سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

جمعه, 16 خرداد 1399-

وکیل حامی حقوق مردم است/650 هزار فارغ‌التحصیل حقوق در کشور داریم

دیده بان هشتم : دبیر کمیسیون اختبار و آموزش مرکز امور وکلا و مشاوران حقوقی قوه قضائیه استان کرمان گفت: سالانه خروجی رشته حقوق از دانشگاه‌ها 27 هزار نفر است و 650 هزار فارغ‌التحصیل حقوق داریم.
سایت حقوقیبه گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم محسن اسماعیلیان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در دوره ریاست قبلی قوه قضاییه الزامی شدن حضور وکیل در پرونده ها مطرح شد؛ زیرا گاهی پرونده های بدون وکیل از باب اطاله دادرسی، خسارت آور است.

وی افزود: این اقدام امر وکالت را توسعه دارد و روال خوبی بود اما در دوره بعد متوقف شد. در حال حاضر سالانه خروجی رشته حقوق از دانشگاه‌ها 27 هزار نفر است و 650 هزار فارغ التحصیل حقوق داریم.

اسماعیلیان تصریح کرد: با توجه به اینکه محدودیت در ورود وکلا وجود دارد، اگر اتفاق اجباری بودن حضور وکیل رخ می داد، تعداد این جمعیت بیکار هم تغییر می‌کرد.

وی بیان کرد: وکیل حامی حقوق مردم است و باید دارای جایگاه ویژه‌ای باشد، اما متاسفانه از جهت آموزه‌های علمی و همچنین تجربه اکنون خلاء وجود دارد.

دبیر کمیسیون آموزش مرکز امور وکلا و مشاوران حقوقی کرمان در ادامه درباره تعرفه وکالت، اظهار کرد: تعرفه وکالتی در قانون مشخص شده و بر اساس روند آن پیش می رود، مگر اینکه وکیل و موکل توافقات ضمنی و خصوصی داشته باشند.

وی درباره لزوم حضور وکیل در پرونده های حقوقی و قضایی تصریح کرد: در پرونده‌های دارای مجازات از درجه 4 به بالاتر، حبس 10 سال به بالا و پرونده اطفال حضور وکیل اجباری است و در سایر جرائم قانونگذار پیش بینی کرده که متهم می تواند وکیل داشته باشد.

اسماعیلیان در ادامه با تاکید بر انجام اقدامات پیشگیرانه و آگاه سازی مردم تصریح کرد: در بحث پیشگیری از جرم دادگستری قدم هایی برداشته، اما باید آموزش را به فضای فرهنگی جامعه بیاوریم؛ زیرا چالش های فرهنگی وجود دارد و باید با آموزش مرتفع شوند.

وی افزود: باید مسائل گفته و فرهنگ سازی شود تا مردم آگاه شوند. باید کنترل‌های اجتماعی صورت بگیرد و در این زمینه متولیان وارد میدان شده و فضاهای تفریحی، ورزشی، فضای سبز و ... برای تخلیه انرژی جوانان مهیا شود.

اسماعیلیان تصریح کرد: اولین آسیب‌ها از بیکاری و عدم توجه به جوانان و روحیه آنها آغاز می شود. متاسفانه آسیب ها آرامش را گرفته اند و احساس ناامنی ناشی از ناهنجاری‌های اجتماعی وجود دارد.

دبیر کمیسیون اختبار و آموزش مرکز امور وکلا و مشاوران حقوقی قوه قضائیه استان کرمان در ادامه گفت: در برخی موارد کیفر بی اثر است و مجددا مجرم به زندان بازمی گردد و متاسفانه در این زمینه هیچ نظارت و اقدام بازدارنده ای در زمان مرخصی زندانیان صورت نمی گیرد.

اسماعیلیان اظهار کرد: رسیدگی به مسائل جرم در دنیا متفاوت شده و در کشور ما نیز در آیین دادرسی که سال 92 تصویب شد به کیفر ایده‌آل کشورهای دیگر نگاهی کردیم که برخی از زندان های بسته را جمع کرده و یا مجازات جایگزین حبس و مجازات تعلیقی اعمال شده است.
منتشر شده در چهارشنبه, 07 تیر 1396 13:41

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت