سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

شنبه, 10 خرداد 1399-

چالش حقوقی اعطای تابعیت از طریق مادر

سایت حقوقیدیده بان هشتم : یک استاد دانشگاه با بیان اینکه دلایل مطرح‌شده برای رد اعطای تابعیت از طریق مادر، حقوقی و منطقی نیست، گفت: در بند 2 ماده 976 قانون مدنی کشور ما، این حق به مادران ایرانی داده نشده است. این در حالی است که بسیاری از زنان ایرانی با مردان خارجی ازدواج کرده‌اند اما فرزندان‌شان از این حق محرومند.
بهرام تقی‌پور با بیان اینکه قانون ایران، حق اعطای تابعیت را فقط به پدران ایرانی داده و مادران ایرانی چنین حقی در این خصوص ندارند، اظهار کرد: اگرچه بند 5 ماده 976 قانون مدنی، فرزندان متولدشده از پدر خارجی در ایران را در شرایطی ایرانی محسوب می‌کند اما تبعیضی در تدوین قانون مدنی وجود دارد که امیدواریم مجلس دهم بتواند این مساله را رفع کند.
وی افزود:‌ تدوین‌کنندگان قانون مدنی، این قانون را از قانون مدنی سال 1804 فرانسه گرفتند، چون در قانون 1804 فرانسه نیز چنین قاعده‌ای وجود داشت و انتقال تابعیت را فقط مخصوص پدر می‌دانست و تا سال 1927 این قاعده در قانون فرانسه وجود داشت. بعد از جنگ جهانی اول به دلیل ازدواج خانم‌های فرانسوی با مردان خارجی، قانونگذار فرانسه با مشکلاتی مواجه شد و آن را اصلاح کرد. در سال 1927 قانونگذار فرانسوی اصل خون و خاک را با هم ادغام و اعلام کرد فرزندانی که از مادران فرانسوی متولد می‌شوند، مشروط به اینکه در فرانسه متولد شده باشند، فرانسوی هستند.
به گزارش ایسنا، این استاد دانشگاه اضافه کرد: این قاعده 17 سال ادامه داشت و در سال 1945 این تبعیض به طور کامل رفع شد و حقوق فرانسه قاعده انتقال تابعیت از طریق مادر و پدر را پذیرفت و فرزندان متولد از مادران فرانسوی حتی در خارج از فرانسه این حق را دارند که به طور اتوماتیک تابعیت فرانسه را به‌دست بیاورند. قانونگذار فرانسه در بند 1 ماده 18 حقی را هم به فرزندانی داده است که در خارج از فرانسه از پدر یا مادر فرانسوی متولد می‌شوند که بعد از سن رشد می‌توانند تابعیت فرانسوی را رد کرده و به تابعیت اصلی خود یعنی تابعیت مادر یا پدر مراجعه کنند.
وی عنوان کرد: در بند 2 ماده 976 قانون مدنی کشور ما، این حق به مادران ایرانی داده نشده است. این در حالی است که بسیاری از زنان ایرانی با مردان خارجی ازدواج کرده‌اند اما فرزندان‌شان از این حق محرومند.
تقی‌پور با اشاره به لزوم انتقال تابعیت از طریق مادر گفت: از سال 1385 در کشور ما یک پروسه قانونگذاری مطرح بود و نمایندگان طرحی به مجلس دادند که دو فوریت آن نیز تصویب شد اما در نهایت، اصلاح این قانون رد شد.
وی در ادامه بیان کرد: برخی اشخاصی که این طرح را رد کردند، معتقد بودند اگر ما چنین قاعده‌ای را بپذیریم مهاجرت به ایران زیاد می‌شود و مردم کشورهایی مانند پاکستان و افغانستان و ... به ایران می‌آیند و تابعیت ایرانی به‌دست می‌آورند.
این استاد دانشگاه اظهار کرد: دلایلی که در جامعه و مخصوصاً مجلس قبلی مطرح شده، دلایل حقوقی و منطقی نیست و خوشبختانه امسال خبری منتشر شد، مبنی بر اینکه یکی از کمیسیون‌های مجلس دوباره طرحی را در خصوص اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی کلید زده است که امیدواریم به زودی در صحن علنی مجلس مطرح شود.
وی خاطرنشان کرد: اگر قانونگذار در بند دو ماده 976 عنوان کند «کسانی که پدر یا مادر آنها ایرانی است اعم از اینکه در ایران یا در خارجه متولد شده باشند» مسأله حل می‌شود.
روزنامه حمایت
منتشر شده در سه شنبه, 18 مهر 1396 12:12

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت