سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

شنبه, 10 خرداد 1399-

فراکسیون حقوق شهروندی باید ارتباطی تنگاتنگ با مردم داشته باشد

دیده بان هشتم : یک وکیل دادگستری گفت: تدوین و انتشار منشور حقوق شهروندی، گامی بلند در جهت آشنایی مردم با حقوق شهروندی خود و ایجاد روحیه مطالبه گری در مردم بود و با تشکیل فراکسیون حقوق شهروندی در مجلس، نمایندگان مردم باید پیگیر اجرایی شدن این حقوق باشند.
سایت حقوقیبه گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ، حسن کیا اظهار کرد: تشکیل فراکسیون حقوق شهروندی در مجلس توسط 50 نماینده عمدتاً اصلاح طلب و اعتدال‌گرا که برای نخستین بار در تاریخ مجلس ایران صورت پذیرفته است، اتفاقی میمون و امری قابل توجه و تامل است.
وی ادامه داد: زمانی که منشور حقوق شهروندی توسط دولت تدبیر و امید تدوین و منتشر شد، یکی از مهمترین و جدی ترین انتقادات وارده بر آن عدم ضمانت اجرای قانونی آن بود. امری که به نظر با تشکیل این فراکسیون نوظهور و تبیین اهداف آن که اهم آن پیگیری وعده‌های مندرج در منشور است، در حال تحقق یافتن است.
وی یادآور شد: مصوبات مجلس از دو طریق لوایح پیشنهادی دولت و طرح‌های نمایندگان مجلس به تصویب می رسند و تشکیل این فراکسیون می تواند موارد مندرج در منشور حقوق شهروندی مانند حقوق زنان، کودکان، اقلیت‌ها و ... را در قالب طرح جهت تصویب به مجلس ارائه دهند و پیگیر تصویب آنها شوند.
کیا تاکید کرد: تدوین و انتشار منشور حقوق شهروندی، گامی بلند در جهت آشنایی مردم با حقوق شهروندی خود و ایجاد روحیه مطالبه گری در مردم بود و با تشکیل فراکسیون حقوق شهروندی در مجلس، نمایندگان مردم باید پیگیر اجرایی شدن این حقوق باشند؛ زیرا قوانین هر قدر هم بر روی کاغذ خوب باشند تا به مرحله اجرا نرسند، فایده چندانی ندارند.
وی با بیان اینکه فراکسیون حقوق شهروندی باید ارتباطی تنگاتنگ با مردم داشته باشد و تضییع حقوق شهروندی آنان را به دقت رصد کرده و  در رفع آن کوشا باشد، گفت: این فراکسیون باید صدای تمام شهروندان ایران باشد، از قومیت‌های مختلف گرفته تا اقلیت های دینی و مذهبی.
کیا اضافه کرد: مسلماً این فراکسیون ارتباطی تنکاتنگ با معاون محترم حقوق شهروندی رییس جمهور که پیش تر ثابت کرده شخصی دلسوز و دغدغه مند است خواهد داشت و این همراهی قوا می تواند در تحقق اهداف بسیار موثر و کارگشا باشد؛ در واقع این فراکسیون باید این حس را در مردم القا کند که ما در کشورمان شهروند درجه دو نداریم و همه می توانند با احترام به قانون از حقوق اساسی و شهروندی خود به طور کامل بهره مند شوند.
کیا در پایان گفت: طبق قانون نمایندگان مجلس حق تحقیق، تفحص، پرسشگری و استیضاح را در تمام امور و نسبت به کلیه افراد دارند و این فراکسیون می تواند به طور مشخص در خصوص حقوق شهروندی به کنترل و پایش بپردازد و از وزرای مربوطه توضیح بخواهد و از تمام توان خود به عنوان نمایندگان ملت در تحقق حقوق شهروندی استفاده کند.
ایسنا
منتشر شده در دوشنبه, 22 آبان 1396 10:12

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت