سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

سه شنبه, 14 مرداد 1399-

اینکه یک وکیل را از رفتن به دادگاه منع کنند "نوبر" است

سایت حقوقیدیده بان هشتم : بیست و نهمین همایش اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران ، روز 6 دیماه - اهواز

 با توجه به پیش رو بودن آغاز دوره جدید اتحادیه کانون‌های وکلای دادگستری ایران، سفارش بنده این است که نگذارید در دوره‌های بعدی تصمیمی در اتحادیه برای برگزاری آزمون وکالت گرفته شود که آبرو، اعتبار و ارزشی برای وکلا و کانون‌های وکلا باقی نگذارد .

 بگذارید مانند گذشته اتحادیه کانون‌های وکلا تنها خارج از این بحث اقدام به عقد قرارداد کند و سازمان سنجش به عنوان تشکیلات حرفه‌ای، برگزاری این آزمون را انجام دهد و مسئولیت آن را بر عهده داشته باشد که حرفی هم در آن نیست.

حداقل تا به امسال هیچ مشکلی در بحث آزمون کانون وکلا که تحت نظارت و تدابیر شدید امنیتی است، از هیچ استان و نهادی نداشته‌ایم.

 در خصوص بیاناتی که رئیس شعبه چهار دادگاه عالی انتظامی قضات مبنی بر لزوم رعایت ادب و نزاکت از سوی وکلا فرموده اند، می گوییم ما به هیچ‌وجه ادعا نداریم که همکاران وکیل ما مبرا از اشکال و ایراد هستند اما همچنین هیچکس هم نمی‌تواند ادعا کند که قضات محترم از هرگونه خطا و ایرادی مبرا هستند.

 با اظهارات رئیس شعبه چهار دادگاه عالی انتظامی قضات در این جلسه در مورد شأن وکلا و قضات، سئوالاتی در ذهن من زنده شد. شهود زنده‌ای از جمله خود من وجود دارند که هر دو سیستم قضایی کشور را تاکنون درک کرده‌اند و به چشم دیده‌اند.

 در گذشته در سیستم قضایی، گاهی برخوردهایی بین وکلا و قضات صورت می‌گرفت که در این برخوردها اصل بر احترام بین طرفین بود. اما چنین وضعیتی که یک وکیل دادگستری را از رفتن به دادگاه و عدلیه که در حقیقت منزل و محل کار وکلاست، منع کنند و یا تحت شرایط خاصی به وکیل اجازه تردد در دادگاه‌ها را دهند، حداقل برای امثال من نوبر است.

با چنین وضعیتی این سؤال مطرح می‌شود که آیا وکیل به تنهایی می‌تواند ایجاد فساد کند؟ چگونه و با چه کسی؟

البته در رابطه با شأن وکلا اعتقاد دارم که نیاز به کار و تجدیدنظر جدی داریم، اما متأسفانه اخلاق عمومی هم نازل است و پایین آمدن سطح اخلاق عمومی موجب شده که در بیشتر صنوف اتفاقاتی رخ دهد.

بعضاً برخی وکلا در برخی موارد رعایت ادب را نمی‌کنند و ما هم بعضی از این موارد را به چشم دیده‌ایم که موارد عجیب و غریبی نیز بوده و ناشی از نزول اخلاق عمومی هستند.

ولی این پرسش نیز مطرح است که چه زمانی متصدی یا قاضی دادگاه، وکیل را "تو" خطاب می‌کرد؟ اکنون این شیوه خطاب بسیار متداول و عادی شده است. زمانی فکر می‌کردیم که این شیوه خطاب ناشی از خصومت است اما بعدها فهمیدیم که اشکال کلی در کار است.

هم قضات و هم وکلا نیازمند اصلاحاتی هستند . اینکه کدام گروه بیشتر نیازمند اصلاح است، مستلزم آمارگیری است و ما معترض آن نیستیم.


خبرگزاری ایسنا

منتشر شده در شنبه, 09 دی 1396 11:07

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت