سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

جمعه, 16 خرداد 1399-

رئیس امور مشاوران قوه قضائیه:90درصد شکایت ها علیه وکلا مربوط به حق الوکاله است

دیده بان هشتم : رئیس مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضائیه گفت: بیش از 90 درصد شکایت علیه وکلا، در زمینه حق الوکاله است که بسیاری از آنها وارد نیست.
سایت حقوقی به گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ، علی روزبهانی شنبه شب در همایش وکلای مرکز استان قم افزود: گاهی وکیل سختکوشانه پرونده ای را به سرانجام می رساند اما عده ای از موکلان، پس از پایان پرونده برای اینکه تمام یا بخشی از حق الوکاله را پرداخت نکنند، از وکیل شکایت می کنند.

وی ادامه داد: ما سعی داریم بیشتر شکایت ها را به سمت داوری سوق دهیم تا از این طریق حل و فصل شود و وکلا نیز در قراردادهای خصوصی خود با موکلان، موضوع داوری را قید کنند. 
روزبهانی با اشاره به نحوه جذب و گزینش وکلای قوه قضائیه گفت: این وکلا از طریق شرکت در آزمون سخت و نفس گیر، مصاحبه علمی، گزینش، کارآموزی شش ماهه در محاکم و ... وارد قوه قضائیه می شوند و باید فیلتر های مختلف را پشت سر بگذارند.
وی افزود: بسیاری از وکلا از استادان برجسته حوزه و دانشگاه بوده و شأن و منزلت علمی بالایی دارند.
روزبهایی همچنین با اشاره به برخی شبهات علیه وکلا گفت: متأسفانه برخی انگ هایی مبنی بر اینکه وکلای قوه قضائیه وکیل الدوله هستند، می زنند در حالی که این ادعاها درست نیست و جذب و گزینش وکلای ما از طریق قوه قضائیه است.
وی، مالیات های سنگین را از دیگر مشکلات وکلا دانست و ادامه داد: متأسفانه اداره مالیات بدون ضابطه و برنامه، مالیات های سنگینی را بر وکلا وضع می کند و امید است با همکاری مثلث وکلا، دادگستری و اداره مالیات، این مشکل برطرف شود.

** 320 وکیل عضو مرکز وکلای قوه قضائیه در استان قم هستند
مجید موسوی مجاب عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس نیز در این آیین در سخنانی با اشاره به رسالت بالای وکالت در جامعه اسلامی، گفت: متأسفانه در تقویم ما روزی به طور اختصاصی به نام روز وکیل نامگذاری نشده و امید است این خلاء برطرف شود.
وی ادامه داد: یک وکیل باید جایگاه، شأن و منزلت وکالت را حفظ کند؛ متأسفانه گاهی در پیاده رو ها شاهد تبلیغات در امر وکالت هستیم و این درست نیست.
موسوی مجاب، همچنین از وکلا خواست به موکلان خود تعهد به تحصیل نتیجه نکنند بلکه تعهد وکیل تنها باید به فعل و انجام کار باشد.
این استاد دانشگاه در ادامه خاطرنشان کرد: وکیل در مرحله نخست باید برای احقاق حق بجنگد و استقلال خود را نیز در پرونده حفظ کند و در نهایت از جایگاه و منزلت وکالت دفاع کند.
روز هفتم اسفندماه بدون درج در تقویم کشور به نام روز وکیل نامگذاری شده است.
در این آیین حجت الاسلام والمسلمین مجتبی ذوالنور نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی نیز سخنرانی کرد.

ایرنا

منتشر شده در یکشنبه, 08 اسفند 1395 14:49

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت