سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

شنبه, 10 خرداد 1399-

تعيين سن رشد ازدواج با توجه به مقتضيات زمانه

سایت حقوقیدیده بان هشتم : در خصوص صدور حكم رشد براي كساني كه از نظر قانوني در سن ازدواج نيستند و اولياي آنان تمايل دارند كه موجبات ازدواج آنها را فراهم كنند گفتني است در بررسي و احراز رشد موارد مختلفي بايد مورد توجه قرار گيرد:

 1- بايد احراز شود كه فرد مورد نظر از نظر جسمي و توان بدني و مشخصات و ويژگي هاي ظاهري در شرايطي است كه مي تواند ازدواج كند.

 اين مورد در دختران اهميت بيشتري دارد زيرا برقراري روابط زناشويي مستلزم وجود ويژگي هاي مشخصي است كه بدون آنها خطر بروز اشكالات بدني به شدت افزايش مي يابد.

 2- با بررسي هايي كه لزوما كارشناسان بايد در آن دخالت داشته باشند، احراز شود كه اين فرد از نظر رواني و عصبي قادر به قرار گرفتن در شرايط زوجيت هست.

 اين معنا را دادگاه هرچند بسيار دانشمند و آگاه باشد نمي تواند تشخيص دهد قطعا لازم است روانشناس و روانپزشك با مطالعه كافي و مصاحبه با فرد مورد نظر در اين خصوص ابراز عقيده تخصصي كند.

 3- بايد در زمينه اقتصاد و تدبير منزل در حدي كه در رابطه زوجيت قابل بررسي است، بررسي شود. يعني:

 الف) بررسي شود كه فرد مورد نظر اگر دختر است قادر به ايفاي وظايفي كه در منزل شوهر به عنوان مادر و مدير خانه خواهد داشت، هست يا خير.

 ب) در مورد پسر بررسي شود كه آيا به نحو مستقل مي تواند خانواده اي را اداره كند يا نه.

توجه داشته باشيم روزگاري كه پسر يا دختر ازدواج مي كردند و در خانه پدري ادامه زندگي مي دادند سپري شده است. شايد علت اينكه عمر ازدواج ها حسب نتايج حاصله از بررسي هاي ميداني به نحو غيرقابل تصوري كوتاه شده است همين باشد.

 يعني پسر و دختر- حتي در موردي كه به سن قانوني ازدواج هم رسيده اند- بدون در نظر گرفتن ملاحظاتي كه گفتيم، ازدواج مي كنند و در شرايط فعلي خانواده ها قادر به حمايت از فرزندان خود از جهت مادي و مالي نيستند و لاجرم راه چاره اعاده وضع سابق يعني جدايي و تجرد طرفين خواهد بود.

 خلاصه اينكه اگر مفهوم صدور حكم رشد اين باشد كه مثلا خصوصيات جسمي دختري را از نظر طول قد و رشد اندام ها در نظر بگيريم و اظهارنظر كنيم كه او «رشيده» و آماده ازدواج است رابطه خوش عاقبت نخواهد بود.

 ضمنا بايد توجه كرد در خصوص سن رشد و قابليت صحي براي ازدواج در نظريات فقها مطالب گوناگوني ديده شده كه با توجه به آنها كسي نمي تواند مدعي شود كه مثلا فلان سن بدون هيچ ترديد سن شرعي رشد است و هركه جز اين بگويد با ضروريات دين مخالفت كرده است.

 بنابراين تعيين سن رشد و قابليت صحي براي ازدواج با توجه به مقتضيات روز و تحولات اجتماعي و اقتصادي و فرهنگي ممكن و ميسر به نظر مي رسد والله اعلم.

بهمن کشاورز

روزنامه اعتماد

منتشر شده در سه شنبه, 03 مهر 1397 09:31

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت