سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

چهارشنبه, 20 آذر 1398-

یک وکیل دادگستری: قانون مجازات و آیین دادرسی کیفری نسبت به قبل کارآمدترند

دیده بان هشتم : یک وکیل دادگستری گفت: علی رغم انتقاداتی که نسبت به قوانین مجازات اسلامی و آیین دادرسی کیفری وجود دارد، معتقدم که این قوانین نسبت به قوانین گذشته بهتر و کارآمدتر شده‌اند.
سایت حقوقیبه گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ، عباس تدین در گفت‌وگو با ایسنا در رابطه با نزدیک بودن به پایان دوره اجرای آزمایشی قوانین مجازات اسلامی و آیین دادرسی کیفری، اظهار کرد: تجربه  قانونگذاری ما در حوزه مقررات کیفری اعم از مقررات ماهوی و شکلی، ازقانون مجازات سال 1304  گرفته تا آیین دادرسی کیفری سال 1290 تجربه‌ای صدساله است اما تجربه قانونگذاری شرعی یا استفاده از مقررات شرعی درقانون گذاری های جدید را بعد از انقلاب داریم، یعنی تلفیقی از تجربه کشورهایی مانند فرانسه و به طبع تجربه فقهای ما در حوزه مقررات و قوانین شرعی است؛ بنابراین تلفیق دوگانه ای را داریم.
وی ادامه داد: به نظرمی رسد بعد از یک‌صدسال قانونگذاری و تجربه های مختلف و اصلاح قوانین مختلف بتوانیم بگوییم که قانون مجازات اسلامی سال 92 و
آیین دادرسی کیفری سال 92 - اصلاحیه 94 - نسبت به قوانین گذشته شاید از یک ارزش و اهمیت بیشتری برخوردار شده است و تجربه صد سال قانونگذاری این موضوع را به ما نشان می دهد.
تدین تصریح کرد: اگر نگوییم مقررات آیین دادرسی کیفری و مجازات اسلامی صدرصد کامل است ولی به نظرم نسبت به قوانین گذشته کارآمدتر، معقول تر و منطقی تر است؛ لذا اجرای  آن هم در عمل هر چند بدون اشکال نبوده ولی این اشکالات طبیعی است زیرا هر قانونی که نگاشته می شود مطمئنا در عمل با چالش ها و موانعی مواجه می شود و اینکه رویه قضایی ما چگونه این چالش ها را برطرف می کند یا قانونگذار ما چگونه قانون را اصلاح می کند، به مرور زمان مطمئنا پاسخ آن داده شده و خواهد شد.
این وکیل دادگستری اضافه کرد: علی رغم انتقاداتی که نسبت به قوانین مجازات اسلامی و آیین دادرسی کیفری وجود دارد،  معتقدم که این قوانین نسبت به قوانین گذشته بهتر و کارآمدتر شده اند. به عنوان مثال در مقررات ماهوی ما، قانون مجازات اسلامی نهادهای ارفاقی خوبی پیش بینی کرده است و مجازات های جایگزین حبس نیز پیش بینی شده است. همچنین در بحث اعمال قواعد و مقرراتی که به نفع متهم و جامعه است به نظر می رسد گام های خوبی برداشته شده است. در قانون آیین دادرسی کیفری هم به همین صورت است و نحوه رسیدگی به دعاوی و نحوه اجرای آنها تحت تاثیر قانون جدید متحول شده است. همچنین نحوه رسیدگی به پرونده ها که یکی از چالش های قوه قضاییه در بحث اطاله دادرسی است، تلاش شده در پرتو قانون جدید این موضوع کمرنگ تر و رسیدگی ها منسجم تر و دقیق تر شود و نهادهایی که ما در بحث اجرا پیش بینی کردیم یعنی نحوه اجرای مجازات ها نقاط مثبت این قوانین است ولی کاستی هایی هم دارد که به مرور زمان اصلاح می شود.
وی با طرح این سوال که چرا قوانین دائمی نداریم؟ گفت: شما می بینید که حتی کشورهایی  مانند فرانسه که قانون دایمی دارند، راهکار و ساز و کار اصلاح قانونشان به مراتب سریع‌تر و زودتر از ماست و زمانی که می خواهند یک قانون را اصلاح کنند، کمیسیونی تشکیل می دهند و آن کمیسیون می تواند قانون را اصلاح کند و آن قانون لازم الاجراست ولی شما ببینید که ما اگر بخواهیم یک قانون را در کشورمان اصلاح کنیم پروسه اصلاح و تصویبش ممکن است ماه ها و سال ها طول بکشد.
تدین در پایان گفت: ما عملا قوانین دایمی کم داریم و تجربه بعد از انقلاب نشان می دهد قوانینی که دایمی باشند و اصلاح نمی‌شوند کم است؛ البته ما امیدواریم که قوانین مجازات و آیین دادرسی کیفری که بحث تعزیرات آن نیز در حال تکمیل است، به زودی کامل شود و ممکن است جنبه دایمی پیدا کند ولی تجربه گذشته به ما اجازه نمی دهد که قوانین را دایمی تصویب کنیم و اگر دایمی اعلام کنیم باز هم جرح و تعدیل و اصلاحش به قوت خود باقی است زیرا قانون در گذر زمان حتما نیازمند اصلاح است.
منتشر شده در دوشنبه, 07 خرداد 1397 12:11

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت