سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

جمعه, 09 اسفند 1398-

الزام بانک‌ها و موسسات مالی به پاسخ‌دهی دقیق، سریع و صحیح به استعلامات قضایی

 دیده بان هشتم : بانک‌ها و موسسات مالی موظف و موکل هستند در پاسخ به استعلام، اوامر و دستورات صادره از سوی مراجع قضایی و قانونی در اسرع وقت نسبت  به اعلام و ارسال پاسخ مکاتبات یاد شده وجود یا عدم وجود حساب یا موجودی افراد به صورت صحیح و کامل اقدام کنند. 
سایت حقوقیبه گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ، علیرضا ساوری مدیرکل پیشگیری‌های وضعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه از  الزام بانک‌ها به تسریع و دقت در پاسخ گویی به استعلامات قضایی خبر داد و گفت: بر اساس ماده 19 قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی مصوب 1393، بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری موظف و مکلف هستند در پاسخ به استعلام، اوامر و دستورات صادره از سوی مراجع قضایی و قانونی در اسرع وقت نسبت به اعلام و ارسال پاسخ مکاتبات یاد شده "وجود یا عدم وجود حساب یا موجودی افراد" به صورت " صحیح و کامل" اقدام کنند.
 
وی گفت: اجرای دقیق ماده قانونی مذکور از شکل گیری بسیاری از پرونده‌های غیر ضروری به ویژه در مورد ادعای اعسار و یا اعسار از پرداخت محکوم به و نظایر آن جلوگیری به عمل خواهد آورد و زمینه تسریع احقاق حقوق مالباخگان را فراهم می‌کند.
 
مدیرکل پیشگیری‌های وضعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه بیان کرد: این در حالی است که برخی از بانک‌ها و موسسات اعتباری با " تاخیر قابل توجه" و یا بعضا " به صورت ناقص"  در این موارد اقدام می‌کنند.
 
این مقام مسئول ادامه داد: قطعا عدم اقدام مناسب و به موقع در این قبیل موارد مصداق استنکاف از اجرای دستور مقامات قضایی و قانونی محسوب شده و عواقب و تبعات قانونی آن متوجه کارکنان و مقامات خاطی بانک‌ها و یا موسسات مالی خواهد بود.
 
ساوری در پایان گفت: لذا با ارسال نامه ای به روسای دادگستری‌های استان‌های سراسر کشور از آنها خواسته شده است که ترتیبی اتخاذ کنند تا با الزام مسئولین بانک‌ها و موسسات مالی این ابلاغیه رعایت شده و از تداوم این قبیل اقدامات پیشگیری شود و نهایتاً با موارد تخلف احتمالی برخورد قانونی لازم  صورت پذیرد.
منتشر شده در یکشنبه, 01 اسفند 1395 10:30

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت