سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

جمعه, 09 اسفند 1398-

برنامه‌های ویژه‌ وزارت کشور برای حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان

سایت حقوقیدیده بان هشتم: مشاور وزیر کشور با بیان اینکه پیمان نامه حمایت از حقوق کودک قدرتمندترین پیمان در جهان است، گفت: هر شخص کمتر از ۱۸ سال کودک به حساب می‌آید و به دور از هر گونه تعصب، نژاد و عقایدی باید به حقوق آن توجه شود.

 فریبا نظری مشاور وزیر کشور و مدیرکل امور زنان و خانواده در کنفرانس منطقه‌ای حقوق کودک با محوریت موضوع  عدالت برای کودکان و نوجوانان، اظهار کرد: کودک به دلیل نزدیک بودن به مبداء فطرت و داشتن دلی پاک زمینه‌ای برای تربیت‌پذیری دارد و از هر گونه زشتی و ناپاکی به دور است. همچنین مهربانی و انس با کودک نقش مهمی برای شکوفایی استعدادهایش دارد. حقوق کودک امروزه باید مورد توجه قرار گیرد. شاید در گذشته‌های دور حقوق کودکان مورد توجه قرار نمی‌گرفت ولی از تاریخ ۲۰ نوامبر ۱۹۸۹ مجمع عمومی سازمان ملل متحد در جهان توانست مواردی را تحت عنوان پیمان نامه  حقوق کودک تصویب کند که این پیمان نامه قدرتمندترین پیمان‌نامه در جهان است و تاکید دارد هر شخصی که کمتر از ۱۸ سال سن دارد کودک به حساب می‌آید و به دور از هر گونه تعصب، نژاد و عقایدی باید به حقوق آنان توجه شود.

نظری عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن پذیرفتن این پیمان نامه برای رشد و بالندگی کودکان خود و افرادی که پناهنده شده‌اند مواردی را در نظر گرفته است. ایران همواره پذیرای پناهندگان، علی‌الخصوص پناهندگان عراقی و افغانی بوده است. اجرای فرمان رهبر معظم انقلاب در خصوص تحصیل کودکان مهاجر که در سال جاری ۴۸۰ هزار نفر از دانش‌آموزان کشور را تشکیل می‌دهد از مواردی است که باید به آن توجه کرد لیکن کمبود فضای آموزشی نیز در این میان مورد توجه است.

مشاور وزیر کشور با بیان اینکه پیگیری موارد کودکان معلول پناهنده از موارد مهمی است که توسط رهبر معظم انقلاب به آن اشاره شده است، تصریح کرد: همین طور رهبر انقلاب پیگیری موارد مربوط به زنان ایرانی که با مردان خارجی ازدواج کرده‌اند را مشخص کرده و به موجب آن برای فرزند با تقاضای مادر تا سن ۱۸ سالگی شناسنامه ارائه می‌شود و فردی که بالای ۱۸ سال سن داشته باشد می‌تواند شخصا شناسنامه دریافت کند. استفاده از ظرفیت دفاتر امور بانوان از طریق کارگروه بانوان و خانواده که وظیفه هماهنگ سازی دستگاه‌های اجرایی مرتبط را بر عهده دارد از موارد مهم رسیدگی به حقوق کودک است. همچنین تدوین سندی که اولویت‌های راهبردی امنیت کودکان را مورد بررسی قرار می دهد در صورت اجرایی شدن گام مهمی را در موضوع تامین امنیت کودکان خواهد برداشت.

وی افزود: اقدامات غربالگری، آموزش و توانمندسازی دانش‌آموزان در برابر عوامل پرخطر و آسیب‌های اجتماعی از موارد مهمی است که باید انجام شود. همچنین رسیدگی به معضل کودکان با موضوع مبارزه با کودک آزاری و بازدید از مراکز سازماندهی کودکان خیابانی و کار از موارد مهمی است که توسط مقام معظم رهبری مورد تاکید است. وزارت کشور برنامه های مختلف و ویژه‌ای برای حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان دارد که امیدواریم با اجرای این برنامه ها بتوانیم به وضعیت مطلوبی برسیم. احداث مدرسه و پیگیری درمان رایگان کودکان مبتلا به بیماریهای های خاص با همکاری سازمان ملل، پیگیری تابعیت فرزندان دارای مادر ایرانی و پدران خارجی و تدوین سند ملی امنیت مادران و کودکان که در حال طی شدن مراحل قانونی است، از جمله این برنامه ها است.

نظری، بیان کرد: همکاری و اجرای طرح نظام حمایت از دانش آموزان، رسیدگی به معضل کودکان کار و خیابان، همکاری در اجرای طرح ملی کودکان بازمانده از تحصیل، صدور مجوز ١٩٠ موسسه فعال در حوزه کودک، زمینه سازی برای ایجاد و پیوستن به شبکه دوستدار کودک، حمایت از تدوین و اجرای نقشه راه برای ایمنی جاده ها برای جلوگیری از مرگ کودکان و نوجوانان، نظارت بر ایجاد زیرساخت های لازم برای اتاق کودک و مادر در مکان های پرتردد نیز از جمله دیگر برنامه های وزارت کشور در خصوص توجه به حقوق کودکان و نوجوانان است.

ایسنا

منتشر شده در چهارشنبه, 07 آذر 1397 15:49

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت