سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

شنبه, 17 خرداد 1399-

ضرورت اطلاع مردم از چگونگی صرف بودجه

دیده بان هشتم : یک حقوقدان با بیان اینکه مردم باید مطلع باشند که بودجه و پول آنها در کجا و به چه شکلی مصرف می‌شود، گفت: یکی از موارد  قضاوت درباره عملکرد دولت‌ها، چگونگی تنظیم بودجه‌های سالانه است.
سایت حقوقیبه گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ، حسین میرمحمدصادقی درباره ضرورت شفاف سازی بودجه اظهار کرد: به نظر می رسد حق مردم است که از همه امور آگاه باشند و شفاف سازی به حدی باشد که از جزییات تصمیمات نهادهای دولتی و حاکمیتی مطلع باشند و یکی از این موارد هم موضوع بودجه است.
وی افزود: طبعا مردم باید مطلع باشند که بودجه و پول آنها در کجا و به چه شکلی مصرف می‌شود و یکی از موارد  قضاوت درباره عملکرد دولت‌ها، چگونگی تنظیم بودجه‌های سالانه است.
این حقوقدان یادآور شد: لایحه بودجه در جلسات مجلس مطرح می شود و سپس قانون بودجه منتشر می‌شود و فکر نمی کنم از این جهت مشکل خاصی در کشورمان باشد که مثلا مواردی محرمانه باشد، با اینکه ممکن است مردم علاقه ای نداشته باشند جزییات را بدانند ولی موارد مخفی در بودجه وجود ندارد.
میرمحمدصادقی با بیان اینکه عمدتا نقش رسانه‌ها در  آگاهی مردم در زمینه شفاف سازی بودجه بسیار پررنگ است، گفت: در همه دنیا رسانه‌ها نسبت به بودجه و به تعبیر ما- تبصره‌های بودجه - حساسیت‌های خاصی دارند و قبل از اینکه بودجه ارائه شود، گمانه زنی‌ها شروع می‌شود تا زمانی که بودجه توسط دولت مطرح  و در مجلس تصویب و به تایید برسد و نهایی شود.
وی در پایان گفت: بودجه یک امر تخصصی است و  شاید عامه مردم توان آنرا نداشته باشند که همه موارد بودجه را بخوانند و از آن مطلع شوند. باید رسانه‌ها همان مواردی که به نظر می‌رسد بر سرنوشت مردم تاثیر دارد را به سمع و نظرشان برسانند تا شفاف سازی لازم راجع به بودجه انجام شود.
ایسنا
منتشر شده در دوشنبه, 24 دی 1397 09:44

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت