سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

دوشنبه, 12 خرداد 1399-

انباشت قوانین و مقررات مردم و مسئولان را دچار سردرگمی می سازد

دیده بان هشتم : ذبیح الله خدائیان با اشاره به اینکه تورم و وجود حجم انبوهی از قوانین و مقررات یکی از مشکلات جامعه است اظهار داشت: این عامل موجب شده است مردم و مسئولان دچار سردرگمی شوند و حقوق و تکالیف خود را به خوبی نشناسند.
سایت حقوقیبه گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ، معاون حقوقی قوه قضائیه در دیدار با مدیران و پژوهشگران اداره تنقیح قوانین و مقررات قوه قضائیه با اشاره به اینکه تورم و وجود حجم انبوهی از قوانین و مقررات یکی از مشکلات جامعه است اظهار داشت: این عامل موجب شده است مردم و مسئولان دچار سردرگمی شوند و حقوق و تکالیف خود را به خوبی نشناسند.
 
وی با بیان اینکه در هر موضوع ده ها قانون و مقررات وجود دارد که ناسخ و منسوخ بودن آنها مشخص نیست و این تعدد قوانین و پراکندگی در آن موجب شده که قانون حاکم را به سختی بتوان یافت گفت: مبهم بودن بسیاری از قوانین و مقررات و قابل تفسیر بودن آنها از عوامل بروز فساد و سوء استفاده از قوانین است.
 
 خدائیان بر ضرورت اتخاذ رویکردی علمی و آسیب شناسانه در مقابله با مسئله تراکم و نابسامانی قوانین تأکید کرد و افزود: آسیب های متعددی از رهگذر این نابسامانی متوجه جامعه می شود از جمله آنکه شفاف نبودن قوانین و مقررات کندی کار، افزایش هزینه­ ها و در نهایت بی اعتمادی مراجعان نسبت به دستگاههای دولتی را به دنبال دارد؛ علاوه بر آن وجود مشابهات، مغایرات و تناقضات در قوانین به نوعی گشوده شدن روزنه های فساد در حوزه های مختلف اداری، اقتصادی و سایر ابعاد را در پی خواهد داشت.  
 
این حقوقدان با تأکید بر اهمیت و ضرورت نظم و نسق دادن به حوزه قوانین ومقررات در کشور خاطرنشان کرد: وظیفه تنقیح و در واقع تشخیص ناسخ و منسوخ قوانین و مقررات یا پیرایش آنها به لحاظ اهمیت و بر اساس قانون بر عهده مجلس شورای اسلامی نهاده شده است، اما سایر قوا نیز مکلف به همکاری با مجلس در این زمینه شده اند؛ بی تردید تنقیح قوانین و مقررات بر عهده قوه قضائیه است که بایستی با همکاری مجلس این مهم را به انجام برساند و این مهم در قانون برنامه پنجم توسعه و همچنین در لایحه برنامه ششم مورد تأکید قرار گرفته است.
 
خدائیان در ادامه اضافه کرد: بر این اساس با دستور ریاست محترم قوه قضائیه تنقیح قوانین و مقررات در دستور کار معاونت حقوقی قرار گرفته و اداره تنقیح قوانین و مقررات به طور مستقل پیگیر انجام این وظیفه است.
 
 معاون حقوقی قوه قضائیه با ارائه توصیه هایی کاربردی به مدیران و پژوهشگران این اداره، بر لزوم پیشبرد امور در این حوزه تأکید کرد و گفت: مدیریت امور این حوزه بر عهده اداره تنقیح قوانین و مقررات است، ضمن آنکه این اداره باید نسبت به تهیه دستور العمل ها و مدل های تنقیح اقدام کند.
 
معاون حقوقی قوه قضائیه خاطرنشان کرد: با توجه به این امر که پنج کد جزایی، مدنی، تجاری، ثبتی و آیین دادرسی کیفری بر عهده قوه قضائیه نهاده شده است، در درون هر کد می بایست موضوعات مرتبط دسته بندی و با استفاده از ظرفیت های درون و برون دستگاهی نسبت به تنقیح آنها اقدام شود، ضمن آنکه باید به این نکته توجه داشت که قوانین و مقررات صرفاً از جنبه تنقیحی مورد بررسی گرفته و در نهایت نتیجه کار به مجلس شورای اسلامی اعلام شود.
 
شایان ذکر است در ابتدای این دیدار کاظمی مشاور معاون حقوقی قوه قضائیه و رئیس اداره تنقیح قوانین و مقررات به ارائه گزارشی از اهم فعالیت ها وعملکرد این اداره پرداخت.
منتشر شده در دوشنبه, 18 بهمن 1395 10:08

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت