سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

دوشنبه, 28 بهمن 1398-

تملک کاخ ها توسط بنیادمستضعفان، نقض مالکیت عمومی مردم است

سایت حقوقیدیده بان هشتم : در این باره باید گفت از هر زاویه ای که نگاه کنیم مسئولیت نگه داری و اداره کاخ نیاوران و سعدآباد برعهده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.
 ورای بحث مالکیت کاخ نیاوران و سعدآباد، به هر صورت مسئولیت نگه‌داری و حفاظت از این بناهای تاریخی که جزو میراث ملی ایران هستند با سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری است.
با توجه به قانون موجود در مورد حفظ میراث‌فرهنگی، باید گفت موضوع تملّک میراث‌فرهنگی ازجمله این دو کاخ و موضوع نگه‌داری و اداره آن‌‌ها دو مقوله جدا از هم‌اند. مالکیت ابنای تاریخی و میراث‌فرهنگی متعلق به هر شخص و نهادی هم باشد، اداره و نگه‌داری از این آثار بر دوش سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری است.
 مسلم است بنیاد مستضعفان نیز نمی‌تواند از این قاعده حقوقی مستثنا باشد در بحث مالکیت ابنای تاریخی و میراثی، بنیاد مستضعفان نیز مانند هر شخص حقیقی یا حقوقی باید رفتار کند. درواقع، بنیاد مستضعفان هم مثل باقی افراد حقیقی و حقوقی حق ندارد هیچ‌گونه تغییر یا تخریبی در بناهای تاریخی و میراثی به‌وجود بیاورد.
برمبنای قوانین موجود، هر گونه تخریب و تغییر در کاربری ابنای تاریخی و میراث ملی جرم محسوب می‌شود و براساس قانون باید مجازات متناسب با آن درنظر گرفته و اجرا شود.
 بنیاد مستضعفان نیز موظف است مثل هر نهاد حقوقی و هر شخص حقیقی دیگری به قانون تمکین کند. سازمان میراث‌فرهنگی مسئولیت حفاظت و نگه‌داری از ابنای تاریخی و میراث ملی را دارد.
 این دو کاخ نیز جزو این میراث‌های ملی هستند و باید از آن‌ها حفاظت شود و مسئولیت نگه‌داری از این دو کاخ با میراث‌فرهنگی است.
آنچه مسلم است کاخ نیاوران و سعدآباد جزو آثار ملی و متعلق به تمام مردم‌اند . این دو ملک از ابتدا مالک شخصی نداشتند بلکه حتی زمان شاه هم جزو اموال دربار و به‌نوعی جزو اموال دولتی و عمومی محسوب می‌شدند؛ درنتیجه نمی‌توان برای این املاک مالک شخصی درنظر گرفت که بتوان ادعای مصادره آن را داشت.
 این کاخ‌ها همواره متعلق به عموم مردم بوده است. درنهایت، اگر بنیاد مستضعفان بخواهد مالکیت این دو ملک را برای خود ادعا بکند درواقع به‌نوعی مالکیت عمومی مردم را نقض کرده است.
خبرگزاری میراث آریا
منتشر شده در پنج شنبه, 01 تیر 1396 10:08

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت