سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

پنج شنبه, 15 خرداد 1399-

پرسش یک کارگر:چه کنیم وقتی با ما قرارداد کار یک ماهه می بندند؟/ بخشنامه ای که تکلیف همه را تعیین کرد

دیده بان هشتم : یکی از کارگران  مشکل خود را قرارداد یک ماهه کارش عنوان کرده و خواسته تا به او کمک شود.
به گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ، کارگران زحمتکش، نگرانی های زیادی درباره کار و معیشت خود دارند و امنیت شغلی، اصلی ترین نگرانی آنها را تشکیل می دهد. امنیت شغلی اطمینان به داشتن کار و تداوم فعالیت در شغلی است که در اختیار کارگران و شاغلان است. 
متاسفانه در سالهای اخیر با توجه به نوسانات بازار و وضعیت اقتصادی نابسامان، قراردادهای کار که از سوی کارفرمایان با کارگران منعقد می شود، امنیت شغلی کارگران را با چالش جدی مواجه کرده و طول مدت کوتاه قراردادهای کار، به یکی از دغدغه های اصلی کارگران بدل شده.
یکی از کارگران که خود را سجاد معرفی کرده و مخاطب سرویس مشکلات مردم است در این باره نوشته:سلام. من حداقل حقوق اداره کار دریافت میکنم. از همین تیر ۹۵ قرداد ما یکماهه بسته میشود ایا به احاظ قانونی و اداره کار این کار صحیح است؟ تشکر
نگاهی به فصل دوم قانون‌ کار مصوب ۲۹ آبان‌ ۱۳۶۹ مشخص می سازد در قانون تنها نوع کار از لحاظ موقت یا دائمی بودن ذکر شده و البته در یکی از تبصره های این فصل عنوان شده در صورتی که ماهیت کار، دائمی باشد و در قرارداد، مدت ذکر نشود، قرارداد دائمی تلقی می شود.
درباره کارهای موقت نیز قانون به دولت تکلیف کرده "سقف" مدت را مشخص کند ولی "کف" زمان قرارداد را مشخص نکرده. با این وجود سال گذشته، دولت در اقدامی تحسین برانگیز بخشنامه ای را صادر کرد که در آن حداقل زمان کلیه قراردادهای کار مستمر را "یکسال" توصیف کرد.
سایت حقوقی

همانطور که ملاحظه می شود وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی بر مبنای این دستورالعمل در صورت بروز اختلاف بین کارگر و کارفرما، زمان اعلام شده در بخشنامه را مبنا قرار می دهد. لازم به ذکر است قوانین کار از قوانین "آمره" به شمار می رود و توافق شفاهی یا کتبی بین دو طرف یعنی کارگر و کارفرما بر خلاف این قوانین، باطل است.
منبع الف.
منتشر شده در شنبه, 12 تیر 1395 01:56

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت