سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

دوشنبه, 12 خرداد 1399-

منعی برای استفاده خانم‌ها از موتورسیکلت با پوشش مناسب وجود ندارد

سایت حقوقیدیده بان هشتم : در پایان هفته‌ گذشته، دو زن موتورسوار در دزفول دستگیر شدند. فرمانده انتظامی دزفول، با بیان اینکه نیروهای انتظامی شهرستان در راستای اجرای طرح ارتقای امنیت اخلاقی و مقابله با بی‌نظمی و ناهنجاری‌ها در جاده دزفول به سردشت حضور داشتند، گفته بود «دراین‌بین دو دختر هنجارشکن از نبود نیروی انتظامی در بوستان جنگلی دزفول سوءاستفاده کرده و در اقدامی ناپسند و مخالف با ارزش‌ها و هنجارهای جامعه و انقلاب اقدام به موتورسواری کردند».
وی افزود: «انتشار تصاویر و فیلم این حرکت زشت و قبیح در فضای مجازی موجب نگرانی و تأسف بسیار زیاد مردم دیندار و ولایتمدار شهرستان و به‌تبع مسئولان و متولیان فرهنگی شهرستان شد. پس از انتشار این تصاویر و فیلم در فضای مجازی که بیانگر اوج پشت‌پازدن به هنجارهای دینی از سوي آن دو دختر و انجام حرکات زشت در پارک جنگلی بود، نیروی انتظامی این دو دختر را با همکاری بسیج، منابع مختلف خبری و مردم شناسایی و دستگیر شده و به مراجع قضائی تحويل داده شدند» .
موتورسیکلت هم مانند سایر وسایل نقلیه چیزی بیش از یک وسیله آمد و شد نیست و اگر خانم‌ها با رعایت ضوابطی که برای پوشش و ظاهر آنها مقرر است از موتور سیکلت استفاده کنند، منعی وجود ندارد.
از اصول ۱۹،۲۰،۲۱ قانون اساسی همین معنا مستنبط می‌شود و بطور کلی با وضعی که ترافیک پیدا کرده است گمان می‌کنم در آینده هیچ وسیله‌ای به جز دوچرخه و موتورسیکلت قابل استفاده نباشد.
نباید خانمی را برای استفاده از‌ موتور سیکلت مورد تعقیب قرار داد، این مطلب مبهمی است باید مقامات محترم انتظامی و قضایی که مباشرت در این امر داشته‌اند، مستند اقدام خود را بیان بفرمایند سپس می‌توان وارد بحث تفصیلی در این مورد شد.
خشونت مصادیق متعدد و گوناگونی دارد، در این مورد اقدام انتظامی، قضایی ممکن است با سوءبرداشت از قانون صورت گرفته باشد که طبعا خشونت محسوب نمی‌شود ولی به عنوان اقدام خلاف قانون حسب مورد قابل پیگیری، بررسی و تعقیب است.
در این ماجرا خشونتی مشاهده شده به اینصورت که افرادی به صورت گروهی به دنبال این خانم‌های موتورسوار حرکت کرده بودند و به نوعی آنها را اذیت کردند و شاید همین ازدحام و سر صدای غیرمتعارف توجه‌ها را به سمت این خانم‌ها جلب کرده است و ماجرا تا این جا پیشرفته است.
ما شاهد این هستیم که خانم‌های زیادی بر ترک موتور می‌نشینند و بدین طریق از موتور استفاده می‌کنند فرق بین راکب موتور و کسی که بر ترک آن می‌نشیند، چیست ؟
بهمن کشاورز _ ایلنا
منتشر شده در چهارشنبه, 29 دی 1395 12:18

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت