سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

جمعه, 09 اسفند 1398-

یک دانشیار فلسفه حقوق: حق تدین از مهمترین حق‌های حقوق بشر است

دیده بان هشتم : یک دانشیار فلسفه حقوق گفت: حق تدین، دینداری و دین‌ورزی در زمره حقوق بشر قرار دارد و جزو مهمترین این حقوق است.
سایت حقوقیبه گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ، محمدحسین طالبی در همایش بین المللی حقوق بشر اسلامی (مبانی، مفاهیم ، تمایزات و اولویت ها) با موضوع " نسبت حق دین ورزی و حقوق بشر " گفت: یکی از اصولی که در دنیای امروز رعایت می شود بحث آزادی دینداری است.  این موضوع در دو جا بحث شده یکی در ماده 18   اعلامیه جهانی حقوق بشر است و و  دیگری هم در ماده 18 میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی.
وی افزود:  طبق ماده 18 میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، " هر کس حق آزادی فکر و وجدان و مذهب دارد و این حق شامل آزادی داشتن یا پذیرش یک دین یا باور به انتخاب خود، همچنین آزادی ابراز مذهب یا معتقدات خود، خواه بطور فردی یا جمعی، خواه بطور علنی و یا در خفا در عبادات و اجرای آداب و اعمال و تعلیمات مذهبی است."
طالبی ادامه داد:  حقوق بشر سابقه‌ای دارد و در قرن های متمادی با عنوان حقوق طبیعی در غرب مطرح بوده است.  فیلسوفان امروزه نیز می گویند حقوق بشر همان حقوق طبیعی است لذا ریشه حقوق بشر امروزی  همان حقوق طبیعی بشر است.
وی با ذکر تعریفی از  حقوق بشر گفت: حقوق بشر عبارت است از آن دسته حق‌هایی که همه افراد بدون در نظر گرفتن جنسیت و پوست و ... شامل آن هستند. درست است که  هر انسان به دلیل انسان بودن آنرا داراست. اما آیا دینداری جزو حقوق انسان است؟  از نظر غربی ها حق دینداری امری خارج از حقوق بشر است.  من معتقدم همچنان که حق خوردن و آشامیدن و حق امنیت و... به عنوان حقوق بشر شناخته می‌شود، حق تدین نیز در ردیف حقوق بشر است بلکه مهمترین آن است. در واقع حق دینداری و دین ورزی در زمره حقوق بشر است.  
وی با اشاره به اینکه برای اثبات حقوق طبیعی باید از قانون طبیعی استفاده شود، گفت: فرمان‌های عقل عملی درباره اصول رفتارهای انسان برای رسیدن به سعادت ابدی را قانون طبیعی می گویند.
وی یادآور شد: دو قوه در وجود انسان وجود دارد یکی عقل است و دیگری قوه ای به نام نفس اماره. پیروی دین یکی از مصادیق اطاعت از عقل است. در واقع پیروی از خدا در مسایلی که عقل به آن نمی رسد از مصادیق پیروی از عقل است که این را می گوییم دینداری، دینداری یعنی خداپرستی.
طالبی در پایان گفت: حق دین ورزی یکی از حقوق مسلم بشر است و  این حق همانند حق های بشری یکی از حقوق واجب الاستیفای همه انسانهاست. لذا دین‌ورزی نسبت مستقیم با حقوق بشر دارد.
منتشر شده در شنبه, 26 فروردين 1396 16:03

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت