سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

سه شنبه, 13 خرداد 1399-

آشنایی با حقوق و مزایای بیمه‌شده

دیده بان هشتم : بیمه‌شدگان در صورتی كه برخی از تصمیمات، مصوبات یا عملكرد سازمان تامین احتماعی موجب تضییع حقوق قانونی آنان شود، حق دارند ابطال این تصمیمات و احقاق حق خود را از دیوان عدالت اداری بخواهند.
سایت حقوقیبر اساس قانون و مقررات تامین اجتماعی، هر كارگری كه برای كارفرمایی كار کرده و از او حقوق یا دستمزد (نقدی یا غیرنقدی) دریافت می‌كند، اگر مشمول سایر قوانین بیمه‌ای كشور نباشد، مشمول قانون تامین اجتماعی است و از زمانی كه تحت پوشش قرار گیرد، «بیمه‌شده» محسوب می‌شود.
بنابراین بیمه‌شده به كسی اطلاق می‌شود كه رأسا مشمول مقررات تأمین اجتماعی باشد و با پرداخت مبالغی به عنوان حق بیمه، حق استفاده از مزایای مقرر در این قانون را دارد.
حقوق بیمه‌شدگان، ناشی از تكالیف و تعهداتی است كه بر پایه قانون و مقررات تامین اجتماعی بر عهده سازمان تامین اجتماعی قرار گرفته است.
هركارگری (كه مشمول قانون تامین اجتماعی باشد) حق دارد از نخستین روز اشتغال به كار تحت پوشش بیمه اجتماعی قرار گیرد و می‌تواند از سازمان تامین اجتماعی، احقاق این حق را در چارچوب اختیارات قانونی این سازمان درخواست کند.
بیمه‌شدگان حق دارند به قوانین، مقررات و دستورالعمل‌هایی كه حقوق و تكالیف آنان را نسبت به سازمان تامین اجتماعی بیان می‌كند، دسترسی داشته باشند. 
در این زمینه، سازمان تامین اجتماعی وظیفه دارد ضمن ارایه اطلاعات مناسب، ابهامات موجود برای آنها را نیز برطرف کند.
بیمه‌شدگان حق دارند در صورتی كه برخی از تصمیمات، مصوبات یا عملكرد سازمان تامین احتماعی موجب تضییع حقوق قانونی آنان شود، ابطال آن و احقاق حق خود را از دیوان عدالت اداری بخواهند.
بیمه‌شدگان حق دارند در ازای ایام اشتغال و پرداخت حق بیمه، از مزایای مقرر در قانون (تعهدات سازمان تامین اجتماعی) مانند بیمه حوادث، بیماری‌ها، بارداری، غرامت دستمزد ایام بیماری و بارداری، بازنشستگی، از كارافتادگی، فوت و… برخوردار شوند.
بنابراین سازمان تامین اجتماعی مكلف است با تشكیل پرونده انفرادی برای هریك از بیمه‌شدگان، در گردآوری و نگهداری سوابق آنان تلاش لازم را به عمل آورد.
بیمه‌شدگان و افراد تحت تكفل آنان حق دارند متناسب با نیاز خود از خدمات درمانی سازمان تامین اجتماعی برخوردارشوند.
این خدمات صرفاً تابع نیاز آنها است و این سازمان نمی‌تواند خدمات درمانی قابل ارایه به هر بیمه‌شده را، با میزان حق بیمه پرداختی او مرتبط کند. تعهدات سازمان تامین اجتماعی در قبال هر بیمه‌شده مشروط به تداوم اشتغال او در كارگاه مشمول قانون است اما اگر برای بیمه‌شده‌ای كه تحت پوشش قرار گرفته است، برای مدتی از طرف كارفرما حق بیمه پرداخت نشود، سازمان تامین اجتماعی نمی‌تواند تعهدات خود و حقوق بیمه‌شده را نادیده بگیرد. در چنین مواردی این سازمان ضمن انجام تعهدات خود نسبت به بیمه‌شده، حق بیمه یادشده را از كارفرما وصول می‌کند. بیمه‌شدگان حق دارند در هنگام تغییر شغل یا جابه‌جایی محل اشتغال آنان، از شعبه تامین اجتماعی بخواهند كه سوابق بیمه‌ای آنان را به طور یكجا در شعب واقع در آخرین محل اشتغال گردآوری و نگهداری کند.
این سازمان مكلف به پذیرش این درخواست‌ها بوده و در صورتی كه در این جابجایی‌ها به سوابق بیمه‌شده لطمه ای وارد شود، سازمان مسئول خواهد بود. بیمه‌شدگان حق دارند در صورتی كه سوابق آنان نزد سازمان تامین اجتماعی منجر به ایجاد مزایای قانونی نزد سایر سازمان‌ها و موسسات (مانند بانك‌ها) یا احقاق حقوق از دست رفته آنان می‌شود، گواهی این سوابق را از شعب تامین اجتماعی تقاضا کنند.
منتشر شده در دوشنبه, 20 آذر 1396 12:08

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت