سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

شنبه, 17 خرداد 1399-

قانون، هتک حرمت و حیثیت کاندیداها را منع کرده است

دیده بان هشتم : یک وکیل دادگستری با بیان اینکه قانون انتخابات هتک حیثیت توسط کاندیدها و طرفداران‌شان را منع کرده است، گفت: با متخلفین در این خصوص برخورها جزیی بوده است.
سایت حقوقیبه گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ، عبدالصمد خرمشاهی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به قانون انتخابات، گفت: در فصل ششم قانون انتخابات ریاست‌ جمهوری از ماده 62 به موضوع تبلیغات اختصاص پیدا کرده است. حدود 9 ماده مربوط به تخلفات در این حوزه است. همچنین شرایط و محدودیت‌هایی که کاندیداها باید رعایت کنند مورد اشاره قرار گرفته است.
وی افزود: در همین فصل، کمیسیون بررسی تبلیغات انتخاباتی تبیین شده است. این کمیسیون متشکل از دادستان کل کشور یا نماینده وی، وزیر کشور یا نماینده وی، رییس صداوسیما یا نماینده وی و رییس یا یکی از اعضای شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما، ضمن اینکه شورای نگهبان می‌تواند یک نفر را به منظور نظارت بر کار کمیسیون مزبور تعیین کند. هدف از تشکیل این کمیسیون استفاده یکسان کاندیداهای ریاست‌جمهوری از امکانات دولتی است.
خرمشاهی با اشاره به ماده 66 قانون مذکور، تصریح کرد: در این ماده گفته شده که فعالیت‌های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری رسما از تاریخ اعلام اسامی آن توسط وزارت کشور آغاز می‌شود و تا 24 ساعت مانده به روز اخذ رای این فرصت تبلیغاتی به پایان می‌رسد. اینگونه نیست که نامزدها از هر تاریخی که بخواهند تبلیغات را آغاز کنند. حال تفاوتی ندارد هزینه تبلیغات را خود پرداخت کنند یا از امکاناتی باشد که به آنها داده می‌شود. قانون صراحت دارد کاندیداها باید در آن تاریخ مشخص تبلیغات خود را انجام دهند.
این وکیل دادگستری اضافه کرد: تبلیغات در فضای مجازی و تبلیغات در فضای حقیقی تفاوتی ندارد. مواردی که قانون درباره تبلیغات سخن گفته عام است، هم شامل تبلیغات مجازی و هم شامل تبلیغات در فضای حقیقی می‌شود. قانون در کشور ما زیاد است، ما خلاء قانونی نداریم. اجرای قانون مهم است.
خرمشاهی گفت: در این قانون هتک حرمت و هتک حیثیت توسط کاندیداها و طرفداران آنها نسبت به طرف مقابل منع شده است، ولی در دوره گذشته شاهد بودیم آقایی که قبلا هم رییس‌جمهور بود به راحتی در مناظره تلویزیونی هتک حرمت می‌کرد. ما مشکل قانون نداریم. مشکل در اجرای قانون است.
وی در پایان چنین ابراز عقیده کرد: تاکنون ندیده‌ایم برخوردی با متخلفین صورت بگیرد مگر در موارد جزئی.
منتشر شده در چهارشنبه, 06 ارديبهشت 1396 13:22

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت