سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

سه شنبه, 06 اسفند 1398-

قانون استقلال وکلا به اصلاح نیاز ندارد

دیده بان هشتم : عضو کمیسیون حقوقی قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: قانون استقلال وکلا منطبق بر واقعیات جامعه است و به اصلاح نیاز ندارد.
سایت حقوقی به گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ، محمدجواد فتحی ، درباره رد لایحه جامع وکالت در کمیسیون حقوقی قضایی مجلس، اظهار کرد: اگر چه قانون استقلال وکلا در سال 1333 مصوب شد اما قانون کهنه به معنای خوب نبودن نیست؛ بلکه نشان از چارچوب محکم و منطبق بر واقعیت های جامعه دارد.

وی اضافه کرد: قانونی که سال های سال از تصویب آن می گذرد ونیازی به اصلاح آن نمی بینیم، بیانگر فرهیختگی آن قانونگذار است و در واقع عملکرد درستی یک جامعه و ملت را نشان می دهد.
عضو کمیسیون حقوقی قضایی مجلس خاطرنشان کرد: قانون استقلال وکلا چیزی است که به این راحتی نیاز به اصلاحش نیست وبا استدلال کهن بودن، نمی شود آن را تغییر داد و یا اصلاح کرد.
فتحی برای نمونه به قانون مدنی اشاره کرد و گفت: قانون مدنی هم همینطور است؛ قانونی در طول تایخ قانون گذاری ایران مستحکم تر از این قانون وجود ندارد و یک قانون کهن است. 
وی اضافه کرد: بنظرم می رسد اگر قانون استقلال وکلا در مجلس بیاید آنچه تصویب و جایگزین خواهد شد از چیزی که هست قابل دفاع تر نخواهد بود.
به گزارش ایرنا، تهیه و تدوین لایحه جامع وکالت مسئولیتی بود که مجلس در برنامه پنجم توسعه بر عهده قوه قضائیه نهاده بود. قوه قضاییه این لایحه را تهیه و تدوین کرد اما در دولت قبل بایگانی شد و به صحن نرفت.
با روی کار آمدن دولت جدید، قوه قضاییه این لایحه را مورد بازبینی قرار داد و دوباره به دولت ارسال کرد و دولت هم با اعمال نظرهایی روی این لایحه، آن را برای تصویب به مجلس فرستاد.
اگر چه بسیاری از حقوقدانان و وکلا نسبت به کلیت این لایحه ایراداتی وارد کرده بودند، اما این لایحه با وجود همه این دل نگرانی های وکلا به مجلس رفت.
نهایت اینکه لایحه جامع وکالت در کمیسیون حقوقی قضایی مجلس پذیرفته نشد و کلیات آن رد شد که این موضوع تاحدودی قوه قضاییه و دولت را نگران کرد و هم اکنون خواستار بازبینی آن شده اند طوری که محسنی اژه ای در آخرین نشست خبری خود تاکید کرده بود، لایحه جامع وکالت نیاز به بازنگری دارد.

ایرنا

منتشر شده در دوشنبه, 02 اسفند 1395 15:07

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت