سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

شنبه, 23 آذر 1398-

حرفه وکالت از انحصار کانون وکلا خارج می‌شود؟

سایت حقوقیدیده بان هشتم: سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: طرح جامع پذیرش و آموزش وکالت در کمیته تخصصی در حال بررسی است و قول می دهم تا ۲ ماه آینده این طرح در کمسیون حقوقی تصویب و به صحن علنی مجلس برود.

حجت الاسلام حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شب گذشته در گفتگو با برنامه پایش در مورد طرح جامع پذیرش و آموزش وکالت گفت: این طرح تا دو ماه آینده در کمسیون قضائی و حقوقی مجلس نهایی می شود.

وی گفت : ما مخالف انحصار در وکالت هستیم، کانون وکلا طرحی را به کمسیون حقوقی و قضائی مجلس فرستاده که در آن انحصار است و ما آن طرح را رد کردیم. طرح جامع پذیرش و آموزش وکالت در کمیته تخصصی در حال بررسی است و قول می دهم که تا ۲ ماه آینده این طرح در کمسیون حقوقی تصویب و به صحن علنی مجلس برود.

حسین قربان زاده متولی کمپین حذف معیار ظرفیت از آزمون وکالت نیز در این برنامه گفت: از پرونده هایی قضائی که در کشور داریم فقط ۱۰ درصد با وکیل حل و فصل می شوند، یعنی ۹۰ درصد از پرونده ها بدون حضور وکیل حل و فصل می شوند. همچنین ۹۵ درصد پرونده ها و مسائل حقوقی مردم بدون وکیل در حال پیگیری و حل و فصل است.

وی افزود : هم اکنون ۷۰۰ هزار فارغ التحصیل حقوق داریم و سالانه ۲۵ هزار دانش آموخته حقوق فارغ التحصیل می شوند. از این تعداد حدود ۲۵۰ هزار فارغ التحصیل حقوق بیکار داریم و سالانه فقط دو تا ۵ هزار نفر جذب وکیل داریم. در هیچ کشوری برای وکالت دادگستری و مشاور حقوقی محدودیت پذیرش در نظر نمی گیرند.

قربان زاده تصریح کرد: در حال حاضر سردفتری ازدواج و طلاق، دفتر خدمات الکترونیکی قضائی و سردفتری اسناد رسمی مسدود و جذبی در این باره صورت نمی گیرد. جالب این است بدانیم که دو شغله های حقوق در حال حاضر زیاد هستند و افرادی هستند که بطور همزمان دفتر اسناد رسمی و دفتر خدمات قضائی دارند.

وی عنوان کرد: برای مشاوره حقوقی نیازی به آزمون نداریم، ولی در حال حاضر انحصار مشاوره حقوقی در دست وکلاست و فارغ التحصیلان حقوق نمی توانند مشاوره بدهند. آزمون وکالت برای وکالت در محاکم و دادگستری ها است ولی مشاوره حقوقی هیچ گونه دخالتی در کار وکلا نیست.

مهر

منتشر شده در سه شنبه, 29 آبان 1397 11:21

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت