سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

جمعه, 09 اسفند 1398-

باید اقدام به اصلاح و تنقیح قوانین كرد/با تورم قوانین در كشور مواجه هستیم

دیده بان هشتم : معاون حقوقی رییس جمهوری با تاكید براینكه باید اقدام به اصلاح و تنقیح قوانین كرد گفت: ما امروز با تورم قوانین در كشور مواجه هستیم.
 
سایت حقوقی

به گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ، الهام امین زاده امروز یكشنبه درهمایش فرآیند قانونگذاری، الزامات – راهكارها در مورد مصوبات مجلس شورای اسلامی گفت: در این حوزه باید راهكارهای جدیدی تبیین و تعیین شود تا كشور از چالش های پیش رو عبور كند.
وی به عمر 110 ساله نظام قانونگذاری در ایران اشاره كرد و اظهاركرد: در این مدت حدود 11 هزار قانون مصوب شده كه با توجه به عمرآن، این میزان بسیار زیاد است به طوریكه در كشور فرانسه عمر نظام قانونگذاری آن حدود 200 سال بوده و در این مدت تنها 2800 قانون مصوب شده است.
وی با تاكید براینكه درشرایط كنونی قانونگذاری اولین راه در ایران برای رفع مشكلات محسوب می شود، افزود: این در حالی است كه امرقانونگذاری باید آخرین راه حل برای رفع مشكلات باشد از این رو ایجاد قوانین متعدد مشكلات بسیاری را برای مردم، قضات و دستگاه های اجرایی ایجاد كرده است.
معاون حقوقی رییس جمهوری گفت: شرایط كنونی هنوز صلاحیت مراجع وضع كننده قوانین در كشور مشخص نیست، هم اكنون مجمع تشخیص مصلحت نظام درحال بررسی سیاست های كلی قانونگذاری در كشور است.
وی تاكیدكرد: كشورباید به این سمتی برود كه مشكلات درگام نخست با تدوین آئین نامه و بخشنامه حل شود و اگراین امر تاثیر نداشت در گام دوم اقدام به قانونگذاری شود.
وی تصریح كرد: در شرایط كنونی 10 مرجع در كشور قانون وضع می كنند، متاسفانه هم اكنون با تورم قوانین در ایران روبه رو هستیم و برای این مسئله باید اقدام به تنقیح و اصلاح قوانین كرد از این رو در سال 1353 سازمان تنقیح قوانین برای تطبیق مصوبات نهاد قانونگذاری با قوانین قبلی و قوانین منسوخ شده تشكیل شد.
وی یادآورشد: متاسفانه در دولت های گذشته، دولت در بحث تنقیح قوانین موازی كاری هایی را با مجلس انجام می داد كه این به هم ریختگی قوانین مشكلات زیادی را از جمله چند صدایی در نظام ایجاد كرده بود این در حالی است كه در تمام كشورها یك نهاد مسئول تنقیح قوانین است.
وی گفت: خوشبختانه با همت علی لاریجانی رئیس مجلس شورای عالی تنقیح تشكیل و كتابهای قانون با كدگذاری های تخصصی تدوین شد، اگر این مسئله به نتیجه درست برسد قوانین مختلف جمع آوری و تنها 60 كد در دسترس افراد قرار می گیرد تا براساس آن قانونگذاری صورت بگیرد.

منتشر شده در دوشنبه, 20 ارديبهشت 1395 09:43

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت