سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

شنبه, 10 اسفند 1398-

انواع مهریه/ معرفی مهریه‌های رایج و شرایط تعلق آن به زنان

دیده بان هشتم : آشنایی با انواع مهریه و شرایط تعلق آن به زنان یکی از مسائل بسیار رایج اجتماعی است که ما در این مقاله از باشگاه خبرنگاران جوان قصد داریم به آن بپردازیم.
سایت حقوقیبه گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ؛ به عنوان یک پسر قصد ازدواج دارید، ولی از مهریه های نجومی هم می ترسید؟! مسئله ای که در جامعه فعلی ایران بسیار مطرح است. بله خیلی از جوانان بنا به مهریه های سنگینی که این روزها مد شده است از ازدواج و تشکیل خانواده سرباز می زنند.
پس باید خاطر نشان کنیم که هیچ پول و ثروتی با ارزش یک انسان برابری نمیکند و هیچ نوع مهریه ای نیز نمی تواند با ارزش یک دختر مسلمان یکی باشد. پس درآمد و پول را معادل شخصیت شریک زندگی تان ندانید.بالا بردن مهریه برای احترام به دختران امر اشتباهی است و باعث می شود دختر شما به عنوان یک جنس معامله شود، پس این بی احترامی ها را کنار گذاشته و تصمیم و هدف از زندگی مشترک را در بالا بردن مهریه نبینید. اما از این مسائل که بگذریم شما بایستی پیش از ازدواج با "انواع مهریه" آشنا شوید، پس  در ادامه همراه ما باشید.
رایج ترین انواع مهریه در ایران
  • مهر السنه
  • مهر المسمی
  • مهر المثل
  • مهر المتعه
اما این که هریک از این مهریه چه شرایطی دارند و بر چه اساسی به خانم ها تعلق می گیرند را در ادامه بخوانید.
آشنایی با مهریه السنه از انواع مهریه ها
بر اساس روایات تاریخی مهریه حضرت فاطمه زهرا (س) از پانصد درهم بیش تر و از چهارصد درهم کم تر نبوده است.  به همین دلیل این مقدار مهر از طرف حضرت محمد(ص) برای تمامی زنان و دخترهایش تعیین شده و نامش مهر السنه است.
مهر المتعه و شرایط دریافت آن
این نوع مهریه بر اساس وضعیت اقتصادی مرد تعیین می گردد. از شرایط تعلق چنین مهریه ای به زنان این است که مهریه در زمان عقد تعیین نگردیده باشد و شوهر وی بخواهد پیش از وقوع رابطه زناشویی همسرش را طلاق دهد.
مهر المسمی یکی دیگر از انواع مهریه
مهریه المسمی از رایج ترین انواع مهریه در ایران است. چنین مهریه ای به هنگام عقد ازدواج با رضایت و توافق مرد و زن تعیین می گردد. هم چنین مهریه المسمی برای زنان می تواند خانه، ماشین، طلا و یا پول باشد اما بایستی به طور مشخصی تعیین گردد.
برای مثال اگر خانه مهریه شما است بایستی آن را به شکل دقیقی مشخص و ارزش مالی اش را برآورد کنید. پس از جاری شدن عقد زن مالک مهریه شده و مرد موظف به پرداخت آن می شود.
نکته!
پس از عقد زن با این که مالک مهریه می شود ولی چنان چه شوهر وی قصد داشته باشد قبل از رابطه زناشویی او را طلاق دهد فقط می تواند نصف مهریه را دریافت کند. هم چنین اگر مرد قبلا مهریه را به صورت کامل به زن پرداخته باشد، زن بایستی نیمی از آن را به مرد برگرداند.
علاوه بر این ها بهتر است بدانید که در ازدواج های دائمی هیچ الزامی نیست که حتما مهریه در زمان عقد تعیین گردد. بلکه زن و شوهر می توانند پس از عقد ازدواج نیز با رضایت همدیگر مهریه را مشخص کنند. هم چنین امکان تغییر مهریه نیز وجود دارد.
شرایط مهر المثل از انواع مهریه زنان
این نوع مهریه طبق عرف و رسوم جامعه و بر اساس ویژگی های زن مثل سن، زیبایی، تحصیلات، وضعیت خانوادگی و اجتماعی او تعیین می گردد. به این صورت که با بررسی مهریه زنان دیگر جامعه از نظر شرایط یکسان برای دختر خود مهریه تعیین می کنند.
 اما چه زمانی می توان مهر المثل را متعلق به زن دانست؟
  1. عدم تعیین کردن مهریه به هنگام عقد: در صورتی که مهریه مشخص نباشد و رابطه زناشویی نیز رخ داده باشد، زن می تواند مهر المثل دریافت کند.
  2. شرط عدم مهر: اگر در عقد شرط شده باشد که به زن مهریه ای تعلق نمی گیرد ،باز هم می شود پس از داشتن رابطه زناشویی مهر المثل دریافت کرد.
  3. باطل شدن مهریه: اگر به هنگام تعیین مهریه المسمی ارزش مالی  مشخص نباشد موجب باطلی مهریه می شود و زن پس از رابطه زناشویی می تواند مهر المثل دریافت کند.
نکته!
خود زن نمی تواند برای خودش مهریه ای زیاد تر از میزان مهر المثل تعیین کند. به همین دلیل تعیین مهریه او توسط پدر زنش و یا شوهر تعیین می گردد.
انواع مهریه و شرایط آن ها به صورت خلاصه وار برای شما ارائه داده شد، امیدواریم اساس زندگی تان عشق باشد و محبت!
باشگاه خبرنگاران جوان
منتشر شده در یکشنبه, 27 آبان 1397 18:35

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت