سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

شنبه, 17 خرداد 1399-

هماهنگ شدن حقوق نیروهای قراردادی و پیمانی در قوه قضائیه

دیده بان هشتم : مشاور معاون منابع انسانی قوه قضائیه از هماهنگ شدن حقوق نیروهای قراردادی و پیمانی از سه ماهه پایانی سال جاری خبر داد.
آرم قضایی
به گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم به نقل از معاونت منابع انسانی قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین سیدغلامرضا موسوی گفت: معاونت منابع انسانی با هدف یکپارچه شدن امور و جلوگیری از تشتت مأموریت‌های منابع انسانی و کارهای موازی تشکیل شده است.
وی افزود: با تنظیم شرح وظایف معاونت‌ها و تصویب آن از سوی ریاست محترم قوه قضائیه، در سال گذشته تشکیلات معاونت منابع انسانی تصویب و جنبه رسمیت کامل پیدا کرد و در راستای ارائه خدمات به همکاران فعالیت خود را آغاز کرد.
موسوی راه اندازی سیستم جامع منابع انسانی را از جمله اولین کارهای این معاونت برشمرد و گفت: تا قبل از راه اندازی این سیستم ۵ حوزه کارگزینی اداری، کارگزینی قضایی، تشکیلات، حقوق و دستمزد و بودجه به صورت جزیره‌ای عمل می‌کردند و با هم ارتباط سازمان یافته‌ای نداشتند.
وی افزود: به طور مثال نسخه‌ای از احکامی که در کارگزینی صادر می‌شد به صورت فیزیکی به بخش مالی منتقل می‌شد و تا این احکام به این بخش نمی‌رسیدند و وارد سیستم آن‌ها نمی‌شدند، حقوق با احکام جدید پرداخت نمی‌شد. اما در حال حاضر به محض اینکه حکمی صادر می‌شود سریع در سیستم مالی می‌نشیند و آماده پرداخت می‌شود.
مشاور معاون منابع انسانی قوه قضائیه اولین ثمره استقرار این سیستم را ایجاد سیستم یکپارچه کشوری در بخش اداری، قضایی، بودجه، حقوق و دستمزد و تشکیلات عنوان کرد.
وی افزود: مجموعه‌های فوق به علاوه ۳۱ استان و ستاد با هم شبکه هستند و اطلاعات این مجموعه‌ها به صورت تجمیع شده در این سیستم موجود است و به راحتی می‌توانیم به کسانی که مصلحت است و ضرورت ایجاب می‌کند دسترسی‌های خاص بدهیم تا بتوانند از این اطلاعات استفاده کنند.
موسوی اظهار داشت: مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه، بودجه، حقوق و دستمزد، آموزش و... از جمله بخش‌هایی هستند که به این اطلاعات دسترسی دارند.
وی با بیان اینکه برای اولین بار توانسته‌ایم از طریق این سیستم آمار دقیق کشوری تولید کنیم افزود: در گذشته هنگام تهیه گزارش آماری باید به تک تک استان‌ها نامه می‌زدیم و آمار آن‌ها را اخذ و تجمیع می‌کردیم. اما در حال حاضر با استفاده از این سیستم می‌توانیم آمار را به صورت یکپارچه داشته باشیم. به طور مثال اداره کل بودجه معاونت راهبردی آیتم‌های حقوقی را به تفکیک استان‌ها می‌خواهد ما می‌توانیم با استفاده از داشبورد مدیریتی گزارش سازی کنیم و این گزارش‌ها را در اختیار قسمت‌های مختلف قرار دهیم.
وی از دیگر اقدامات این معاونت، به اتصال سیستم حضور و غیاب به سیستم حقوق و دستمزد اشاره کرد و گفت: زیرساخت‌های این اقدام در حال انجام است. با برقراری این سیستم گزارش گیری‌های حضور و غیاب به صورت متمرکز انجام خواهد شد.
مشاور معاون منابع انسانی قوه قضائیه اظهار کرد: برای بحث اضافه کار هم آیین نامه‌ای توسط معاونت راهبردی آماده شده است که با راه اندازی این سیستم آیین نامه مربوطه هم اجرایی می‌شود. براساس این آیین نامه تا سقف بودجه مصوب و دستور مکتوب رئیس مربوطه، افراد می‌توانند برای انجام کارهای محوله بیشتر از ساعت کاری بمانند و از اضافه کار بهره‌مند شوند. البته این بخش در دستور کار قرار دارد و از شش ماهه دوم سال جاری راه اندازی می‌شود.
مشاور معاون منابع انسانی قوه قضائیه همچنین با اشاره به بحث الکترونیکی کردن فرآیندهای مختلف گفت: با توجه به تولید ۵۰ هزار کیوسک اطلاع رسانی که در اختیار همکاران قرار گرفته است، افراد می‌توانند با استفاده از این کیوسک‌ها علاوه بر دسترسی به اطلاعات شخصی امورات خود را نیز مدیریت کنند.
موسوی افزود: پس از این کلیه درخواست‌ها اعم از مرخصی، مأموریت، حق اولاد، حق تأهل، بازنشستگی، بازخریدی و... از طریق این سیستم انجام و امضاهای آن اخذ می‌شود و به بخش‌های مربوطه ارسال می‌شود.
وی از ثمرات الکترونیکی کردن فرآیندهای مختلف به حذف کاغذ از سیستم اداری و سازمانی قوه قضائیه اشاره کرد.
مشاور معاون منابع انسانی قوه قضائیه اظهار داشت: از دیگر ثمرات الکترونیکی کردن فرآیندها تسهیل امور بین معاونت منابع انسانی، معاونت راهبردی و معاونت مالی و پشتیبانی از طریق طراحی فرم‌ها و جداول است. با این روش علاوه بر روان سازی سیستم کارها کم حجم و سریع‌تر انجام می‌شود. به عنوان مثال در بحث ازدواج، فقط نامه رسمی ارسال می‌شود و دیگر مثل سابق نیازی به الصاق مستندات نیست.
وی از دیگر اقدامات این معاونت به بحث الکترونیکی کردن پرونده‌ها اشاره کرد و گفت: ابتدا کلیه پرونده‌ها مهذب و سپس اسکن می‌شود و داخل سیستم قرار می‌گیرد. از دیگر کارهای در دست اقدام الکترونیکی شدن انتصاب، ارتقاء و ترفیع کارکنان دستگاه قضا است که امیدواریم این اقدام نیز از شش ماهه دوم سال آغاز شود.
مشاور معاونت منابع انسانی قوه قضائیه یادآور شد مجموع این اقدامات منجر به یکپارچگی ۵ حلقه کارگزینی اداری، کارگزینی قضایی، تشکیلات، حقوق و دستمزد و بودجه خواهد شد.
وی درخصوص نحوه هماهنگی اداره کل بودجه با معاونت منابع انسانی توضیح داد: به طور مثال اداره کل بودجه به معاونت منابع انسانی اعلام می‌کند که ظرفیت پیمانی کردن یک هزار و ۱۰۰ نفر را داریم. در این بخش ما سیستم را بر روی این تعداد قفل و اقدامات لازم را انجام می‌دهیم. با این روش اختلافات بین بخش‌های مختلف مرتفع و از جزیره‌ای عمل کردن اجتناب کامل می‌شود. این سیستم، سیستمی هماهنگ و حاوی نگرش سیستمی در حوزه منابع انسانی، مالی و بودجه است.
موسوی در ادامه از هماهنگ شدن حقوق افراد قراردادی با پیمانی از سه ماهه آخر سال جاری خبر داد و گفت: پس از برگزاری جلسه با معاونت راهبردی و تصویب این پیشنهاد در جلسه فوق، بنا شد که حقوق افراد قراردادی با پیمانی یکسان شود.
وی افزود: واقعیت امر این است که بین نیروهای قراردادی و پیمانی فرقی نیست و قراردادهای هر دو یکساله تمدید می‌شود. از آنجایی که ماهیت قراردادهای آن‌ها یکسان بود به دنبال اجرایی کردن یکسان سازی حقوق آن‌ها بودیم که از اول دیماه سال جاری احکام افراد قراردادی تغییر پیدا کرده و دریافتی آن‌ها همطراز نیروهای پیمانی خواهد شد.
از دیگر اقداماتی که موسوی به آن اشاره کرد تعیین وضعیت نیروهای ساعتی در ستاد قوه قضائیه بود.
وی اظهار داشت: سابق براین وضعیت نیروهای ساعتی ستاد قوه قضائیه از نظر حقوق، بیمه، ساعت حضور و غیاب و... مشخص نبود. در حال حاضر نیروهای ساعتی ستاد دارای دستورالعمل جدیدی شدند و براساس مصوبه شورای معاونان این نیروها علاوه بر برخورداری از یک سری مزایا می‌توانند دارای پست هم بشوند.
مشاور معاون منابع انسانی قوه قضائیه در ادامه به مصوبه‌ای که موجبات نگرانی برخی همکاران را در پی داشت اشاره کرد و گفت: براساس مصوبه شورای معاونان نیروهای مشاغل کارگری باید تعیین تکلیف می‌شدند و افرادی که دارای مدرک فوق دیپلم به بالاتر بودند باید امتحان می‌دادند تا به رسته اداری ارتقاء یابند و افراد دیپلم به پایین نیز به نیروهای شرکتی تبدیل وضعیت می‌شدند.
وی افزود: این مصوبه علی رغم مخالفت معاون محترم منابع انسانی قوه قضائیه، مدیرکل امور اداری و استخدامی و اینجانب تصویب شد ولی آنچه در عمل اتفاق افتاد این بود که حجت الاسلام والمسلمین امینی گفته‌اند نمی‌توانیم این مصوبه را اجرایی کنیم. از این رو همکاران مشاغل کارگری نگران تبدیل وضعیت به شرکتی نباشند.
موسوی اظهار داشت: به اطلاع کلیه این همکاران می‌رسانیم که افراد دارای مدرک فوق دیپلم به بالاتر می‌توانند به شرط دادن آزمون به پست اداری ارتقاء یابند و افراد دیپلم به پایین در وضعیت سابق خود (مشاغل کارگری) باقی خواهند ماند. البته برای سال ۹۵ هر آنچه نیرو برای کارهای خدماتی جذب کنیم به صورت نیروی شرکتی خواهد بود.
مشاور معاونت منابع انسانی قوه قضائیه از دیگر اقدامات این معاونت به پرداخت هدیه یک میلیون ریالی به ۴ هزار نفر از نیروهای بازنشسته قوه قضائیه در اوایل سال جاری اشاره کرد.
وی افزود: این معاونت پیشنهاد داده است که شاغلان زن ساعت کاری خود را با ۱۵ دقیقه تأخیر شروع و ۱۵ دقیقه زودتر به اتمام برسانند که امیدواریم این پیشنهاد پس از تصویب از شش ماهه دوم سال عملیاتی شود. البته درخصوص خانم‌ها قوانین آمره مانند مرخصی‌های مختلف و... اجرا می‌شود ولی این پیشنهاد علاوه بر این قوانین است.
موسوی از دیگر اقدامات این معاونت، به پیشنهاد و اجرایی شدن کاهش ساعات کار در ماه مبارک رمضان با نظر مساعد معاون منابع انسانی قوه قضائیه اشاره کرد.
وی افزود: از دیگر کارهای صورت گرفته در این معاونت با هدف تسریع در امور، حذف کارتابل بین دبیرخانه‌ها، معاونت منابع انسانی و استان‌ها در عین تعریف سطوح مکاتباتی است.
مشاور معاون منابع انسانی قوه قضائیه در ادامه از چاپ کتاب قوانین و مقررات استخدامی برای قضات خبر داد و گفت: نگارش اولیه این کتاب صورت گرفته و آماده چاپ است. این اقدام برای اولین بار در قوه قضائیه انجام می‌شود و آنچه که ما چاپ می‌کنیم بسیار کامل است. همچنین راهبردهای توسعه قوه قضائیه در بیانات مقام معظم رهبری آماده شده است که در پژوهشگاه قوه قضائیه به چاپ خواهد رسید.
وی از دیگر اقدامات این معاونت به تنقیح قوانین، مقررات و رفع ابهامات اشاره کرد و این اقدام را از جمله فعالیت‌های مهم معاونت منابع انسانی دانست.
موسوی با اشاره به بند ۵ ماده ۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری گفت: براساس این ماده بحث فوق العاده شغل افراد از ۹۴/۱۰/۰۱ با ۵۰ درصد افزایش مواجه شد و به صورت میانگین ۱۵۰ هزار تومان افزایش حقوق صورت گرفت و در بخش مشاغل کارگری نیز از اول بهمن ماه سال گذشته نیز ۶۰ هزار تومان به حقوق این افراد اضافه شد.
وی با بیان اینکه مجموعه معاونت منابع انسانی قوه قضائیه به توسعه همه جانبه امور اداری قوه قضائیه می‌اندیشد گفت: در همین راستا این کارها توسعه می‌یابد و امیدواریم که مورد رضایت همکاران باشد.
مشاور معاون منابع انسانی قوه قضائیه در پایان گفت: مجموع این کارها و فعالیت‌ها صرفاً محصول کار دفتر برنامه ریزی نیست، بلکه محصول تلاش مجموعه همکاران معاونت منابع انسانی قوه قضائیه است.
منتشر شده در چهارشنبه, 23 تیر 1395 17:32

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت