سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

شنبه, 03 اسفند 1398-

ابطال پروانه احداث بنا،صادره از شهرداری دراختیارشورای معماری نیست

دیده بان هشتم : ابطال پروانه احداث بنا صادره از شهرداری با رای هیئت عمومی دیوان عدالت ادرای در حدود اختیارات شورای عالی شهرسازی و معماری نیست.
سایت حقوقیبه گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم به نقل از روابط عمومی دیوان عدالت اداری،هیات عمومی این دیوان  پس از رسیدگی به پرونده تغییر کاربری اراضی هفت سنگان استان قزوین ابطال پروانه های احداث بنا از سوی شهرداری را در حدود اختیارات شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ندانست.
 دراین پرونده شکات تقاضای ابطال مصوبه مورخ ۲۱/۱۰/۱۳۹۴ شورای عالی شهرسازی و معماری ایران موضوع نامه شماره    ۳۰۰/۶۲۲۲۶- ۱۱/۱۱/۱۳۹۴ دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران را تقاضا کرده بودند که اشعار می دارد:
۱-کلیه پروانه‌های صادره توسط شهرداری در اراضی هفت سنگان پس از تاریخ اعلام مصوبه جلسه مورخ ۲۲/۴/۹۴ طرح جامع شهر قزوین به تاریخ ۷/۵/۹۴ لغو و ابطال گردیده و مسئولیت پاسخگویی به هر گونه دعاوی مربوط به خسارت، بر عهده شهرداری قزوین است.
۲-ضمناً متذکر می شود هرگونه صدور پروانه در حریم شهر قزوین بایستی صرفاً در چارچوب مصوبه تدقیق تعاریف کاربری های شهری و تعیین  سرانه آنها مصوب ۱۰/۳/۸۹ شورای عالی و هماهنگ با سند پهنه بندی حریم طرح جامع مصوب انجام گردد.
ابتدا پرونده به هیات تخصصی اراضی و محیط زیست ارجاع و این هیات پس از بررسی بند۲ مصوبه مذکور را قابل ابطال تشخیص نداد.
بند ۱ مصوبه مورد شکایت نیز به هیات عمومی ارجاع شد و پس از رسیدگی  در هیات عمومی دیوان عدالت اداری با حضور وکلای شکات و نمایندگان شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و با توجه به اینکه این شورا اختیار ابطال پروانه های صادره توسط شهرداری را ندارد این بند را از این جهت خارج از اختیار تشخیص داد و آن را ابطال کرد. متن رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری به شرح زیر می باشد:
با توجه به اینکه در ماده ۲ قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مصوب سال ۱۳۵۱ وظایف شورای مذکور احصاء شده است و با عنایت به اینکه اعلام لغو و ابطال پروانه های احداث ساختمان که توسط شهرداری صادر می شود از جمله وظایف مقرر برای شورا در این قانون تعیین نشده است، بنابراین بند ۱ مصوبه ۲۱/۱۰/۱۳۹۴ شورای عالی شهرسازی و معماری ایران که طی نامه شماره ۳۰۰/۶۲۲۲۶ -۱۱/۱۱/۱۳۹۴ دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری به استاندار قزوین ابلاغ شده و در آن مقرر گردیده: کلیه پروانه های صادره توسط شهرداری در اراضی هفت سنگان پس از تاریخ اعلام مصوبه ( ۲۲/۴/۱۳۹۴) طرح جامع شهر قزوین به تاریخ ۷/۵/۱۳۹۴ لغو و ابطال گردیده و مسئولیت پاسخگوئی به هرگونه دعاوی مربوط به خسارت برعهده شهرداری قزوین می باشد. در حد "اعلام لغو و ابطال پروانه های ساختمانی صادر شده توسط شهرداری با قیود آن "از حدود اختیارات شورای عالی شهرسازی و معماری ایران خارج است و با استناد به بند ۱ ماده ۱۲ و ماده ۸۸ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال می شود. 
بنابراین با توجه به مراتب فوق مقررات مربوط به صدور پروانه در حریم شهر قزوین با عنایت به مصوبه تدقیق تعاریف کاربری های شهری و تعیین سرانه آن ابطال نشده است.
منتشر شده در چهارشنبه, 27 بهمن 1395 11:51

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت