سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

سه شنبه, 06 خرداد 1399-

حق کسب و پیشه در سرقفلی‌ها رعایت نمی‌شود

دیده بان هشتم : رییس اتحادیه سازندگان و فروشندگان باتری ضمن تشریح محدودیت‌هایی که سرقفلی برای مغازه‌داران ایجاد می‌کند، گفت: طبق قانون، سرقفلی‌ها باید سالانه تمدید شوند اما این تمدید سالانه صورت نمی‌گیرد که به ضرر هر دو طرف است. از سوی دیگر حق کسب و پیشه در سرقفلی‌ها رعایت نمی‌شود.
سایت حقوقیبه گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ، تقی علی اکبری در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: برای انتقال سرقفلی یا بازسازی مغازه، صاحب سرقفلی نیاز به اجازه مالک دارد و مالک ممکن است اجازه ندهد که این محدودیتی برای مغازه داران است یا حتی ممکن است مالک از این موقعیت استفاده کند و درصدی را برای این فعالیت ها طلب کند.
وی با بیان اینکه مسلما برای کسبه برتری در ملکیت است؛ نه در سرقفلی، افزود: اگر مالک دنبال دلیلی برای بیرون کردن صاحب سرقفلی بگردد، می تواند از بهانه هایی مانند بازسازی کردن، استفاده کند.
علی اکبری با اشاره به این که صاحب سرقفلی برای تغییر دکوراسیون داخل ساختمان نیاز به اجازه مالک ندارد، خاطر نشان کرد: برای افزودن چیزی به ساختمان مانند کشیدن لوله آب یا برق یا تلفن یا تغییری در قسمت خارجی ساختمان مثل ایزوگام کردن نیاز به اجازه مالک است، اما برای تغییر محیط و تزئینات داخلی ساختمان مثل افزودن دکور یا ویترین، مستاجر می تواند اقدام کند.
رییس اتحادیه سازندگان و فروشندگان باتری درباره مزیت خریدن سرقفلی برای مغازه دار، گفت: گاهی مغازه دار مغازه را به دلیل این که توان خرید ملک یا حتی سرقفلی را ندارد، اجاره موقت می کند و حتی سرقفلی را نیز خریداری نمی کند که این باعث می شود اجاره بالاتری بپردازد.
وی درباره حق کسب و پیشه و اینکه آیا این موضوع در اجاره نامه‌ها رعایت می شود یا خیر؟ پاسخ داد: گاهی مستاجر هنگام تخلیه می‌گوید این مغازه قبلا جای مناسبی قرار نداشت و من آن را آباد کردم، اما مالک با توجه به این که حق مالکیت دارد به آن توجهی نمی کند و عملا حق کسب و پیشه رعایت نمی شود، مگر این که کار به شکایت برسد و قانون در مورد آن تصمیم بگیرد.
علی اکبری در واکنش به این که برخی معتقدند قانون سرقفلی منجر به استثمار مستاجر می شود، گفت: مالک سرمایه را صرف کرده و ملکی را ساخته است و سرقفلی آن را به فروش رسانده است و طبق قانون از مستاجر اجاره دریافت می کند و اگر مشکلی بوجود آید یا مستاجر تخلفی انجام دهد، ملک را پس می گیرد.
منتشر شده در دوشنبه, 02 اسفند 1395 10:44

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت