سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

جمعه, 09 خرداد 1399-

افترا، جعل، نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی عناوین مجرمانه شایعات کذب حادثه پلاسکو است

دیده بان هشتم : سخنگوی سابق کمیسیون قضایی گفت: در برخی اخبار مربوط به حادثه پلاسکو که به شکلی غیرواقعی در فضای مجازی منتشر می‌شد شاهد افترا، جعل، نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی بودیم.
 سایت حقوقیبه گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ،محمدعلی اسفنانی  در خصوص اخبار و شایعاتی که در فضای مجازی پیرامون حادثه پلاسکو منتشر شد، گفت: ممکن است از این اقدامات چند مصداق مجرمانه تلقی شود.

وی افزود: خیلی از مطالبی که در فضای مجازی پیرامون حادثه پلاسکو منتشر شد مصداق بارز نشر اکاذیب بود. 

سخنگوی سابق کمیسیون قضایی ادامه داد: از بُعد دیگر خیلی از مسائلی که بیان شد مصداق بارز افترا بود و اخباری که منتشر شد به دور از واقعیت بود، فرق افترا با نشر اکاذیب این است که در افترا عنوان مجرمانه هم وجود دارد.

اسفنانی ادامه داد: مثلاً می‌گویند در این حادثه فلان شخص اهمال کرده و به وظیفه خود به درستی عمل نکرده است یا اینکه می‌گویند فلانی برای اغراض سیاسی خود این حادثه را عمداً رقم زده که تمام اینها مصداق بارز افترا است.

وی جعل را یکی دیگر از مصادیق مجرمانه در اخبار کذب پلاسکو عنوان کرد و گفت: گاهی افرادی با دستکاری برخی تصاویر و اخبار اقدام به انتشار خبرهای جعلی می‌کنند البته نباید فراموش کنیم که تمامی اینها مصداق تشویش اذهان عمومی است چرا که این مطالب بار منفی شدیدی دارد و فضای جامعه را ملتهب می‌کند. 

اسفنانی با تأکید بر اینکه دستگاه قضا باید ورود کند و کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه باید با عاملان انتشار اخبار کذب و شایعات برخورد کنند، گفت: بر اساس قانون عنوان مجرمانه افترا شلاق دارد اگر این عنوان مجرمانه تشویش اذهان عمومی باشد 6 ماه تا 3 سال حبس و اگر هم جعل باشد تا 3 سال حبس برای فرد خاطی در نظر گرفته می‌شود. 

فارس

منتشر شده در شنبه, 09 بهمن 1395 14:55

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت