‌شده قبل از تاریخ اول مهر سال 1398 تا پایان آن سال اقدامات جدی انجام شود. در همین راستا در استان‌های مختلف اقدامات قابل توجهی صورت گرفت و مقامات قضایی از تعیین تکلیف تعداد قابل توجهی از پرونده‌های مسن و معوق خبر دادند.

حجت الاسلام قاسم عبداللهی، رییس‌کل دادگستری استان مرکزی با تاکید بر ضرورت تعیین تکلیف پرونده‌های مسن، گفت: با توجه به ضرورت این امر در سال ۹۸، حدود یک‌هزار و ۲۸۷ پرونده مسن در واحد‌های قضایی این استان تعیین تکلیف شد.
وی ادامه داد: تعیین تکلیف پرونده‌های مسن در سال گذشته، در حالی صورت گرفت که در مدت مشابه آن یعنی در سال ۹۷ این عدد به ۸۶۹ رسیده بود که این موضوع نشان می‌دهد در سال ۹۸ تلاش کردیم تا پرونده‌های مسن تعیین تکلیف شوند.
رییس‌کل دادگستری استان مرکزی تصریح کرد: رسیدگی به پرونده‌های معوق یکی از مواردی است که در سال جدید با جدیت پیگری می‌شود چراکه این امر یکی از مطالبات اصلی رییس دستگاه قضاست.

 تعیین تکلیف ۶۵ درصد از پرونده‌های مسن در آذربایجان غربی
علی‌اکبر گروسی، رییس‌کل دادگستری استان آذربایجان غربی نیز درباره تعیین تکلیف پرونده‌های مسن در این استان بیان کرد: از مجموع 21 هزار و ۸۶۶ فقره پرونده‌ مسن و معوق، 14 هزار و ۱۱۳ فقره منجر به نتیجه شد که این میزان ۶۵ درصد از پرونده‌های معوق محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: همکاران قضایی و اداری حوزه‌های قضایی استان آذربایجان غربی از زمان ابلاغ دستورالعمل تعیین تکلیف پرونده‌های معوق با کار جهادی و تلاش خود نشان دادند که ما می‌توانیم بیش از پیش در خدمت مردم باشیم.
گروسی افزود: در مدتی که دستورالعمل کار جهادی تعیین تکلیف پرونده‌های معوق ابلاغ شد، با کار و تلاش شبانه‌روزی همکاران قضایی، عملکرد بسیار خوبی در زمینه تعیین تکلیف پرونده‌های مسن و معوق ثبت شده است.
وی ابراز امیدواری کرد که با ادامه این کار جهادی، در همه ابعاد دستگاه قضایی استان و کل کشور شاهد رشد و شکوفایی بی‌نظیری در راستای خدمت رسانی به مردم باشیم.
 تعیین تکلیف ۶۲ درصدی پرونده‌های معوق و مسن در کرمان
یدالله موحد، رییس‌کل دادگستری استان کرمان نیز گفت: طی یازده ماهه‌ سال گذشته، ۵۲۷ هزار و ۶۵۴ فقره پرونده وارد دادگستری استان کرمان شد و در مقابل قضات در یک سال گذشته ۵۳۴ هزار و ۳۲۸ فقره پرونده را مورد رسیدگی قرار دادند که رشد ۳ درصدی در مختومه پرونده‌ها را شاهد هستیم.
وی با اشاره به افزایش پرونده‌های خروجی دادگستری کل استان در 10 ماهه سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه افزود: موجودی کل پرونده‌های دادگستری کل استان کرمان نیز نسبت به ابتدای سال جاری بیش از ۴ درصد کاهش یافته است.
موحد با بیان اینکه درصد نرخ رسیدگی به پرونده‌های قضایی از ۱۰۰ درصد به ۱۰۱ درصد افزایش یافته است، افزود: متوسط زمان رسیدگی به پرونده‌ها در شعب دادگاه‌های تجدید نظر استان کرمان از ۱۰۶ روز به ۸۹ روز کاهش یافته است.
وی تصریح کرد: پس از ابلاغ دستورالعمل ریاست قوه‌قضاییه مبنی بر تعیین تکلیف پرونده‌های معوق، دادگستری استان کرمان موفق شد ۶۲ درصد پرونده‌های مسن و معوق خود را تعیین تکلیف و مختومه کند.
رییس‌کل دادگستری استان کرمان به کاهش ۳۴ درصدی موجودی پرونده‌های قضایی در این استان طی ۵ سال اخیر نیز اشاره کرد و گفت: موجودی کل پرونده‌های دادگستری استان در پایان شهریور سال ۹۳ بیش از ۱۳۲ هزار پرونده بود که این تعداد در پایان دی ماه 98 به ۸۷ هزار و ۷۹۵ فقره پرونده رسید.

 مختومه شدن بیش از ۵۰ درصد پرونده‌های مسن در مازندران
حجت‌الاسلام محمدصادق اکبری، رییس‌کل دادگستری استان مازندران نیز از مختومه شدن بیش از ۵۰ درصد پرونده‌های مسن با همت و تلاش همکاران قضایی در این استان خبر داد و گفت: با توجه به صدور دستورالعمل رییس قوه‌قضاییه در خصوص تعیین تکلیف پرونده‌های مهم و مسن، رسیدگی جهادی به پرونده‌ها در دستور کار دادگستری این استان قرار گرفت و جلسات متعددی با معاونان در این خصوص تشکیل شد و به صورت ویژه و تخصصی با تحلیل آمار‌ها، پیشرفت حوزه‌های قضایی به صورت روزانه مورد رصد قرار گرفت.

وی در ادامه افزود: از زمان صدور این دستورالعمل ۱۰۳ هزار و ۱۳۶ فقره پرونده، موجودی استان مازندران بود که از این تعداد ۶۷ هزار و ۹۸۴ فقره پرونده با تلاش همکاران قضایی این استان مورد رسیدگی قرار گرفت. رییس‌کل دادگستری استان مازندران همچنین به پرونده‌‌های مسن در شورای حل اختلاف اشاره و بیان کرد: با تلاش همکاران شورای حل اختلاف این استان نیز بیش از ۶۴ درصد پرونده مسن در شورای حل اختلاف مختومه شده است.
به گفته وی، از ۵ هزار و ۸۸۶ فقره پرونده مسن در شورای حل اختلاف، ۲ هزار و ۱۱۱ فقره پرونده مختومه شده است. 

 پرونده‌های قضایی با بازه زمانی طولانی ۶۰ درصد کاهش یافت
علی دهقانی، رییس‌کل دادگستری استان ایلام نیز اظهار کرد: در دوران تحول دستگاه قضا تلاش کردیم تا تعداد پرونده‌ها را کاهش دهیم که این اقدام برای احقاق حقوق مردم صورت گرفت و لذا به سرعت آن را در دستور کار قرار دادیم.

وی تصریح کرد: حدود دو هزار و ۳۰۰ پرونده در دستگاه قضا در استان ایلام وجود دارد که با اجرای دوره‌ تحول‌گرایی، حدود ۳۰ درصد از میزان پرونده‌ها کاهش یافته است.
رییس‌کل دادگستری استان ایلام تاکید کرد: همچنین با همت همکاران در این استان، پرونده‌هایی با بازه زمانی طولانی در سال ۹۷ و ما قبل آن نیز حدود شصت درصد کاهش پیدا کرد.

حمایت

منتشر شده در دوشنبه, 18 فروردين 1399 10:16

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت