سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

جمعه, 09 خرداد 1399-

ضرورت خودداری قضات از ورود به مسائل جناحی

دیده بان هشتم : دادستان عمومی و انقلاب تهران با بیان این­که دادستانی تهران با توجه به رسیدگی به پرونده­های مهم، زیر ذره بین نگاه مردم و مسؤولان است، از قضات خواست از ورود به مسائل جناحی و جریان های سیاسی خودداری کنند و در رسیدگی به پرونده­ها، گرایش سیاسی طرفین را مورد نظر قرار ندهند.
سایت حقوقی

به گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم به نقل از دادستان عمومی و انقلاب تهران، عباس جعفری دولت آبادی در نشست با معاونان دادستان و سرپرستان نواحی دادسرای عمومی و انقلاب تهران افزود: سیاست دادستانی دائر بر قانون مداری، حق­گرایی و عدالت­محوری است که تحقق آن منوط به بی­طرفی قضات در رسیدگی به پرونده ها می باشد.
وی خاطرنشان ساخت: حمایت از جناح های سیاسی در رسیدگی به پرونده ها، عدالت را مخدوش می کند.
جعفری دولت آبادی تاکید کرد: دادستانی در رسیدگی به پرونده ها از هیچ جریان و جناحی دفاع نمی کند زیرا جانبداری سیاسی، قاضی را در مظان اتهام قرار خواهد داد.
وی از قضات دادسرا خواست به گونه ای اقدام کنند که تبعیضی در رسیدگی­ها احساس نشود و این امر باید در دادسرای رسیدگی به جرایم کارکنان دولت و دادسرای فرهنگ و رسانه بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
دادستان تهران گفت: رسیدگی به همه شکایات بدون توجه به مسائل سیاسی و حواشی آن مورد تأکید است و معتقدیم عدالتمداری حتی نسبت به مخالفان، مطابق با قانون و شیوه­ علوی است.
وی یادآور شد: در اعتراض به صدور منع قرار تعقیب در پرونده یکی از فعالان سیاسی مبنی بر ایراد اتهام به مسؤولان دولتی، با توجه به درخواست دولت، گزارش دادستانی و تجویز دادگاه کارکنان دولت، پرونده مجدداً در دادسرای کارکنان دولت تحت رسیدگی قرار خواهد گرفت.

** رسیدگی بدون تبعیض به جرایم مطبوعاتی
دادستان تهران خاطر نشان کرد: دادستانی شکایت علیه مدیران مسؤول مطبوعات و سایت های خبری را بدون تبعیض، با رعایت مقررات و بدون جانبداری از جریان های سیاسی رسیدگی می کند و این شیوه در مورد کلیه شکایات له یا علیه دولت و یا مدیران مسؤول مطبوعات و یا سایت های خبری مورد توجه قرار می گیرد.
وی افزود: به عنوان مثال در پرونده هایی که شاکی فاقد سمت رسمی است یا چنان چه مسؤولی در مورد جرایم عمومی گزارش دهد پرونده به شعبه بازپرسی ارجاع می شود، اما الزاماً متهم تعقیب نخواهد شد؛ زیرا در فرض اخیر، تعقیب متهم منوط به اعلام جرم دادستان و یا وجود دلایل کافی برای تعقیب متهم خواهد بود، امّا در مواردی که مستلزم طرح شکایت شاکی خصوصی است، تعقیب متهم منوط به اعلام شکایت شاکی است و صرف اعلام آن حتی از طرف مقامات دولتی برای رسیدگی کفایت نمی کند.
جعفری دولت آبادی همچنین از معاونت های حقوقی دستگاه ها و سازمان های دولتی خواست در مورد طرح شکایات مربوط به دولت در دادسرای کارکنان دولت یا فرهنگ و رسانه به مقررات و موازین قانونی توجه بیشتری کنند.

** تأکید بر اقدامات پیشگیرانه
دادستان تهران با اعلام این که سیاست دادستانی کاهش جمعیت کیفری زندان­ها و همچنین کاهش پرونده­های وارده است، گفت: تحقق این سیاست ها تا حد زیادی مرتبط با اتخاذ اقدامات پیش­گیرانه از وقوع جرم توسط سرپرستان دادسرا است و بایستی اجرای این سیاست ها را در برنامه­های جاری خود مورد توجه قرار دهیم.
جعفری دولت آبادی همچنین بازدید سرپرستان نواحی از شعب تحت تصدی و برقراری روابط کاری مناسب با قضات و کارکنان را موجب تلطیف فضای اداری و افزایش انگیزه خدمتی قضات دانست.

** نظارت بر ضابطان
دادستان تهران گفت: نظارت بر ضابطان به­ویژه در بخش بازداشتگاه­ها، تحت نظر­گاه­ها و سرکشی از کلانتری ها، بررسی وضعیت پرونده های موجود در کلانتری ها و کیفیت دستورات قضات در پرونده ها از دیگر مواردی است که باییستی مورد توجه جدی قرار گیرد.
وی از سرپرستان دادسراها خواست خود یا نمایندگان دادسرا به طور منظم به کلانتری ها و بازداشتگاه ها سرکشی کنند.
جعفری دولت­آبادی در ادامه ازمعاون امور زندان های دادستانی تهران خواست تا برای بازدید سرپرستان نواحی و قضات دادسرا از زندان­ها، به ویژه از زندان­های قزل­حصار، رجایی شهر و تهران بزرگ به نحوی برنامه­ریزی شود تا در زمان بازدید قضات از زندان ها، با تعداد بیشتری از زندانیان ملاقات شود.
وی تأکید کرد: قضات هنگام بازدید از زندان، دستورات صادره در مورد زندانیان را در سوابق زندانی انعکاس دهند.
دادستان تهران درجهت اجرایی شدن سیاست کاهش جمعیت کیفری و هدفمند شدن بازدیدهای قضات از زندان ها، از صدور بخشنامه ای در این زمینه خبر داد که به موجب آن، قضات دادسرا مکلف شده­اند از ظرفیت های قانونی مانند تعلیق تعقیب، آزادی مشروط، بایگانی کردن پرونده و نظایر آن بیشتر استفاده کنند.

** 60 هزار پرونده های قدیمیِ سرقت درکلانتری­ها
دادستان تهران با اشاره به وجود60 هزار پرونده قدیمی سرقت در مراکز پلیس آگاهی و کلانتری ها از سرپرستان دادسراها خواست به تدریج نسبت به رسیدگی به این پرونده ها اقدام کنند.
جعفری دولت آبادی با اشاره به وجود چنین پرونده­هایی درمراجع انتظامی، افزود: در گذشته­ همچنین پرونده هایی وجود داشته و این موضوع تا حدی طبیعی است؛ زیرا گاهی شاکی شخصی را به عنوان متهم معرفی نمی­کند یا مأمورین به متهم دسترسی ندارند و یا دلایل کافی توسط شاکی ارائه نمی شود؛ اما با پیگیری و اعمال نظارت سرپرستان بر حوزه­های انتظامی، می توان به تدریج از آمار این گونه پرونده­ها کاست.
همچنین دادستان عمومی تهران با صدورحکمی بابائی، فلاح و جهان باز را به عنوان سرپرستان جدید دادسرا های نواحی 4، 9 و31 معرفی کرد.

منبع ایرنا.

منتشر شده در یکشنبه, 03 مرداد 1395 09:58

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت