سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

سه شنبه, 06 خرداد 1399-

فروش اراضی ملی و ایجاد باغ ویلا به جای فضای سبز غیرقانونی است

دیده بان هشتم : هیأت عمومی دیوان عدالت اداری با ابطال یک مصوبه، تغییر کاربری و ایجاد منطقه باغ ویلا به جای فضای سبز در اراضی محدوده شمال جاده فرخ شهر- شهرکرد را غیر قانونی دانست.
سایت حقوقیبه گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم از دیوان عدالت اداری، به دنبال شکایت سازمان بازرسی کل کشور از کمیسیون ماده 5 شورای عالی شهر سازی و معماری استان چهار محال بختیاری مبنی بر ابطال بند 4 مصوبه تاریخ 25 مرداد 76 این کمیسیون، درباره تغییرکاربری اراضی محدوده شمال جاده فرخ شهر – شهرکرد از فضای سبز به باغ ویلا، هیأت عمومی دیوان عدالت اداری پس از بحث و بررسی، رأی به ابطال داد.
بر اساس این گزارش، بیش از 131 هکتار از اراضی ملی در اجرای تبصره 10 قانون برنامه اول توسعه جهت اجرای طرح فضای سبز از طریق اداره کل زمین شهری استان چهار محال بختیاری به شهرداری فرخ شهر واگذار شده و در تاریخ 25 مرداد 1376 به موجب بند 4 صورتجلسه کمیسیون ماده 5 این استان از فضای سبز به باغ ویلا تغییر کاربری داده شده است؛ این در حالی است که تغییر کاربری این زمین به استناد تبصره 10 آیین نامه اجرایی تبصره 10 قانون برنامه اول توسعه ممنوع بوده است.
این تبصره چنین مقرر داشته است که دستگاه های اجرایی به هیچ وجه اجازه استفاده از اراضی مزبور در غیر از کاربری تعیین شده ندارند و در صورت تغییر کاربری یا منتفی شدن اجرای طرح، اراضی فوق می بایستی فوراً برای استفاده سایر دستگاه های دولتی ذیربط به سازمان زمین شهری اعاده شود.
به موجب این ماده قانونی اراضی یاد شده خارج از محدوده و طرح تفصیلی شهر فرخ شهر قرار داشته و تغییر کاربری آن خارج از وظایف و اختیارات موضوع ماده 5 قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری بوده است و از این رو تغییر کاربری، خلاف قانون وضع شده است. 
بر این اساس، به موجب همان قانون، بررسی و تصویب طرح های تفصیلی شهری و تغییرات آنها در هر استان توسط کمیسیونی به ریاست استاندار و به عضویت رئیس شورای شهرستان، شهردار، نمایندگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علوم، تحقیقات و فناوری، مسکن و شهرسازی، جهاد کشاورزی و نماینده مهندس مشاور تهیه کننده طرح انجام می شود.
ایرنا
منتشر شده در شنبه, 06 بهمن 1397 15:40

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت