سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

پنج شنبه, 10 مهر 1399-

مجازات سخت در انتظار اغتشاشگران و اربابان آنها

سایت حقوقیدیده بان هشتم : رییس قوه‌قضاییه با تاکید بر برخورد دستگاه قضایی با ترک فعل‌ها و اقدامات خسارتبار در کنار فعل‌ها و تخلفات، مردم را در صورت تبیین موضوعات و اقناع، بزرگ‌ترین حامی تصمیمات در کشور دانست.

به گزارش روابط عمومی قوه‌قضاییه، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در گردهمایی سراسری خیزش هسته‌های مسأله محور جوانان که صبح جمعه به همت سازمان بسیج دانشجویی با حضور 4500 نفر از دانشجویان بسیجی در تهران برگزار شد، با تبریک سالروز تشکیل بسیج دانشجویی تصریح کرد: بسیج، مجموعه‌ای مؤمن، دلداده به خدا، برخوردار از روحیه جهادی، تلاشگر برای پیشرفت مادی و معنوی جامعه، دغدغه‌مند نسبت به مردم و مشکلات مردم، دارای آمادگی برای هزینه کردن از خود و آنچه در اختیار دارد در جهت ارتقای جامعه، رفع مشکلات و گشودن گره‌ها از زندگی مردم، دارای روحیه ابتکار، خلاقیت و نوآوری و برخوردار از روحیه «ما می‌توانیم» برای پیشرفت امور جامعه است.
رییس قوه‌قضاییه ادامه داد: دانشجو نیز چهره‌ای دوستدار و طالب دانش، دارای روحیه دانش‌افزایی و معرفت افزایی برای خود و جامعه، دارای روحیه حقیقت‌یاب و اهل تحقیق و پژوهش برای ارتقای جامعه است و زمانی که این دو عنصر با یکدیگر عجین می‌شوند و دانشجوی بسیجی را تشکیل می‌دهند، شخصیتی دارای جایگاهی والا خلق می‌شود که این جایگاه ایجاب می‌کند جامعه و نیاز آن را خوب بشناسد و خود را آماده رفع این نیازها کند. سیاسی بودن برای دانشجو نیز دقیقاً همین معنا را دارد. آیت‌الله رئیسی افزود: سیاسی‌ترین عناصر زمانه ما با این تعبیر، شهدا هستند؛ الگوهایی که در عرصه‌های مختلف، جامعه را خوب شناختند، نیاز جامعه را خوب دانستند و خود را برای رفع این نیازها و دفاع از ارزش‌های الهی و وطن خویش فدا کردند.
رییس قوه‌قضاییه بابیان اینکه روشنفکر کسی نیست که جامعه را به‌طرف فرهنگ غربی سوق دهد و این فرهنگ را به جامعه حقنه کند، روشنفکران واقعی را شهدا، جانبازان، ایثارگران و مجاهدان راه خدا دانست که با همه وجود آماده خطر کردن و حضور در مسیر دفاع از دین و ارزش‌های الهی هستند. آیت‌الله رئیسی، نقش دانشجویان بسیجی و جوانان برومند کشور در طول تاریخ انقلاب را نقش‌هایی برجسته دانست و با اشاره به حضور جوانان در عرصه‌های دفاع مقدس و مقابله با هجوم‌های بی‌رحمانه دشمن در طول چهل سال اخیر اظهار کرد: در سند راهبردی بیانیه گام دوم انقلاب، همه واقعیات گذشته، حال و آینده انقلاب اسلامی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به تصویر کشیده شده است. ایشان تمام راهبردهایی را که برای حرکت در گام دوم ضرورت دارد، یادآور شده‌اند و به همه ما اعلام کرده‌اند که گام نهادن در این مسیر، نیازمند دانش، حرکت مجاهدانه، جزمیت علمی، عزم عملی و هزم و دوراندیشی است و باید برای موفقیت در این عرصه، جامعه و دشمن را خوب بشناسیم و گام‌هایی استوار برداریم.
رییس قوه‌قضاییه با اشاره به مقوله اجرای عدالت و مبارزه با فساد، این امر را مهم‌ترین هدف نهضت انبیای عظام الهی و امام راحل برای برقراری نظام اسلامی دانست و تصریح کرد: عدالت بعد از توحید، فراگیرترین مفهوم در بین مفاهیم دینی ماست اما سخن ما از عدالت در حوزه نظری نیست بلکه بحث در حوزه عدالت اثباتی و اجرایی است یعنی باید ببینیم عدالت را در عرصه اجتماع باید چگونه اجرا کرد. آیت‌الله رئیسی ادامه داد: در رأس جامعه اسلامی، امام و مقتدایی عادل حضور دارد اما اگر بخواهیم کام مردم از اجرای عدالت شیرین شود، نیازمند قانون عادلانه، مجریان برخوردار از ملکه عدالت و مراقبت در آسیب‌شناسی‌ها و پیگیری در آسیب‌زدایی‌ها هستیم. بر همین اساس امروز توجه به قانون و قانون‌گرایی باید به‌عنوان یک ارزش تلقی شود. قانون‌گریزی، عدم انجام به‌موقع وظیفه و هر فعل و ترک فعل مخدوش‌کننده قانون، عدالت را خدشه‌دار می‌کند و همه باید خود را در این میدان موظف بدانند.
رییس قوه‌قضاییه با اشاره به تعبیر قرآنی «فساد» به‌عنوان خروج هر چیز از دایره اعتدال، یادآور شد: آنچه مردم از همه مسئولان می‌خواهند، مبارزه با فساد و اجرای عدالت است که انتظاری به‌جا و کاملاً موافق آن چیزی است که امام راحل پرچم آن را برافراشتند و امروز نیز پرچمدار عدالت، رهبر معظم انقلاب اسلامی هستند. آیت‌الله رئیسی افزود: مبارزه با فساد و اجرای عدالت ایجاب می‌کند که هر حوزه‌ای در فعالیت و عمل برای کاهش ناهنجاری‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تلاش کند و هیچ دستگاهی در این عرصه برای اصلاح ساختارهای فسادزا و مقابله با شکل‌گیری رانت، مستثنی نیست.
رییس قوه‌قضاییه با اشاره به مسئولیتی که رهبر معظم انقلاب در سال 80 و در قالب فرمان هشت ماده‌ای مبارزه با فساد به همه قوا دادند، روحیه مبارزه با فساد را شرط پذیرش مسئولیت در جمهوری اسلامی دانست و گفت: اگر کسی در مقابل حیف‌ومیل بیت‌المال حساس نباشد، هرروز شاهد بروز یک موضوع و تشکیل یک پرونده خواهیم بود. آیت‌الله رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود بابیان اینکه امروز جریان دانشجویی در کشور، یک فرصت کم‌نظیر و بلکه بی‌نظیر برای اجرای عدالت و مبارزه با فساد است، اظهار کرد: همه مسئولان باید این فرصت را مغتنم بشمارند زیرا شما دلسوزان، دغدغه‌مندان و آینده‌سازان کشور به‌عنوان نیرویی عظیم، عزیز، متراکم و کارآمد می‌توانید کمک‌حال ما در انجام مأموریت‌های خطیر باشید.
رییس قوه‌قضاییه، مطالبه اجرای عدالت و انجام پژوهش‌های ضروری را دو کارکرد مهم سازمان‌های مردمی ازجمله بسیج دانشجویی دانست و بابیان اینکه این مجموعه می‌تواند بهترین اعلام‌کننده فساد باشد که باید به حرف آن اعتماد کرد، افزود: بسیج دانشجویی و سایر تشکل‌های مردمی می‌توانند مانند مدعی‌العموم، اعلام جرم کنند و این امر باید بسیار موردتوجه باشد زیرا این اعلام از ناحیه کسانی است که با نگاه دغدغه محور و دلسوزانه، فساد، کژی و تخلف را برنمی‌تابند. آیت‌الله رئیسی با اشاره به مقوله حقوق عامه به‌عنوان حق‌الناس و با تاکید بر ضرورت پاسداشت آن تصریح کرد: امروز اگر جریان دانشجویی مخلص انقلابی دغدغه‌مند طرفدار مردم، نظام و ولایت، سخنی بگوید و کاستی را اعلام کند، باید مغتنم شمرده شود و نقش شما دانشجویان بسیجی در پیشگیری، پیش‌بینی و اقدام، نقشی بسیار برجسته و قابل‌توجه است.

 مردم را محرم می‌دانم و در همه حال مدافع حقوق آنان خواهم بود
رییس قوه‌قضاییه با تاکید بر اینکه به‌تمامی پرونده‌هایی که دغدغه افکار عمومی است رسیدگی خواهیم کرد، یادآور شد: ما مردم را محرم می‌دانیم و معتقدیم در بسیاری از تصمیمات بزرگ، اگر موضوع با مردم در میان گذاشته شود، تبیین شود و با اقناع افکار عمومی و اجماع نخبگانی همراه باشد، بزرگ‌ترین حامی ما مردم خواهند بود. آیت‌الله رئیسی همچنین اظهار کرد: بدانید که اخم، ملامت، سرزنش، جوسازی، فضاسازی و دوقطبی سازی برخی افراد و جریان‌ها در دل، جان، مشی، سیره و سلوک ما هیچ اثری نخواهد داشت.

رییس قوه‌قضاییه با اشاره به اتفاقات اخیر در کشور نیز تاکید کرد: همه‌کسانی که از فضای خواسته‌های مردم سوءاستفاده کردند، در جامعه اغتشاش و ناامنی ایجاد کردند، دل زن و بچه مردم را لرزاندند و به اموال عمومی و خصوصی حمله کردند و خسارت زدند، به همراه اربابانشان بدانند که مجازات سختی در انتظارشان خواهد بود. امنیت کشور، مهم‌ترین مسأله ماست و تحت هیچ شرایطی اجازه نخواهیم داد کوچک‌ترین اخلالی در آن ایجاد شود زیرا امنیت کشوری که امروز به‌عنوان امن‌ترین کشور منطقه شناخته می‌شود، ثمره خون شهدای عالی‌قدر، جانفشانی جانبازان و ایثارگری خانواده‌های شهداست. آیت‌الله رئیسی بابیان اینکه وجه مشترک همه وصیت‌نامه‌های شهدا این است که ما برای خدا رفتیم، امام و مقتدای این نظام یادتان نرود، دفاع از ارزش‌های انقلاب را از یاد نبرید و مبادا ولایت‌فقیه و ارزش‌های اسلامی و اجرای عدالت را تنها بگذارید، تصریح کرد: ما این پیام را شنیدیم و تا آخرین قطره خون نسبت به پاسداری از آن اقدام خواهیم کرد. رییس قوه‌قضاییه بابیان اینکه پرچم مقاومت و مبارزه با فساد امروز به دست رهبر فرزانه انقلاب است و بنده و امثال بنده، سربازان ایشان در این میدان هستیم، به روند تحول در دستگاه قضایی اشاره کرد و گفت: قانون ثبت دارایی مسئولان، سه چهار سال اجرانشده بود و ما در حال اجرای آن هستیم. اجرای آن را نیز در جهت صیانت از مدیران می‌دانیم. آیت‌الله رئیسی با اشاره به برنامه کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت قوه‌قضاییه، کمک و مساعدت بسیج دانشجویی در جهت اجرای وظایف دستگاه قضایی را کارساز دانست و خاطرنشان کرد: ما همچنان که رهبر معظم انقلاب فرمودند، با یک دنیا امید، آینده را بسیار روشن و درخشان می‌بینیم. آن‌ها که آینده را تاریک می‌بینند، مفاهیم انقلاب و امیدی که ائمه اطهار، انبیاء و شهدا ایجاد کرده‌اند را درک نمی‌کنند. مطمئن باشید کم‌کاری‌ها، بی‌تدبیری‌ها و مشکلات ادامه نخواهد یافت و آینده را نه از آن ثروتمندان بی‌خدا یا قدرتمندان بی‌رحم بلکه از آن متقین و مردم انقلابی می‌بینیم.
رییس قوه‌قضاییه با تاکید بر عزم دستگاه قضایی بر برخورد با ترک فعل‌های خسارتبار و عدم انجام به‌موقع وظایف، گفت: ما معتقدیم بسیاری از ترک فعل‌ها به‌اندازه برخی فعل‌ها یا حتی بیش از آن‌ها به مردم خسارت می‌زند. بر همین مبنا عزم ما در برخورد با این قبیل موارد بسیار جدی است و آن را پیگیری می‌کنیم. آیت‌الله رئیسی در بخش پایانی سخنان خود، جریان بسیج دانشجویی را یک جریان آرمان‌گرا دانست که می‌خواهد فرق بین وضع موجود و مطلوب را بیابد و فاصله آن را کمتر کند و بابیان اینکه این مأموریت مشترک ماست، ابراز امیدواری کرد که این تلاش‌ها زمینه‌ساز تحقق تمدن نوین اسلامی در جهان باشد.
رییس قوه‌قضاییه همچنین در پاسخ به انتقادات برخی دانشجویان درخصوص طرح مدیریت مصرف سوخت، به ذکر نکاتی کوتاه پرداخت و تصریح کرد: براساس قانون، دولت وظیفه داشت نسبت به اجرای مدیریت مصرف سوخت اقدام کند که این اقدام طی چند سال گذشته صورت نگرفت. در نحوه اجرای این طرح باید تمهیداتی اندیشیده می‌شد و اجماع نخبگانی، اقناع افکار عمومی و اطلاع‌رسانی لازم به مردم و مسئولان صورت می‌گرفت. تجربه نشان داده است که در کارهای عظیم، همواره آنجا که با مردم سخن گفته‌ایم، توفیقات بسیاری داشته‌ایم. در موضوع اخیر نیز اگر مردم، نخبگان و مسئولان توجیه می‌شدند، وضعیت متفاوت بود. البته مسائل دیگری هم وجود دارد که در زمان مناسبی به این مسائل خواهیم پرداخت. آیت‌الله رئیسی تاکید کرد: بنده به‌عنوان یک طلبه، خود را در همه حال مدافع حقوق مردم و سرباز ولایت می‌دانم و مانند یک بسیجی، همراه و همگام شما در جهت اجرای منویات مقام معظم رهبری و تحقق خواست مردم خواهم بود.

حمایت

منتشر شده در شنبه, 02 آذر 1398 10:01

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت