سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

جمعه, 16 خرداد 1399-

رعایت نکردن قواعد در حادثه مدرسه زاهدان مسئولیت کیفری دارد

سایت حقوقیدیده بان هشتم : در خصوص فاجعه‌ای که اخیراً در زاهدان اتفاق افتاد، مسایل مختلفی از ابعاد گوناگون مطرح شده است. در زمینه‌ این‌که مسئولین باید پاسخگو باشند و از این قضیه به سادگی نمی‌توان گذشت هیچ کسی تردیدی ندارد، اما در تشخیص مصداق «مسئول» شاید بحث‌ها و تأملاتی مطرح شده باشد.

از جمله این‌که گویا مدرسه ،خصوصی و غیردولتی بوده؛ بنابراین مسئول یا مسئولان را باید در میان مدیران غیردولتی این موسسه آموزشی جست‌وجو کرد.

 این پندار باطل است؛ زیرا آن‌چه مسلم است این مدرسه و مدارسی از این‌گونه نمی‌توانند قارچ‌گونه از زمین برویند و به فعالیت مشغول شوند و هیچ آداب و ترتیبی را هم نجویند.

 بی‌گمان تأسیس این مدرسه مسبوق به بررسی‌های گوناگون و نهایتاً صدور پروانه یا اجازه‌ای برای برپایی آن بوده است.

 بنا بر اصل، این اجازه یا پروانه وقتی صادر شده است –یا وقتی باید صادر می‌شد- که مقامات ذیربط در آموزش و پرورش کلیه شرایط منفی و مثبت لازم برای تأسیس آن را احراز کرده‌اند (یا باید کرده باشند).

 بند سوم اصل سوم قانون اساسی می‌گوید "آموزش و پرورش و تربیت بدنی رایگان برای همه در تمام سطوح و تسهیل و تأمین آموزش عالی" جزء وظایف دولت جمهوری اسلامی است.

 همچنین اصل سی‌ام مقرر داشته "دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سرحد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد".

 رایگان بودن مصداق "اسب سواری" است که توقع آن را نداریم، اما می‌توان متوقع "چسبیدن به قاچ زین" بود. یعنی می‌توان توقع داشت که دولت وقتی به فرد یا شخصی اجازه دخالت در کاری را می دهد- که انجام آن به موجب دو اصل سوم و سی‌ام قانون اساسی داخل در وظایف اوست و به این فرد امکان می‌دهد که از مردم پول بگیرد- حداقل باید کنترل کند که عرضه این خدمت با رعایت حداقل‌ها باشد و تردیدی نیست که ایمنی مهم‌ترین چیزی است که در مدارس باید رعایت شود.

 به موجب قانون مجازات اسلامی بی مبالاتی و بی احتیاطی و عدم رعایت نظامات موجب مسئولیت کیفری است و این مسئولیت می‌تواند زنجیروار از شخصی به شخصی ادامه و استمرار پیدا کند.

 نباید گفته شود که امکانات محدود و کم است؛  زیرا قطعاً پرسیده خواهد شد چرا امکانات محدود و کم است. مضافاً این‌که شورای نگهبان در سال 1363 در خصوص آموزش رایگان صریحاً اعلام کرده "....با عدم امکانات کلی دولت با رعایت اولویت‌ها مثل ترجیح مستضعفان و مستعدان بر دیگران اقدام می‌نماید....".

 سیستان و بلوچستان مطمئناً از مناطق محروم کشور است و در مورد مستعد بودن نونهالان و کودکان کافی است به تعداد کسانی که از شهرستان‌ها بدون برخورداری از کلاس‌های کنکور و امکانات آن‌چنانی در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها قبول می‌شوند، توجه کنیم.

 امید است ماجرای فاجعه بار زاهدان فراموش نشود و آغازی باشد برای بررسی ابعاد مختلف ایمنی مدارس در سراسر کشور و در این مورد عذر "بودن در موقعیت حساس کنونی" که به قول آن ظریف معلوم نیست چرا این موقعیت کنونی تمام نمی‌شود، مطرح نگردد.

بهمن کشاورز

خبرگزاری ایسنا

منتشر شده در شنبه, 08 دی 1397 12:07

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت