سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

سه شنبه, 06 اسفند 1398-

طرح دوفوریتی مجلس برای الزام دولت به پیگیری خسارات آمریکا علیه ایران

دیده بان هشتم : طرح دوفوریتی " الزام دولت به پیگیری خسارات آمریکا علیه ایران" از کودتای 28 مرداد 1332 تاکنون، با 201 امضای نمایندگان فردا در صحن علنی مجلس مطرح می شود .

سایت حقوقیبه گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ، ابراهیم کارخانه‌ای عضو کمیسیون انرژی مجلس در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، افزود: این طرح از اواخر سال 94 تا کنون در نوبت بررسی در صحن علنی قرار دارد اما فرصت کافی برای ورود مجلس به این طرح وجود نداشت. 
وی تصریح کرد: چهارشنبه هفته گذشته، با حضور طراحان این طرح دو فوریتی و نمایندگانی از مرکز پژوهش ها و دیوان محاسبات آخرین بررسی ها انجام شد تا این طرح پخته تر و به شکل نهایی در دستور کار مجلس قرار گیرد. 
کارخانه‌ای ادامه داد: طرح دو فوریتی «الزام دولت به پیگیری خسارات آمریکا علیه ایران» با 2 هدف عمده تهیه شده است. 
وی افزود: هدف نخست، پیگیری خساراتی که مستقیم و غیر مستقیم از سوی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران تحمیل شده و دولت مسئول پیگیری آن است. 
کارخانه‌ای گفت: هدف دوم نیز، انجام اقدامات متقابل عیله اقدامات واهی، خصمانه، کذب و  خلاف مقررات بین المللی آمریکاست. 
متن طرح به شرح زیر است:  ماده 1- به منظور استیفای حقوق ملت ایران، دولت موظف است رأساً یا از طریق حمایت از اشخاص و اتباع جمهوری اسلامی ایران، اقدامات مقتضی از جمله اقدامات حقوقی را جهت جبران خسارت و اخذ غرامت کامل از دولت ایالات متحده آمریکا به جهت نقش این کشور در موارد زیر را به عمل آورد: 
1- خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از کودتای 28 مرداد 1332 
2- خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از کودتای نوژه 
3-خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از جنگ تحمیلی 
4- خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از شهادت بیش از223 هزار نفر نفر و 600هزار نفر ایثارگر (جانباز و آزاده) 
5- خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از شهادت بیش از 17هزار شهید ترور 
6-خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از حمله به سکوهای نفتی 
7-خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از جاسوسی علیه ایران توسط ایالات متحده یا با حمایت و نقش‌آفرینی ایالات متحده 
8- خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از انسداد، مصادره و یا تصرف در اموال و دارایی‌های جمهوری اسلامی ایران، نهادها و مؤسسات دولتی یا عمومی جمهوری اسلامی ایران یا مقامات آن 
9- کلیه خسارات مادی و معنوی ناشی از اقدامات رژیم غاصب صهیونیستی که با حمایت یا نقش‌آفرینی آمریکا انجام پذیرفته یا می‌پذیرد. 
10- کلیه خسارات مادی و معنوی ناشی از سایر اقدامات یا وقایعی که با حمایت یا نقش‌آفرینی ایالات متحده روی داده است یا در آینده روی خواهد داد. 
ماده 2- دولت موظف است در مواردی که ایالات متحده تعهدات خود در قبال جمهوری اسلامی ایران، به ویژه در حوزه مصونیت دولت و اموال متعلق به دولت و مقامات جمهوری اسلامی ایران، را نقض می‌نماید در راستای اقدام متقابل کلیه اقدامات از جمله اقدامات حقوقی مقتضی را به عمل آورد. 
ماده 3- دولت موظف است اجرای تصمیمات مراجع صالح به نفع جمهوری اسلامی ایران و اتباع آن را در کشورهای ثالثی که اموالی از ایالات متحده در آنها وجود دارد، در چارچوب اقدام متقابل، تعقیب کند در مواردی که دادگاه‌های کشورهای ثالث نسبت به شناسایی و یا اجرای احکام دادگاه‌های داخلی ایالات متحده آمریکا علیه ایران اقدام می‌کنند دولت موظف است اقدام متقابل مقتضی را جهت شناسایی و اجرای احکام دادگاه‌های داخلی ایران در آن کشورها یا سایر کشورها حسب مورد به عمل آورد. 
ماده 4- اقدامات حقوقی و غیرحقوقی مذکور در این قانون تا آنجا که در قبال دولت خارجی (ایالات متحده بر اساس ماده 2 این قانون و یا هر کشور دیگر موضوع ماده 3 این قانون) اتخاذ می‌شود و نقض مصونیت آن دولت و یا مقامات آن دولت تلقی شود، باید در چارچوب واکنش به نقض تعهد بین‌المللی آن دولت بوده و محدود به حدود اقدامات متقابل بر اساس حقوق بین‌الملل باشد. 
ماده 5- وزارت امور خارجه موظف است گزارش اقدامات به عمل آمده در راستای استیفای حقوق ملت ایران، موضوع این قانون را هر 6 ماه به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و قضایی حقوقی مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

منبعخبرگزاری صدا وسیما.

منتشر شده در شنبه, 25 ارديبهشت 1395 19:50

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت