سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

دوشنبه, 12 خرداد 1399-

دکتر تویسرکانی : بخش عمده ای از وظایف سازمان ثبت اسناد و املاک ، شبه قضایی است

سایت حقوقیدیده بان هشتم : دکتر احمد تویسرکانی، با اشاره به موضوع مطرح شده در میان برخی از نمایندگان مجلس پیرامون انتزاع سازمان ثبت اسناد و املاک از قوه قضاییه اظهار داشت: مخالفت با بحث انتزاع که پیش از این از سوی عده‌ای دیگر از دوستان مطرح شده، بارها اعلام شده و حتی قوه قضاییه هم نسبت به این موضوع مخالفت خود را اعلام کرده است و سازمان ثبت هم ضمن مخالفت با این طرح، دلایل خود را ارائه نموده است.
وی گفت: در مجلس شورای اسلامی بسیاری از نمایندگان مخالف این طرح هستند اما عده‌ای هم در این بین نظراتی مبنی بر انتزاع سازمان ثبت اسناد از قوه قضاییه را دنبال می‌کنند و این در حالی است که بحث وظایف سازمان ثبت اسناد نوعی وظایف حاکمیتی است.
تویسرکانی با اشاره به برخی وظایف سازمان ثبت اسناد گفت: حفظ اطلاعات و اهمیت ثبت مالکیت‌های مردم، اقتضایی است که سازمان ثبت اسناد در وظایف خود به خوبی انجام داده است و نکته‌ای که در این میان نهفته است، شبه قضایی بودن بسیاری از وظایف سازمان ثبت اسناد است.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تصریح کرد: در حال حاضر حدود یک هزار و 500 قاضی با سازمان ثبت اسناد در سراسر کشور همکاری می‌کنند و در کنار آن، توجه به وظایف شبه قضایی که این سازمان دارد، می‌تواند دلیل جامعی برای رد طرح انتزاع سازمان ثبت اسناد از قوه قضاییه باشد.
وی به بخش دیگری از وظایف شبه ‌قضایی این سازمان در قالب ادارات اجرای مفاد اسناد رسمی اشاره کرد و گفت: وظایف ادارات اجرای اسناد رسمی ، جایگاه شورای عالی ثبت و وظایف مربوط به هیئت ‌های نظارت در استان‌ها، همه موید این است که جایگاه ثبت اسناد در حوزه قوه قضاییه قرار گرفته است.
تویسرکانی تاکید کرد: ما همواره به نمایندگانی که این دیدگاه را دارند، اعلام کرده‌ایم که طرح این موضوع فقط سبب اتلاف انرژی مجلس شورای اسلامی می‌شود و نتیجه دیگری نخواهد داشت.
تویسرکانی ضمن تاکید بر مخالفت صریح رئیس قوه قضاییه با این طرح، عنوان کرد : در مقطعی که سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در حوزه های مختلف عملکرد و انجام وظایف خود پیشرو است و این موارد به تأیید همه دستگاه‌های نظارتی و سایر نهادها رسیده و همه بر این نکته اذعان دارند که این سازمان خدمات خود را به درستی و در چارچوب قانون ارایه می‌کند، طرح‌هایی مانند انتزاع سازمان ثبت اسناد از قوه قضاییه، با توجه به کارهای فراوانی که در بخش‌های مختلف مجلس باقی مانده، سبب گرفتن انرژی و وقت نمایندگان می‌شود.
روزنامه حمایت
منتشر شده در سه شنبه, 23 خرداد 1396 10:03

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت