سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

شنبه, 10 خرداد 1399-

بهمن کشاورز: افرادی که تمکن مالی ندارند می‌توانند وکیل رایگان بگیرند

دیده بان هشتم : رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری گفت: افرادی که تمکن مالی ندارند می‌توانند وکیل رایگان بگیرند.
سایت حقوقیبه گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ، بهمن کشاورز در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ‌افزود: در همه کانون‌های وکلای دادگستری، اداره معاضدت قضایی وجود دارد و افرادی که توانایی گرفتن وکیل ندارند، با مراجعه به این اداره می توانند وکیل بگیرند.
 
وی گفت: کانون وکلا به این افراد وکیل رایگان می دهد و هیچ پولی هم برای وکالت اخذ نمی شود اما اگر موکل در دادگاه پیروز شد، حق الوکاله از طرف دوم دعوا که محکوم شده اخذ و به وکیل داده می شود.
 
کشاورز تاکید کرد: وکیل باید در دعاوی مدنی، 20 درصد مبلغ دریافتی را به کانون وکلا پرداخت کند.
 
- قبول وکالت تسخیری اجباری است
 
وی ادامه داد: اگر فردی در دعاوی کیفری نیاز به وکیل داشته باشد، دادگاه برای وی وکیل تسخیری تعیین می کند و مبلغی هم از فرد دریافت نمی شود.
 
کشاورز تصریح کرد: از چند سال پیش قرار بود در بودجه وزارت دادگستری و قوه قضائیه برای پرداخت حق الوکاله وکلای تسخیری وجهی پیش بینی شود که تا به حال انجام نشده است.
 
این وکیل دادگستری گفت: حدود 8 الی 9 سال است که قوه قضائیه مبلغی بابت حق الوکاله وکالت های تسخیری پرداخت نکرده است.
 
رئیس اسکودا در پاسخ به این سئوال که قبول وکالت تسخیری به انتخاب وکلای دادگستری انجام می شود یا خیر؟ افزود: قبول وکالت تسخیری جزو وظایف حرفه ای وکیل است و انتخابی نیست.
 
وی تاکید کرد: اگر پرونده وکالت به هر وکیلی ارجاع شود و از قبول وکالت امتناع کند، تخلف کرده و به دادسرای انتظامی وکلا ارجاع خواهد شد.
 
کشاورز درباره تعداد پرونده های وکالت تسخیری افزود: قبول 3 پرونده اجباری است اما اگر وکیلی بخواهد وکالت بیشتری بگیرد منعی وجود ندارد.
منتشر شده در دوشنبه, 25 مرداد 1395 15:10

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت