سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

یکشنبه, 28 مهر 1398-

نظریه مشورتی

سایت حقوقیدیده بان هشتم : از آنجایی که در راستای مقررات تبصره ماده 133 قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح، تعدادی از افسران نیروهای مسلح به عنوان کارشناس نظامی به سازمان قضایی معرفی مي‌شوند و برای آنها، ابلاغ کارشناس نظامی و انتظامی در رشته‌های مختلف صادر مي‌شود، خواهشمند است در خصوص موارد ذیل این مرجع قضایی را ارشاد کنید:
الف - آيا هزینه کارشناسی‌ کارشناسان موصوف بر اساس تعرفه مربوط به کارشناسان رسمی دادگستری تعیین مي‌شود یا اینکه تعرفه خاص در این مورد پیش‌بینی شده است؟ 
ب - پس از تعیین هزینه کارشناسی، آيا پرداخت آن بر عهده متقاضی و طرفین پرونده است یا اینکه پرداخت این هزینه مطابق تبصره یک ماده 614 قانون آیین دادرسی کیفری بر عهده نیروهای مسلح است؟ 
پ - با توجه به اینکه کارشناسان موصوف زیرمجموعه کانون کارشناسان رسمی دادگستری نيستند، آيا هزینه کارشناسی به حساب شخصی آنان واریز مي‌شود یا اینکه حساب مشخص دیگری برای این موضوع پیش‌بینی شده است؟
الف) مرجع قضايي صادركننده قرار كارشناسي با رعايت كميت، كيفيت و ارزش كار، دستمزد كارشناس را تعيين مي‌كند كه در هر صورت از ميزاني كه در تعرفه مشخص شده است، بيشتر نخواهد بود و چنانچه كارشناس نظامي در حين خدمت يا با استفاده از امكانات يگان انجام شود، ميزان دستمزد كارشناس در اين صورت نبايد از بيش از 50 درصد تعرفه كارشناسان دادگستري تجاوز كند.
ب ) برابر تبصره یک ماده 614 قانون آیین دادرسی کیفری و ماده 13 آيين‌نامه تبصره 2 ماده قانوني مذكور، در صورتي كه موضوع كارشناسي از امور نظامي باشد يا ارجاع امر به كارشناس نظامي به تشخيص مرجع قضايي صورت پذيرد، نيروهاي مسلح مكلفند در مورد پرداخت هزينه كارشناسي اقدام كنند.  در صورتي كه مرجع قضايي بنا به درخواست شاكي يا يگان، قرار ارجاع امر به كارشناسي در امور غيرنظامي صادر كند، برابر ماده 560 قانون آیین دادرسی کیفری، شاكي يا يگان بايد هزينه مقرر را مطابق قوانين و مقررات و تعرفه‌هاي مربوط و در مهلت تعيين‌شده بپردازند، مگر اينكه شاكي خصوصي قادر به پرداخت هزينه مذكور نباشد كه در اين حالت وفق تبصره یک ماده اخيرالذكر هزينه كارشناسي از محل اعتبارت قوه قضایيه پرداخت مي‌شود.
ج) برابر ماده 14 آيين‌نامه ماده 614 قانون آیین دادرسی کیفری هزينه كارشناسي به حساب اماني سازمان قضايي نيروهاي مسلح واريز مي‌شود و پس از وصول نظر كارشناسي، دستور پرداخت آن صادر مي‌شود. همچنين كسر 5 درصد سهم كانون كارشناسان موضوع ماده 69 آيين‌نامه اجرايي قانون كارشناسان، از دستمزد كارشناسان نظامي منتفي است.
منتشر شده در دوشنبه, 04 تیر 1397 10:54

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت