سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

جمعه, 16 خرداد 1399-

نمی‌توان توقع داشت وکیل برای دولتمندان مجانی کار کند

سایت حقوقیدیده بان هشتم : در خصوص فرمایش دانشمند محترم آیت الله مکارم شیرازی در رابطه با اقدامات وکلا باید عرض کنم که در همه امور مدنی و کیفری ـ یا تقریبا در همه امورـ نظریات و پاسخ‌های متفاوتی عرضه می‌شود و هر یک در جای خود با استدلالی قابل دفاع است.

 دلیل صحت این مدعا این است که در مسائل گوناگون حقوقی از جانب علما و اساتید علوم مختلف نظریات و راه‌حل‌هایی عنوان و عرضه می‌شود که گاهی متعارض از یکدیگر است. همین طور در مقام صدور رای و فتوا نیز از دادگاه‌ها و مراجع مطالبی صادر می‌شود که در بعضی موارد با هم در تعارض هستند.

دیگر سخن اینکه وجود مراحل مختلف رسیدگی به صورت طولی و اینکه ممکن است رای قطعی در مرحله تجدیدنظر و حتی مرحله فرجام نقض شود، مثبِت صحت عرایض ما است.

 ضمنا نباید فراموش کرد که در امور کیفری البته در تعزیرات، دفاع وکیل همواره به معنای نفی کلی اتهام نیست. بلکه ممکن است وکیل درمورد عنوان عمل انتسابی دفاع کرده باشد و عنوان اخصی را درست بداند یا درخصوص عدم مسیولیت موکل و یا قابل مجازات نبودن او بحث کند و یا برای او تقاضای تخفیف یا تعلیق مجازات و عناوین از این قبیل را داشته باشد.بنابراین بحث حق را باطل جلوه دادن یا بالعکس نیست.

 راجع به حق الوکاله نجومی که آیت‌الله مکارم شیرازی به آن اشاره کرده اند، اولا چون فرموده‌‌اند مردم از این موضوع مکدر و ناراحت هستند پرسش این است که چند درصد مردم ما دعاوی با رقم میلیاردی دارند؟ ثانیا اگر کسی دعاوی سنگین دارد باید هزینه سنگین هم بپردازد. همچنان هزینه دادرسی دعاوی میلیاردی بالاتر از هزینه دادرسی‌های کوچک است.

 مردم عادی و آنان که دعاوی جزیی دارند حتی اگر قادر به پرداخت حق‌الوکاله نباشند از خدمات معاضدتی و تسخیری کانون وکلا که در سراسر کشور عرصه می‌شود استفاده می‌کنند. بنابراین هیچ صاحب حقی بی‌وکیل نمی‌ماند.

زمانی که برای یک پرونده درنظر گرفته‌اند با آن چه عملا در دادگستری می‌گذرد ارتباط ندارد. حضرت آیت‌الله در قسمتی از فرمایشات اشاره کرده‌اند پرونده‌ای بیست سال طول می کشد. از طرفی وکیل برای یک ساعت دفاع در دادگاه باید ساعت‌های زیادی مطالعه بررسی کند و این مطالعه و بررسی در هر مرحله رسیدگی با مشقت بسیار تکرار می‌شود.

 نمی‌توان توقع داشت وکیل برای دولتمردان و دولتمندان مجانی کار کند. کدام حرفه یا فرقه یا نحله‌ای کار مجانی می‌کند؟ آری اگر وکیل وارد کننده یا صادر کننده بود می‌شد از او توقع انجام مجانی امور را در بعضی موارد داشت هرچند که وکلا سهم خود را در خصوص عرصه خدمت به مستضعفان و افراد ناتوان از لحاظ مالی با انجام خدمات معاضدتی و تسخیری و حتی انجام خدمت مجانی در دفاتر خود ادا کرده و می‌کنند.

 آیت‌الله مکارم اطاله دادرسی را ناشی از فعل وکیل عنوان کرده اند . ماجرای اطاله دادرسی هیچ ارتباطی به وکلا ندارد. مواعد قانونی مختلف در قوانین آیین دادرسی و سایر قوانین منعکس شده است و مراحل رسیدگی نیز همچنین. وکیل ناچار است پس از قبول دعوا از همه ابزار‌های دفاعی یعنی تجدید نظر خواهی،فرجام‌خواهی و امثالهم استفاده کند و اگر نکند متخلف و قابل تعقیب انتظامی و گاهی پیگرد کیفری است.

 تمشیت امور دعوا با قاضی است و البته او هم مأخوذ به قوانین است. سرعت رسیدگی البته مطلوب است اما نباید دقت رسیدگی فدای سرعت شود. تا آنجا که ما می‌دانیم یکی از علل عمده اطاله دادرسی مشکلات مربوط به ابلاغ است که امیدواریم با اتوماسیون امور ابلاغ حل شود.

ما با تشویق و تبلیغ طلاق که در اسرع وقت انجام خواهد شد مخالفیم هرچند که اعضا و وابستگان کانون وکلا چنین اقداماتی نمی‌کنند بگذریم از اینکه در بعضی موارد ادامه بعضی از زندگی‌های زناشویی از قطع آن خطرناک‌تر است.

خبرگزاری ایلنا

بهمن کشاورز

منتشر شده در پنج شنبه, 23 شهریور 1396 10:45

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت