سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

جمعه, 02 اسفند 1398-

موافقت نمایندگان مجلس با یک فوریت «اصلاح قانون آیین دادرسی کیفری»

دیده بان هشتم : نمایندگان مجلس با یک فوریت طرحی موافقت کردند که در صورت تصویب نهایی آن، صدور «قرار ‌بازداشت موقت» برای متهمان، محدود می‌شود.
سایت حقوقیبه گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ، در جلسه علنی امروز سه شنبه مجلس شورای اسلامی بررسی یک فوریت اصلاح ماده ۲۴۲ قانون آیین دادرسی کیفری در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.
جهانبخش محبی نیا نماینده مردم میاندوآب در دفاع از فوریت این طرح گفت: در اکثر سیستم های کیفری دنیا ابتدا جرایم کشف و پرونده متهم تکمیل می شود و سپس متهم را فرا می‌خوانند این رویه اختصاص به جرم خاصی ندارد.
وی ادامه داد: در سیستم قضایی و جزایی ایران رویه به گونه ای دیگر است و برای حفظ متهم و آثار مجرمانه اقدام به صدور قرار بازداشت موقت می کنند، این قرار که یکی از قرار های تامین محسوب می شود تا مدت بسیار طولانی قابل تمدید است.
محبی نیا با تاکید بر اینکه این قانون با حقوق افراد و آزادی های عمومی ناسازگار است، گفت: این اقدام سلامت جسمی و روانی متهمان را با خطر مواجه کرده و صحت اعترافات را زیر سوال می برد و به تبع آن منجر به ایجاد نارضایتی گسترده عمومی می شود.
وی تاکید کرد: این طرح به منظور حبس زدایی و در راستای اجرای بند ۱۴ سیاست‌های کلی قضایی ابلاغی از سوی رهبر انقلاب، تقدیم شده است.
بر اساس این گزارش، در صورت تصویب نهایی این طرح، «در کلیه جرایم، هرگاه تا یک ماه به علت صدور قرار تامین، متهم در بازداشت بماند و پرونده اتهامی او منتهی به تصمیم نهایی در دادسرا نشود، بازپرس مکلف به فک و تخفیف قرار تامین است».
نمایندگان با ۱۵۲ رای موافق، ۲۷ رای مخالف و ۳ رای ممتنع از ۲۳۰ نماینده حاضر در صحن یک فوریت را به تصویب رساندند.
خبرگزاری مهر
منتشر شده در سه شنبه, 02 مرداد 1397 14:17

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت