سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

سه شنبه, 06 خرداد 1399-

بهمن کشاورز: فهرست اعلام شده برای وکلا قابل قبول نیست

سایت حقوقیدیده بان هشتم : اعلام اسامی 20نفره وکلا بعد از گذشت حدود 3سال از تصویب تبصره ماده48 قانون آیین دادرسی کیفری در مجلس و تغییرات آن از سوی شورای نگهبان در اردیبهشت سال1394، یکشنبه هفته گذشته صورت گرفت.

 اتحادیه کانون وکلا و کانون وکلای دادگستری مرکزی ابتدا راه‌حلی را مطرح کردند که می‌توانست تا زمان لغو و یا حذف این تبصره کارساز و کارگشا باشد.

 با توجه به اینکه وکلا یا از طریق آزمون وارد کانون‌ها شده و بعد از قبولی در آزمون به انحای مختلف مورد ممیزی، بررسی و تأیید صلاحیت قرار گرفته‌اند و یا از افرادی هستند که از نهادها، ارگان‌ها و ادارات مختلف دولتی به کانون وارد شده‌اند با استناد به بندهای ماده 8 قانون استقلال کانون وکلای دادگستری بهترین راه‌حل می‌تواند این باشد که تمام وکلایی که پروانه معتبر تمبرشده دارند تأییدشده تلقی شوند.

 چرا که کانون وکلا تنها مؤسسه‌ای است که شاید بعد از پیروزی انقلاب 2 یا 3بار مورد بازنگری و تصفیه قرار گرفت و وکلای قدیمی کانون از تمام فیلترها عبور کرده و مابقی نیز از افرادی هستند که بعد از پیروزی انقلاب و بعد از استقرار نظام قضایی جدید وکیل شده‌اند، پس چگونه می‌توان تصور کرد که از حدود 60هزار وکیل صرفا 20نفر فقط مورد اعتماد برای حضور در مراحل تحقیق باشند.

 ممکن است بسیاری از وکلا تمایل نداشته باشند که به این ترتیب مورد تأیید واقع شوند. وکلا مورد تأیید جامعه، کانون وکلا و دستگاه قضا هستند و نیازی نیست دوباره از سوی فرد یا دستگاهی مورد تأیید قرار بگیرند؛

 اگر چنین مسئله‌ای باشد فرد وکیل احتمالا از دخالت در آن مورد صرف‌نظر می‌کند.

 به محض تصویب این تبصره (در زمان تصویب) اعتراض کانون وکلا و اسکودا به مسئولان مختلف طی نامه‌هایی اعلام و تذکرات لازم داده شد اما باید توجه کرد وقتی تبصره‌ای مصوبه مجلس را دارد حذف یا تغییر مفاد آن موکول به‌وجود قانون دیگری است که باید به تصویب برسد.

ضمن اینکه باید اشاره کرد که ضوابط لازم برای تصویب این تبصره رعایت نشده است. چرا که این تبصره از شورای نگهبان برگشت داده شده و دیگر نمی‌توانسته به‌صورت آزمایشی و موقتی اجرا شود.

 به‌نظر می‌رسد قوه قضاییه نیز راضی به تصویب این تبصره به این شکل نبوده و کمیسیون قضایی مجلس در اقدامی شتابزده و برای جلب نظر شورای نگهبان دست به تصویب این تبصره زده است.

 چرا که در تبصره قبلی متهمان تا یک هفته حق ملاقات با وکیل را نداشتند و شورای نگهبان بحق گفته بود که این محدودیت جایز نیست و خواستار اصلاح آن شده بود.

 این تبصره، از سال94 که مصوب شد قابلیت اجرا شدن را داشت اما چون فهرست وکلا تأیید نشده بود در بسیاری از موارد وکلایی که برای دفاع از این پرونده‌ها به شعب می‌رفتند با این استدلال که مورد تأیید رئیس قوه قضاییه نیستند نمی‌توانستند در جلسات بازپرسی شرکت کنند.

 با توجه به تعداد پرونده‌هایی که در این زمینه وجود دارد این تعداد وکیل نمی‌تواند کافی باشد.

 متأسفانه در برخی موارد شاهد این هستیم که بعد از صدور کیفرخواست و ارجاع پرونده متهم به دادگاه، قضات با این استدلال که نام وکیل متهم در فهرست نبوده و مورد تایید رئیس قوه قضاییه نیست از حضور وکیل در پرونده جلوگیری می‌کنند. اما این موضوع تخلفی انتظامی است چرا که محروم کردن افراد از حق قانونی داشتن وکیل که در اصل35 قانون اساسی نیز به آن اشاره شده، از نظر قانونی قابل تعقیب است و دادگاه‌ها باید در این زمینه محتاط باشند.

متهمانی هم که نیاز به وکیل دارند اگر با ممانعت محکمه قضایی در این رابطه برخورد کردند باید از حق قانونی خود برای داشتن وکیل استفاده کنند.

بهمن کشاورز

روزنامه همشهری

منتشر شده در یکشنبه, 20 خرداد 1397 16:07

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت