سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

جمعه, 16 خرداد 1399-

در بحث ثبت سند خودرو دفاتر اسناد رسمی محق‌تر هستند/ ناجا تفسیر درستی از قانون ندارد

دیده بان هشتم : یک حقوقدان گفت: تفسیر ناجا درباره صدور اسناد مالکیت درست به نظر نمی‌رسد و دفاتر اسناد رسمی محق‌ترند.
سایت حقوقیبه گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ، مصطفی ترک همدانی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، در خصوص اختلاف میان نیروی انتظامی با کانون سردفتران در بحث ثبت سند خودرو،‌ اظهار داشت: مطابق قانون ثبت اسناد و املاک کشور مرجع رسمی برای ثبت اموال منقول و غیرمنقول دفاتر اسناد رسمی هستند و این موضوع در قانون مدنی ما هم پیش‌بینی شده است.
وی افزود: در حال حاضر نیروی انتظامی با استناد به آن بند از قانون که می‌گوید هر مرجع دارای صلاحیت می‌تواند سند را صادر کند می‌گوید که من مقام مسئولیت‌دار و دارای صلاحیت هستم بنابراین برگ سبز خودرو سند رسمی محسوب می‌شود.
وی ادامه داد: پلیس همچنین بر این اعتقاد است که از ‌آنجایی که مراجع قضایی در مورد مالکیت و شناسایی خودرو از آنها استعلام می‌کند حق ورود به بحث ثبت سند خودرو را دارد. 
ترک همدانی ادامه داد: اما موضوعی که سردفتران به آن اشاره دارند این است که اسناد منقولی که باید ثبت آن الزامی باشد اعم از خودرو باید بر اساس قانون در دفاتر اسناد رسمی صورت گیرد، بنابراین تفسیری که ناجا در مورد صدور اسناد مالکیت دارد در این زمینه درست به نظر نمی‌رسد و دفاتر اسناد رسمی محق‌تر هستند.
این حقوقدان ادامه داد: اما نباید از حق بگذریم که اگر بخواهیم سندی را از طریق دفاتر اسناد رسمی به ثبت برسانیم پروسه طولانی‌تر می‌شود البته کانون سردفتران اعلام کرده که آمادگی دارد نمایندگان خود را در دفتری کنار مراکز تعویض پلاک مستقر کند تا بلافاصله کار ثبت را انجام دهد. 
این وکیل دادگستری با بیان اینکه کانون سردفتران یک بحث قانونی را مطرح می‌کند، گفت: البته نیروی انتظامی هم تشریفات زائد را برداشته که این خود قابل تأمل است.
منتشر شده در یکشنبه, 28 شهریور 1395 11:59

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت