سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

جمعه, 09 اسفند 1398-

انتقاد سازمان ثبت از اختصاص بخشی از درآمدهای ثبت به هلال احمر

دیده بان هشتم : رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می گوید در یکسال گذشته از آغاز اجرای قانون جامع کاداستر، موفقیت های خوبی حاصل شده اما تصویب بودجه سال ۹۶ و تخصیص بخشی از منابع به هلال احمر، اجرای کاداستر را با کندی و توقف مواجه می‌کند.

سایت حقوقیبه گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم به نقل از روابط عمومی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور،  احمد تویسرکانی در جریان بازدید نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از اداره کل کاداستر با هدف رسیدگی به مشکل بودجه اظهار کرد: با اجرایی شدن قانون جامع کاداستر کشور از ابتدای سال 94 مقرر بود درآمدهای طرح صرف اجرای کاداستر گردد که متأسفانه در قانون بودجه 96 بخشی از درآمدها به هلال احمر اختصاص پیدا کرد و اجرای پنج ساله کاداستر با وقفه مواجه خواهد شد.

معاون رئیس قوه‌قضائیه افزود: یکی از کارهای مهم اساسی و زیرساخت توسعه کشور در راستای شفافیت و جلوگیری از زمین خواری و فساد در معاملات بخش املاک، اجرای کاداستر است که متأسفانه بعد از چهل سال به دلیل موانع موجود تا کنون به نتیجه نرسیده است.

تویسرکانی گفت: با پیگیری و کار کارشناسی فراوان نهایتاً در دوره قبل مجلس شورای اسلامی، این موضوع در قالب طرح پیگیری و در پایان سال 93 قانون جامع حدنگار(کاداستر) به تصویب رسید و از ابتدای سال 94 اجرایی شد.

وی افزود: در اجرای این قانون، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موظف شد با اختصاص صد در صد درآمدهای این طرح جهت اجرا ظرف مدت 5 سال نسبت به اجرای کامل کاداستر در کشور اقدام کند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اضافه کرد: این سازمان با تمام ظرفیت بلافاصله کار را شروع کرده و طی یک سال موفقیت‌های چشمگیری حاصل شد لیکن تصویب قانون بودجه 96 در مجلس شورای اسلامی و تخصیص بخشی از منابع به هلال احمر، اجرای کاداستر با کندی جدی و توقف مواجه خواهد شد.

تویسرکانی با اشاره به مزایای مهم کاداستر از جمله حراست از تمامی عرصه‌های کشور و جلوگیری از تعدی به املاک و اراضی دولت افزود: در تصویب این قانون پیش بینی شده که این طرح بدون اتکا به درآمدهای عمومی و صرفاً از محل درآمدهای خود اجرایی شود.

معاون رئیس قوه قضائیه گفت: تنها راه شفاف سازی در معاملات و پیشگیری از فساد و تخلفات و سوء استفاده از اراضی، اجرای طرح کاداستر است لذا نباید در مسیر آن سنگ اندازی و به بهانه های مختلف از اجرای آن جلوگیری شود.

 پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با ابراز تأسف از کم توجهی به اجرایی شدن این قانون و قول مساعد نسبت به پیگیری و حل مشکل بودجه آن گفت: لزوم وجود داده‌های خالص برای تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی‌های مهم کشور بویژه در بخش مبارزه با فساد باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد و طرح کاداستر یکی از مهمترین و موثرترین طرح‌ها در این زمینه است.

منتشر شده در پنج شنبه, 07 ارديبهشت 1396 11:46

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت