سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

سه شنبه, 13 خرداد 1399-

وزیر دادگستری: طلاق ۶درصد افزایش و ازدواج ۲درصد کاهش یافت

دیده بان هشتم : وزیر دادگستری با ارائه آماری از اقدامات این وزارتخانه در سال ۹۵ از افزایش ۶درصدی طلاق در مقابل کاهش ۲درصدی ازدواج در سال گذشته خبر داد.

سایت حقوقیبه گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ، حجةالاسلام مصطفی پورمحمدی صبح امروز در همایش سراسری قوه قضائیه با اشاره به آمار عملکرد وزارت دادگستری، اظهار داشت: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در سال 1395 تعداد 68,651.714 خدمت ثبتی به مردم ارائه داده است که 62304505 خدمت ثبتی به‌صورت الکترونیک بوده است؛ این در حالی است که در این مدت نزدیک به 13 میلیون سند رسمی از طریق سامانه ثبت الکترونیکی اسناد تنظیم شده که در مقایسه با سال قبل حدود 4 درصد کاهش داشته است.

وی ادامه داد: همچنین در سال 95 تمام اظهارنامه‌های علائم تجاری (81,859 اظهارنامه) به‌صورت اینترنتی ثبت شد که در مقایسه با سال قبل 33 درصد رشد داشته است.

وزیر دادگستری درباره آمار ازدواج و طلاق ثبت‌شده در سال گذشته نیز گفت: در این سال 660,000 واقعه ازدواج به‌صورت الکترونیک ثبت شده است که در مقایسه با سال قبل 2درصد کاهش دارد. همچنین بیش از 174 هزار واقعه طلاق در سال 95 به‌صورت الکترونیک ثبت شده که در مقایسه با سال قبل 6 درصد افزایش دارد.

پورمحمدی درباره اقدامات انجام‌شده در حوزه حبس‌زدایی و اداره بهینه زندان‌ها نیز اظهار کرد: به‌منظور تقویت رویکرد بازدارندگی و کاهش جمعیت کیفری زندان و کاربست صلح و سازش بین زندانیان و شاکیان، 158 شعبه شورای حل اختلاف ویژه زندان تشکیل شده است که با ورود 26,283 فقره پرونده و مختومه شدن 25,665 فقره، 6,208 نفر از زندانیان آزاد شده‌اند.

وی افزود: همچنین در سال گذشته تعداد زندانیان 217,043 نفر بوده که در مقایسه با سال 94 حدود 5 درصد کاهش یافته است و با عملکرد مطلوب «شورای طبقه‌بندی زندانیان» در اعطای مرخصی و بررسی مستمر درخواست عفو زندانیان و استفاده مناسب از ظرفیت کمیسیون‌های عفو در دادگستری استان‌ها، در سال 95 نزدیک به 39,791 نفر از زندانیان مشمول عفو قرار گرفته و برای 921,198 نفر مرخصی صادر شده است (2,45 درصد رشد در مقایسه با سال گذشته).

وزیر دادگستری گفت: طی این مدت 5026 زندانی بلاتکلیف در زندان‌های کشور شناسایی شدند و آزادی 845 نفر از آنها در کمتر از 2 ماه در اجرای بند ب ماده 22 دستورالعمل ساماندهی زندانیان انجام شد و این در حالی است که آموزش حدود 69000 نفر از زندانیان در سال 1395 و دریافت 55,036 گواهی قبولی (80 درصد زندانیان) و تحت پوشش قراردادن 69 درصد از محکومان واجد شرایط و در نتیجه، تحقق 93 درصد برنامه سال 1395 انجام شده است، از این تعداد 23952 در بخش صنعت، 24,420 نفر در بخش کشاورزی، 14,057 نفر در بخش صنایع دستی و 6,366 نفر در بخش خدمات آموزش دیده‌اند.

پورمحمدی در ادامه با اشاره به حوادث منطقه‌ای خاطرنشان کرد: بحران‌های منطقه‌ای و حوادث کوچک و بزرگی که همواره در حال وقوع است، تداوم ناامنی و خونریزی، کشمکش‌های جهانی و جنگ‌افروزی نظام سلطه، گردنکشی، هنجارستیزی و عهدشکنی رهبران متکبِّر و خودشیفته آمریکایی، قساوت و بلاهت سبک‌مغزان ساکنان کاخ‌های شیشه‌ای پیرامون ما از یک سو، و انتقال برخی ناامنی‌ها به داخل مرزهای جمهوری اسلامی و وجود مشکلات اقتصادی و اجتماعی مزمن از سوی دیگر، ضرورت دقت نظر، همدلی، عملگرایی و عبور از مباحث غیرمفید، دست‌چندم و حاشیه‌ای و پرهیز از اختلافات و منازعات را، بیش از پیش، جلوه‌گر می‌کند. قوه قضاییه، به‌دلایل پیش‌گفته و همچنین رسالت خاص خود، که احقاق حقوق عامه، بسط عدالت، ایجاد امنیت، توسعه انضباط و آرامش اجتماعی در رأس آنهاست، باید مراقبت بیشتری را اعمال کند.

وی در پایان گفت: مجامع ضداسلامی و ضدایرانی، که پیوسته در حال طراحی دسیسه، اتهام‌زنی و فتنه‌انگیزی علیه ما بوده‌اند، هم‌اکنون بر آتش حملات خود افزوده‌اند و می‌بینیم که سیل اتهاماتی چون نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسم در بازار مکّاره سیاست‌بازان فزونی گرفته است. امیدوارم با بهره‌گیری از توانمندی و ظرفیت بالای انسانی و تشکیلاتی، که در اختیار خانواده بزرگ حقوقی و قضایی کشور است، موقعیت حساس فعلی را نیک دریابیم و مسئولیت‌شناسانه و متعهدانه با هوشمندی و درایت به وظایف خود اهتمام ورزیم و نقش تاریخی و دوران‌ساز خود را ایفا کنیم.

منتشر شده در یکشنبه, 11 تیر 1396 13:19

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت