سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

دوشنبه, 05 اسفند 1398-

حجم گسترده پرونده ها در محاکم قضایی چه دلیلی دارد؟

دیده بان هشتم : سرپرست معاونت امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: طرح دعاوی فراوان و حجم گسترده پرونده ها در محاکم قضایی که ما از آن به عنوان بحران یاد می کنیم، به واسطه آشنا نبودن شهروندان با قوانین و مقررات است.

به گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ، محمدمهدی انجم شعاع در آیین گشایش نخستین دوره کانون سردفتران و دفتریاران قم در مجتمع ونوس این شهر با تاکید بر اهمیت ثبت و درج کلیه اسناد، معاملات و عقود در دفاتر رسمی کشور افزود: اگر ما مردم را به این سمت هدایت کنیم، از بروز بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی جلوگیری کرده ایم.
وی ادامه داد: طبق قانون اساسی یکی از وظایف قوه قضاییه پیشگیری از وقوع جرم است، درصورتی که ما جرم را در نگاه جرم شناسی تنها به رفتار نابهنجاری که موجب اخلال در نظم عمومی جامعه و گردش صحیح امور و به طور کلی مواردی که قانون برای آن مجازات تعیین کرده محدود نکنیم، اهمیت مساله پیشگیری از وقوع جرم دوچندان خواهد شد.
انجم شعاع با اشاره به اینکه ایجاد کانون های سردفتران و دفتریاران در استان های مختلف با جدیت پیگیری شده است، خاطرنشان کرد: بسیاری از کانون ها به علت ارتباط نداشتن با کانون مرکزی در تهران قادر به کار و فعالیت نیستند، ولی با این حال تاکنون 17 استان کشور از جمله قم که از نظر قانونی از امکانات و ظرفیت های لازم برخوردار بودند، موفق به ایجاد این کانون ها شدند.
وی گفت: هر چند تشکیل این کانون ها باید پس از تصحیح قوانین مربوطه انجام می گرفت، ولی سازمان ثبت با توجه به سختی و دشواری فرایند اصلاح قانون در کشور و با همه مشکلات ساختاری موجود بر حسب ضرورت اقدام به راه اندازی این کانون ها نمود.
انجم شعاع با تاکید بر حمایت های کانون مرکزی سردفتران مستقر در تهران از کانون های استانی تصریح کرد: ارائه خدمات ثبتی به بهترین شیوه ممکن، از مهمترین اهداف تشکیل کانون های مذکور است.
وی برون سپاری و سپردن خدمات حاکمیتی به بخش خصوصی را نیز از دیگر هدف های تشکیل کانون های یاد شده ذکر کرد و افزود: این کانون ها آثار بسیار مهم و برکات ارزشمندی در تنظیم امور گوناگون و حفظ نظم عمومی جامعه دارند.
رئیس کل دادگستری استان قم نیز در این آیین با اشاره به اهمیت کانون های سردفتران خاطرنشان کرد: دانش افزایی و آموزش در صدر وظایف این کانون ها قرار دارد.
حجت الاسلام حمزه خلیلی با تاکید بر ضرورت توجه به موضوع آموزش درعرصه های مختلف قضایی افزود: اگر در حوزه عقل نظری و عملی این را بپذیریم که منشاء عقل عملی ،عقل نظری است، اشتباه بزرگی را انجام دادیم.
وی با بیان اینکه متاسفانه در مسائل آموزشی ما همواره عقل عملی را منشاء عقل نظری می دانیم و به همین جهت دچار آسیب می شویم، افزود: برغم داشتن علم و معرفت و اشراف کامل بر قوانین و مقررات ولی حوزه های نظارتی و هیات رسیدگی به تخلفات اداری همچنان در مجموعه دادگستری و قوه قضاییه و سایر اداره ها و سازمان های کشور فعال است.
وی با بیان اینکه نباید تلقی ما از آموزش صرفا آموختن علم باشد، گفت: زمانی می توانیم به موفقیت های بزرگ دست پیدا کنیم که عقل عملی خود را فعال کنیم و اگر علم افزایی نیز شد این علم را فقط در تن و جسم خود محدود نکنیم، بلکه آن را با جان و روح خویش در آمیزیم که بی شک لازمه این کار مقداری فاصله گرفتن از دنیاست.

منبع ایرنا.

منتشر شده در پنج شنبه, 03 تیر 1395 13:20

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت