سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

یکشنبه, 18 خرداد 1399-

برخورد مامور پلیس با دختر معترض به حجاب قانونی بود؟

سایت حقوقیدیده بان هشتم: اعتراض دختران خیابان انقلاب ادامه دارد و هر روز که پیش می رود ماجرای تازه‌ای به این اعتراضات اضافه می‌شود.

 چند روز گذشته در فضای مجازی فیلمی منتشر شد که در آن نشان می‌داد یکی از ماموران نیروی انتظامی دختری که به شیوه تازه باب شده را از بالای بلندی به پایین پرتاب می‌کند که این فیلم هم در شبکه‎های بازتاب گسترده‎ای داشت.

 پلیس پایتخت در کانال تلگرامی خود در واکنش به انتشار گسترده این فیلم نوشت: «طبق تبصره ماده ۶۳۸ تردد بدون حجاب از جرائم مشهود بوده و پلیس موظف است با جرم برخورد نماید و شکستن قانون درهمه جای دنیا مواجهه پلیس را در پی دارد و اگر در نیروی انتظامی با جرم مشهود مقابله نکند خود مرتکب جرم و تخلف شده و قابل پیگرد قانونی است».

 بر این اساس بر پایه توضیحی که پلیس پایتخت ارایه کرده است برخورد مأمور با دختری که قطع به یقین مرتکب جرم شده است و به هیچ وجه رفتار او بر پایه قوانین فعلی قابل دفاع نیست، کاملاً قانونی بوده است.

 بهمن کشاورز : ماموران انتظامی در مقام اجرای قانون حق دارند به عنوان قوه قهریه اعمال قانون بکنند. اما در این مورد هم باید رعایت مقررات، تناسب اتهام متهم و میزان اعمال قوه قهریه را داشته باشند.

مثلاً هرگاه خانمی در محل‌های عمومی بدون حجاب اسلامی ظاهر شده و نیروی انتظامی قصد بازداشت او را دارد باید به نکاتی توجه کند.

اول اینکه اگر بازداشت این خانم به هر دلیل بدون اعمال قوه میسر نیست نیروها باید این اعمال قوه که ناچار با تماس فیزیکی توام خواهد بود به وسیله خانم‌های مامور انجام شود.

ثانیاً این اعمال قوه باید در حداقل لازم و فقط در حد کافی باشد.

ثالثاً هیچ حرکت اضافی یا خشونت زایدی نباید انجام شود و اگر شد و به بروز ضرب یا جرح یا شکستگی یا نقص عضو منتهی گشت مامور یا ماموران مرتکب مسئولیت کیفری خواهند داشت.

 به یاد داشته باشیم اگرچه تجری در مقابل مأمور دولت جرم است و مجوز اِعمالِ قوه قهریه را برای مأموران ایجاد می کند ولی مجوز بازهم محدود به قانون است. به نحوی که در قانون به کارگیری سلاح شرایط و مقدماتی پیش‌بینی شده که در صورت عدم رعایت آن مأمور مربوط برحسب مورد محکوم به قصاص یا دیه خواهد شد.

 بنابراین وقتی مثلاً دستگیری خانمی که بر بالای سکو قرار گرفته و کشف حجاب کرده است لازم شود ، باید خانم‌های مأمور در کنار او قرار گرفته و مثلاً با دلالت و راهنمایی به داخل اتومبیل نیروی انتظامی که همسطح این سکو باشد (مثل اتومبیل شاسی بلند) او را بازداشت کنند.

ولی اگر او را هل دادند و باعث افتادن و شکستن دست و پا یا ورود صدمه‌ای دیگری به او شدند، این خروج از حدود انجام وظیفه قانونی و موجب توجه مسئولیت است.

 باتوجه به قانون، مطمئناً توهین و فحاشی هم نباید توسط مأموران صورت گیرد و این نوع برخوردها حقوقی نیست.

بهمن کشاورز

رویداد24

منتشر شده در یکشنبه, 06 اسفند 1396 13:33

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت