سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

شنبه, 10 اسفند 1398-

تصویب «لایحه حمایت از کودکان» اولویت معاونت حقوقی قوه قضاییه

دیده بان هشتم : معاون حقوقی قوه قضاییه گفت: کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، لایحه حمایت از کودکان را بررسی و جهت تصویب به صحن علنی مجلس ارسال کرده است، امیدوارم هرچه زودتر این لایحه در صحن مطرح و به تصویب برسد.
سایت حقوقیبه گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ، ذبیح‌الله خدائیان در این خصوص اظهار کرد: لوایح متعددی در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس مطرح است که از جمله آنها لایحه حمایت از کودکان، لایحه قضازدایی و حذف عناوین مجرمانه، لایحه تشکیل پلیس قضایی، لایحه قانون تجارت، لایحه آیین دادرسی تجاری، لایحه اصلاح قانون آیین دادرسی مدنی، لایحه پولشویی و همچنین لایحه تامین مالی تروریسم را می‌توان نام برد.
وی در رابطه با این موضوع که کدام یک از لوایح از نظر قوه قضائیه از اهمیت بیشتری برخوردار است؟ گفت: طبیعتاً همه این لوایح از اهمیت برخوردارند، لکن برخی از این لوایح باید در اولویت قرار گیرند که از جمله آنها لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان است.
معاون حقوقی قوه قضائیه افزود: یکی از آسیب‌های جدی در جامعه کودکان بزه دیده و بزهکار هستند. کودکان آینده سازان جامعه بوده و نیاز به حمایت و توانمندسازی دارند. امروزه در جامعه کودکانی مشاهده می‌شوند که اقدام به خرید و فروش ضایعات کرده و یا به دستفروشی می‌پردازند. این کودکان ممکن است مورد سوء استفاده باندهای تبهکار مانند قاچاق مواد مخدر قرار گیرند و یا آنها را جهت تکدی گری مورد استقاده قرار دهند.
خدائیان خاطرنشان کرد: کودکانی نیز هستند که رفتارهای معارض قانون دارند. کودکان بی‌سرپرست، کودکانی که والدین آنها متارکه کرده‌، در زندان بوده، معتاد هستند یا رفتار خشونت آمیز داشته، همه اینها نیاز به حمایت دارند. در لایحه نحوه حمایت و دستگاه‌های متولی حمایت از این کودکان مشخص و برای آنها وظیفه تعریف شده و در صورت عدم انجام وظایف مربوط، ضمانت اجرای کیفری تعیین شده است؛ لذا با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر رفع آسیب‌های اجتماعی تصویب این لایحه از اهمیت برخوردار بوده که خوشبختانه کمیسیون حقوقی و قضایی این لایحه را بررسی و جهت تصویب به صحن علنی مجلس ارسال کرده است.
وی با اشاره به لایحه قانون تجارت گفت: هم اکنون قانون تجارت فعلی متناسب با شرایط روز نیست و قریب به یک قرن از تصویب قانون تجارت گذشته و جز چند مورد، اصلاحاتی نداشته است.
معاون حقوقی قوه قضاییه افزود: قانون تجارت نقش مهمی در امنیت و رونق اقتصادی جامعه دارد و در وضعیت فعلی تصویب این قانون از اهمیت برخوردار است.
معاون حقوقی قوه قضائیه اظهار کرد: لایحه مطرح دیگر لایحه پلیس قضایی است. هر چند امروزه در جامعه ما ضابطان عام و خاص را داریم ولی این ضابطان وظایف متعددی بر عهده دارند که قسمت زیادی از وقت آنها را پر می‌کند و ما نیاز به ضابطینی داریم که در امر قضایی تخصص لازم را داشته و در ارتباط مستقیم با دستگاه قضایی باشند.
خدائیان در خصوص لایحه پلیس قضایی افزود: این لایحه در دستور کار کمیسیون قضایی و حقوقی قرار نگرفته، در حالی که همه قضات بر ضرورت اختیار پلیس قضایی تاکید داشته و عملکرد پلیس قضایی سابق را تایید می‌کنند.
وی با بیان اینکه لایحه پولشویی هم جهت مبارزه با این پدیده شوم مهم است، گفت: قانون قبلی از ضمانت اجرای کافی برخوردار نیست و نواقصی داشته که نیاز به رفع دارد. هم اکنون در قوه قضائیه و مرکز پژوهش‌های مجلس روی این لایحه کار خوبی انجام شده است.
معاون حقوقی قوه قضائیه اظهار کرد: تصویب لایحه پولشویی از اهمیت برخوردار بوده و البته کمیسیون قضایی و حقوقی با حضور کارشناسان دستگاه‌های متعدد از جمله اینجانب جلساتی را تشکیل داده که امیدوارم هرچه زودتر اصلاحیه قانون پولشویی به تصویب برسد.
ایسنا
منتشر شده در شنبه, 01 ارديبهشت 1397 10:02

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت