سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

جمعه, 09 خرداد 1399-

نظریه مشورتی

سایت حقوقیدیده بان هشتم :  در تعطیلات متوالی رسمی و در استان‌هایی که پنجشنبه و جمعه تعطیل است، چنانچه جرم در صلاحیت بازپرس در شهرستانی که تنها یک شعبه بازپرسی وجود دارد به وقوع بپیوندد و بازپرس کشیک نباشد و به محلی دور از حوزه قضایی رفته باشد به نحوي که امکان حضور ایشان در اسرع وقت میسور نیست، آیا عدم حضور بازپرس تخلف انتظامی است؟ آیا قاضی کشیک دادیار می‌تواند وظایف بازپرس را انجام دهد؟ آیا بازپرس در تمامی اوقات ولو تعطیلات باید در حوزه قضایی حضور داشته و براي خروج از حوزه هماهنگی لازم را به عمل آورد؟
اولا، تشخیص موارد تخلف انتظامی در صلاحیت دادگاه عالی انتظامی قضات است؛ ثانیا، با توجه به اصول سرعت، استمرار و تعطیل بردار نبودن تحقیقات مقدماتی مذکور در ماده 94 قانون آیین دادرسی کیفري مصوب 1392 در حوزه‌هاي قضایی که فقط یک بازپرس مشغول خدمت است، انجام تحقیقات مقدماتی در جرایم مستوجب مجازات‌هاي مقرر در ماده 302 این قانون، در خارج از وقت اداري نیز به بازپرس منحصر است؛ مگر آن که وي در محل حاضر نباشد یا معذور باشد که در این صورت باید برابر تبصره ماده 92 قانون یادشده، توسط دادرس دادگاه انجام شود. بدیهی است در صورت مشهود بودن جرایم مذکور در ماده 302 مرقوم، مطابق ماده 77 این قانون، دادستان یا دادیار طبق ماده 88 قانون مرقوم اقدام خواهد کرد؛ ثالثا، مطابق ماده 23 قانون آیین دادرسی کیفري مصوب 1392 ریاست دادسرا با دادستان است. لذا خروج بازپرس از حوزه قضایی در اوقات اداري در قالب اخذ مرخصی (استحقاقی، استعلاجی و ...) و یا مأموریت اداري ممکن بوده و خارج از وقت اداري بدون نیاز به موافقت دادستان علی‌الاصول امکان خروج وي از حوزه قضایی وجود دارد؛ مگر آن که به عنوان کشیک تعیین شده باشد که در این صورت خروج وي از حوزه قضایی نیازمند موافقت دادستان است و در فرضی که بازپرس حاضر نباشد و موارد مذکور در ماده 302 قانون آیین دادرسی کیفري مطرح شود، باید مطابق تبصره ماده 92 این قانون رفتار شود.

آیا بعد از عقد نکاح امکان زیاد یا کم کردن میزان مهریه که در سند نکاحیه قید شده است و همچنین امکان اینکه قید «عندالاستطاعه» به «عندالمطالبه» یا به عکس تبدیل شود وجود دارد؟ اگر چنین اقدامی توسط دفترخانه به عمل آمد، آیا دادگاه می‌تواند بر همین مبنا راي صادر کند یا باید هر آنچه در سند نکاحیه قید شده است را مبناي صدور رأي صادر قرار دهد؟
اولا، افزایش مهریه زوجه پس از عقد نکاح طی سند اقرارنامه یا در سند رسمی دیگر عنوان مهریه ندارد؛ اما این افزایش، دین و تعهدي بر ذمه زوج است که لازم‌الوفاء بوده و بر همین اساس زوجه می‌تواند در صورت عدم پرداخت، اقامه دعوي کرده و این دعوي قابل استماع است؛ ثانیاً، کاهش مهریه یا بذل آن نیز با توافق زوجه بلامانع است؛ ثالثاً، در صورت توافق زوجین بر تبدیل مهریه عندالمطالبه به عندالاستطاعه و برعکس و احراز این امر توسط دادگاه، حسب مورد احکام و آثار مهریه مورد توافق بعدي بر آن مترتب می‌شود.

حمایت

منتشر شده در دوشنبه, 18 فروردين 1399 10:47

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت