سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

شنبه, 17 خرداد 1399-

بانک مرکزی در فرآیند صدور مجوز‌ها برای صرافان نظارت کافی نداشته است

سایت حقوقیدیده بان هشتم: قاضی اسدالله مسعودی مقام رییس شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم مفسدان و اخلالگران اقتصادی پس از برگزاری جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات 5 صراف متخلف در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: موضوع جلسه امروز دادگاه در خصوص جرائم صرافان و اخلال در نظام اقتصادی از طریق خرید و فروش غیر قانونی ارز که از طریق کارت‌های استیجاری انجام می‌شده بوده است.

وی ادامه داد: این افراد با کارت‌هایی که متعلق به اشخاص دیگر است در سامانه به نام آن‌ها ثبت نام کرده درحالی که به کام خودشان و افراد مرتبطین خود ارز اخذ کرده‌اند؛ که خیلی از این دلار‌ها ممکن است در بازار غیر رسمی به فروش برسد و گاهی نیز ممکن است از مرز‌ها خارج شود.

مسعودی مقام افزود: سرنوشت دلار‌ها مشخص نیست و معلوم نیست که این دلار‌هایی که به نام دیگران خریداری شده در چه بازاری مصرف شده است.

قاضی مسعودی مقام خاطرنشان کرد: عمده دفاعیات متهمان این است که ادعا می‌کنند معاملات صوری نداشته‌اند و به نام اشخاص اقدام کرده‌اند، اما در این میان چند مسئله پیش می‌آید اول اینکه فعالان حوزه اقتصاد باید قوانین و مقررات پیرامون خود را بدانند و در خصوص آن اطلاع کامل داشته باشند از طرفی اینکه متهمان موضوع کمبود نظارت بانک مرکزی را مطرح می‌کنند می‌توان گفت که بانک مرکزی در باب تشخیص شرایط و صدور مجوز‌ها برای اشخاصی که تحت عنوان صراف فعالیت می‌کنند نظارت کافی نداشته و همچنین نظارت بر فرآیند رفتاری این افراد در طول عملیات ارزی آن‌ها قوی نبوده است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: ما در این خصوص کارکنان بانک مرکزی را احضار کردیم و آن‌ها نیز به این امر اذعان دارند لذا باید به این نکته توجه کرد که نظارت بانک مرکزی چه در بحث اختصاص جواز صرافی‌ها و چه در بحث نظارت بر حوزه فعالیت آن‌ها یک بخش است که می‌توان با جمع شدن شرایط مسئولیت کیفری بانک مرکزی وکارکنان آن را مطرح کند.

رییس شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم مفسدان و اخلالگران اقتصادی ادامه داد: درحوزه دیگر بحث پیرامون ما افرادی تحت عنوان صرافی‌ها هستند. صرافی‌ها نمی‌توانند به استناد اینکه بانک مرکزی نظارت نداشته وارد فعالیت‌های مجرمانه شوند و با این توجیه که عدم نظارت وجود دارد به این فرآیند‌ها روی آوردیم ونباید مسئولیت داشته باشیم قصد کنند تا مسئولیت کیفری اقدامات خود را از سر باز کنند.

قاضی مسعودی مقام در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص برخورد با افرادی در بانک مرکزی و در مورد نقش آن‌ها در نوسانات ارزی تصریح کرد: قوه قضاییه در مورد بانک مرکزی هم ورود کرده و برخی اشخاص نیز تعت تعقیب هستند و در ادامه ممکن است بانک‌های عامل و صرافی‌ها نیز در این فرآیند دخالت داشته باشند. در خصوص تعدادی از کارکنان بانک مرکزی مانند معاون سابق ارزی و ... کیفرخواست صادر شده و فکر می‌کنم به زودی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد در سایر موارد نیز دادسرای تهران وارد شده است.

میزان

منتشر شده در دوشنبه, 26 آذر 1397 16:43

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت